Dzień Edukacji Narodowej

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Październik 13th, 2017

Dnia 13 października 2017 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Spotkanie organizowała społeczność Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, a połączone było ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych. Podczas uroczystości zostały także wręczone odznaczenia dla pracowników szkoły i Sybiraków. Złote Odznaki Honorowe za Zasługi dla Związku Sybiraków otrzymali: Sybiracy – Krystyna Urbańska, Anna Wencko, Aleksandra Potoczek, Zbigniew Lewczykowski oraz pracownicy szkoły – Maria Sowa, Sławomir Szczerkowski, Maksymilian Wilk.

Po zakończeniu części oficjalnej, w której nie zabrakło podziękowań oraz odniesień do Sybiraków jako patrona szkoły, odbyła się część artystyczna w wykonaniu młodzieży. Uczniowie w zabawny sposób przedstawili „Wesele, czyli zaślubiny ucznia ze szkołą”, wykorzystując motywy „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz piosenki Marta Grechuty.

Uroczystość Dnia Edukacji Narodowej

Przemawia Kazimierz Korczyński, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Nowym Sączu

Odznaczeni Sybiracy (od lewej): Anna Wencko, Aleksandra Potoczek, Krystyna Urbańska i Zbigniew Lewczykowski

Odznaczeni pracownicy szkoły (od lewej): Maria Sowa, Maksymilian Wilk, Sławomir Szczerkowski

Program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły

Autor: Renata Skowron

Z niezapomnianymi przeżyciami…

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Październik 1st, 2017

W dniach 30 września i 1 października 2017 r. młodzież z Domu dla Dzieci im. Sybiraków w Szymonowie została zaproszona przez Jana Myrchę – prezesa Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu i Zbigniewa Matuszewicza – dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Toruniu oraz Renatę Matuszak – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 im. Sybiraków w Grudziądzu na wycieczkę patriotyczno-turystyczną do Torunia i Grudziądza.

Serdeczne powitanie przez dyrektora Zbigniewa Matuszewicza, poczęstunek, zapoznanie z historią Sybiraków z Torunia, zwiedzanie szkolnej izby pamięci, obejrzenie pomnika Sybiraków, zwiedzanie Muzeum Krzyżackiego i Muzeum Piernika w Toruniu na długo pozostaną w pamięci naszej młodzieży.

Równie miłe przyjęcie przygotowali nam przyjaciele z Grudziądza. Otwarte serce Mirosławy Marszałek, jej zaangażowanie w problemy sybirackie, życzliwość, staropolska gościnność sprawiły, że czuliśmy się w Grudziądzu jak u siebie w domu. Wszystkich nas poruszył występ Sybiraczki Danuty Kołodziejskiej, którą losy wojenne po pobycie na Syberii rzuciły na tereny Afryki. Po zwiedzeniu grudziądzkiej Starówki, obejrzeniu panoramy miasta z Wieży Zamkowej pozostał czas na relaks.

Obok treści narodowych i patriotycznych, jakie przez dwa dni przeżywaliśmy, nasi sponsorzy przygotowali dla młodzieży szereg niespodzianek i przyjemności, m.in.: występ zespołu Pectus, kąpiel na basenie, kino, pobyt w Galerii „Alfa”, gdzie młodzież mogła wydać przekazane od sponsorów kieszonkowe, pyszne posiłki i lody od pani Marty – Sybiraczki.

Dziękujemy serdecznie organizatorom i sponsorom!

Młodzież z Domu dla Dzieci w Szymonowie z Sybirakami przed Zespołem Szkół nr 1 w Toruniu. Z lewej dyrektor placówki Zbigniew Matuszewicz

Wizyta w Muzeum Piernika

Autor: Zofia Bagińska, dyrektor Domu dla Dzieci im. Sybiraków w Szymonowie

Spotkanie Sybiraków Koła Ziemi Dzierżoniowskiej

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Wrzesień 28th, 2017

W dniu 28 września 2017 r. w restauracji D’oro w Dzierżoniowie na wspólnym obiedzie spotkali się członkowie dzierżoniowskiego Koła Związku Sybiraków oraz zaproszeni goście: wiceburmistrz miasta Dzierżoniów Andrzej Bolisęga, przewodniczący Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Marian Kowal i dyrektor Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru z Piławy Górnej Edyta Lisowska.

Zgromadzonych powitał prezes Zarządu Koła Ziemi Dzierżoniowskiej Eugeniusz Kuszka, dziękując gościom za przybycie, a Sybirakom za tak liczny udział w spotkaniu. Podkreślił, że takie spotkania są bardzo ważne, służą wymianie poglądów, dzieleniu się problemami, które napotyka się w życiu codziennym, wspominaniu czasów zesłania. Na koniec prezes dodał, że pomimo tragizmu wydarzeń sprzed 70 lat należy o nich pamiętać i przekazywać informację o nich kolejnym pokoleniom i taka jest rola Sybiraków, jak i nauczycieli.

Przewodniczący Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Marian Kowal podziękował za zaproszenie na tak sympatyczną uroczystość, podkreślił, że bardzo ważne jest, aby organizować takie integracyjne spotkania, które pozwalają zachować przyjazne relacje między członkami Koła. Wiceburmistrz Andrzej Bolisęga w swojej wypowiedzi również podkreślił, że istotne jest organizowanie spotkań osób zrzeszonych w organizacjach, mających na celu również zwykłe, towarzyskie wymiany poglądów. Dodał, że Sybiracy zawsze mogą liczyć na pomoc władz miasta.

Dyrektor Szkoły Edyta Lisowska wyraziła radość, że po raz kolejny może spotkać się z Sybirakami. Dodała również, że ma nadzieję na kontynuację tematyki sybirackiej w szkole, która przekształciła się w szkołę podstawową, i że na pewno przyczyni się, żeby pamięć o zesłaniach nie zniknęła ze świadomości młodych ludzi wraz z wygaśnięciem formuły gimnazjów.

Po przemówieniach zgromadzeni przystąpili do poczęstunku i prowadzili przyjacielskie rozmowy.

Spotkanie Sybiraków Koła Ziemi Dzierżoniowskiej, przemawia prezes Eugeniusz Kuszka

Autor: Eugeniusz Kuszka, prezes Zarządu Koła ZS Ziemi Dzierżoniowskiej, zdjęcie DOBA.PL

Żywe lekcje historii w Przemyślu

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Wrzesień 23rd, 2017

22 września 2017 r. w ramach obchodów Dnia Sybiraka przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków: Stanisława Żak – Sybiraczka, Lidia Kiełczyńska – Sybiraczka, Marian Boczar – potomek Sybiraków i przemyska poetka Teresa Paryna wzięli udział w zorganizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu żywej lekcji historii.

Przybyła na spotkanie młodzież z przemyskich szkół odsłuchała Hymn Sybiraków i zapoznała się z tematyką zesłań na Sybir podczas oglądania filmu „Losy Zesłańców Sybiru”, a następnie wysłuchała wspomnień Sybiraczek Lidii Kiełczyńskiej i Stanisławy Żak. Zarys wspomnień swojej mamy przedstawił Marian Boczar.

Ubogaceniem spotkania były wiersze czytane przez przemyską poetkę Teresę Parynę „Myśląc o Kresach”, „Pociąg widmo”, „Przemyskim Sybirakom”. Autorka wydała już osiemnasty tomik poezji pt. „Dał mi skrzydła”.

W deszczowy dzień 23 września 2017 r. Szczep 24 Przemyśl Royal Rangers odbył lekcję historii przy pomniku upamiętniającym Zesłańców Sybiru i Ofiary Katynia.   Przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków Stanisława Żak i Marian Boczar przybliżyli zgromadzonym symbolikę pomnika i to, co zostało na nim utrwalone – miejsca uwięzienia i mordu polskich oficerów, jak i miejsca zesłań tysięcy Polaków.

Młodzież z przemyskich szkół w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu

Sybiraczka Stanisława Żak omawia miejsca zesłań

Sekretarz Zarządu Oddziału Marian Boczar przedstawił wspomnienia zesłańcze swojej mamy

Od lewej: Stanisława Żak, Marian Boczar, Lidia Kiełczyńska, Teresa Paryna

Od lewej: Lidia Kiełczyńska, Marian Boczar, Stanisława Żak, Teresa Paryna

Stanisława Żak z młodzieżą Szczepu 24 Przemyśl Royal Rangers

Pamiątkowe zdjęcie z młodzieżą pod pomnikiem Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia

Autor: Marian Boczar, sekretarz Zarządu Oddziału ZS w Przemyślu

Uroczystości w Głogowie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Wrzesień 18th, 2017

W dniu 18 września 2017 r. w Głogowie odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą w intencji Sybiraków, a po niej zaczęła się część patriotyczna uroczystości. Jak co roku udział w obchodach wzięli posłowie, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, gminnych, służb mundurowych, związków kombatanckich, stowarzyszeń, zakładów pracy, partii politycznych oraz licznie przybyłe szkoły. Uroczystość uświetnił występ uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie, które przygotowała Tamara Chojnacka. W czasie uroczystości został uhonorowany Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków Stanisław Dwojny – prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Głogowie. Odznaczenia honorowe otrzymali również starosta głogowski Jarosław Dudkowiak oraz Aneta Skrzypczak. Odznaczenia wręczała Wanda Puchała – wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy.

Przedstawiciele władz i służb mundurowych

Uroczystość zgromadziła wielu Sybiraków i mieszkańców Głogowa

Poczty sztandarowe

Wręczenie odznaczeń. Wyróżnieni (od lewej): prezes Zarządu Koła Stanisław Dwojny, starosta głogowski Jarosław Dudkowiak i Aneta Skrzypczak. Przemawia wiceprezes Zarządu Oddziału ZS w Legnicy Wanda Puchała

Występ uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie

Ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Zesłańców Sybiru

Autor: Aneta Skrzypczak

« POPRZEDNIE WPISY  

Liczba wejść na stronę: Licznik