Rondo im. Sybiraków w Nowogardzie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Marzec 16th, 2017

W dniu 16 marca 2017 r. z inicjatywy Koła Związku Sybiraków w Nowogardzie (Oddział w Szczecinie) nowo powstałe rondo u zbiegu ulic Bohaterów Warszawy i Księcia Józefa Poniatowskiego otrzymało imię Sybiraków.

W uroczystej oprawie tego wydarzenia wzięli udział abp Andrzej Dzięga, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko, burmistrz Nowogardu Robert Czapla, dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Krzysztof Barczyk, przewodniczący nowogardzkiej rady miejskiej Piotr Słomski, Prezydium Oddziału Związku Sybiraków w Szczecinie z prezes Iwoną Biedulską oraz nowogardzcy radni, księża, młodzież z nowogardzkich szkół, a także młodzież z Gimnazjum nr 7 im. Sybiraków w Szczecinie.

Uroczystości przy rondzie poprzedziła msza święta, koncelebrowana przez arcybiskupa w Sanktuarium pw. św. Rafała Kalinowskiego. Stąd Sybiracy wraz z pocztami sztandarowymi kombatantów, szkół, wojska oraz licznie uczestniczący mieszkańcy Nowogardu przeszli ulicami miasta do ronda im. Sybiraków, gdzie abp Andrzej Dzięga dokonał aktu poświęcenia.

W trakcie uroczystości zebrani wysłuchali Hymnu Sybiraków. Głos zabrał m.in. prezes Zarządu Głównego Kordian Borejko: „Żywię nadzieję, że dzięki dzisiejszej uroczystości pamięć o zesłanych w głąb Związku Sowieckiego przetrwa na długie lata”. „Rondo Sybiraków to uhonorowanie wszystkich poszkodowanych, a dla młodzieży to lekcja patriotyzmu” – mówiła do zebranych Franciszka Kobylińska, prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Nowogardzie, prowadząca uroczystość. „To znaczące wydarzenie dla Sybiraków, dramatyczne losy na zesłaniu, śmierć setek tysięcy osób zasługują na pamięć, a tego miejsca w centrum miasta nie da się nie zauważyć” – powiedziała prezes Zarządu Oddziału ZS w Szczecinie Iwona Biedulska. Burmistrz Nowogardu Robert Czapla zaznaczył, że dzięki tej inwestycji poprawiło się bezpieczeństwo w ruchu drogowym, co jest bezcenne. Podziękował też nowogardzkim Sybirakom za działanie, które ma na celu utrwalenie historii dla przyszłych pokoleń. Szczególnie podziękował prezes Zarządu Koła Franciszce Kobylińskiej, która „wydeptała wiele ścieżek”, żeby dopiąć celu. Na zakończenie uroczystości proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego ks. kanonik Kazimierz Łukianiuk zaprosił wszystkich zebranych na poczęstunek do świetlicy przy Sanktuarium.

Poczty sztandarowe wyprowadzające zebranych z Sanktuarium

Poczty sztandarowe wyprowadzające zebranych z Sanktuarium św. Rafała Kalinowskiego

Przemarsz ulicami miasta

Przemarsz ulicami miasta

Sztandary podczas Hymnu Sybiraków

Sztandary podczas Hymnu Sybiraków

Akt poświęcenia ronda

Akt poświęcenia ronda im. Sybiraków przez abp. Andrzeja Dzięgę

Prezes Franciszka Kobylińska

Franciszka Kobylińska, prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Nowogardzie prowadząca uroczystość

Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko

Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko

Prezes Iwona Biedulska

Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Szczecinie Iwona Biedulska

Dyrektor Gabinetu Marszałka Woj. Zachodniopomorskiego Krzysztof Barczyk

Dyrektor Gabinetu Marszałka Woj. Zachodniopomorskiego Krzysztof Barczyk

Rondo im. Sybiraków w Nowogardzie

Rondo im. Sybiraków w Nowogardzie

Oprac.: Iwona Biedulska, zdjęcia Marcin Simiński, Dorota Smietiuch

IV edycja Konkursu historyczno-recytatorskiego o Sybirakach i Związku Sybiraków dla szkół podstawowych rozstrzygnięta

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Marzec 7th, 2017

7 marca 2017 r. od godz. 9.00 do 11.30 w Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach trwały zmagania uczniów reprezentujących szkoły podstawowe gminy Zgorzelec w Konkursie historyczno-recytatorskim o Sybirakach i Związku Sybiraków. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą historyczną, rozwiązując test składający się z 28 pytań. Następnie każda szkoła przedstawiła przygotowaną wcześniej prezentację o znanym Sybiraku. Trzecią konkurencją były popisy recytatorskie, a ostatnią – sprawdzenie znajomości Hymnu Sybiraków zapisanego w formie szyfru do odczytania przy pomocy klucza. Patronat honorowy nad konkursem objęło Koło Związku Sybiraków w Zgorzelcu, wspierając organizatorów w zakupie nagród dla uczestników rywalizacji.

Jury konkursowe w składzie: Sybiraczka Franciszka Adamenko, gminna szefowa oświaty Małgorzata Dzięcielska oraz polonistka w Gimnazjum Ewa Mazur miało trudne zadanie, ponieważ na bardzo wysokim poziomie stały prezentacje przygotowane przez szkoły na temat: ks. Zdzisława Peszkowskiego (SP Żarska Wieś), Ryszarda Kaczorowskiego (SP Łagów), Wacława Sieroszewskiego (SP Osiek Łużycki) i Antoniego Dobrowolskiego (SP Trójca). Recytowane przez uczniów wiersze Szymborskiej, Asnyka i innych polskich poetów również zachwyciły jury. Jak się okazało, najtrudniej było oczytać szyfr, ale ostatecznie wszystkie szkoły poradziły sobie z zadaniem.

Po podsumowaniu uzyskanych punktów zwycięzcą okazała się drużyna z Osieka Łużyckiego w składzie: Weronika Ołów, Anna Woźniak i Szymon Bogusławski. Na drugim miejscu uplasowała się szkoła z Żarskiej Wsi, którą reprezentowali Ola Kociemba, Anna Chalewska i Wiktoria Ruszkiewicz. Zaś na trzecim miejscu równorzędnie znalazły się szkoły w Łagowie – Agata Prawelska, Marcin Brodniak i Wiktor Gładysz oraz w Trójcy – Oliwia Zadwórna, Ania Śmigielska i Julia Brodzińska.

Ogromne słowa podziękowania kierujemy do opiekunów – Joanny Krawczak, Katarzyny Cwenar, Tadeusza Malczyka i Krzysztofa Bogdanowicza za przygotowanie podopiecznych do konkursu.

Gratulujemy zwycięzcom, ale tradycyjnie już wyrazy uznania należą się wszystkim uczestnikom.

Drużyny w trakcie zmagań

Drużyny w trakcie zmagań

Aleksandra Kociemba z Żarskiej Wsi

Recytuje Aleksandra Kociemba z Żarskiej Wsi

Rozdanie nagród

Rozdanie nagród. Od lewej: dyrektor Renata Mikołajów, Sybiraczka Franciszka Adamenko, naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji i Rozwoju Gminy Zgorzelec Małgorzata Dzięcielska – przewodnicząca jury, nauczycielka Katarzyna Brauza

Zwycięzcy ze Szkoły Podstawowej w Osieku Łużyckim

Zwycięzcy ze Szkoły Podstawowej w Osieku Łużyckim

Pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników konkursu

Pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników konkursu

Oprac.: Katarzyna Brauza

Otwarcie Sali im. Leszczyńskich Sybiraków w Lesznie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Luty 24th, 2017

Dnia 24 lutego 2017 r. leszczyńscy Sybiracy przeżywali piękną, wzruszającą uroczystość. W dniu tym w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika została otwarta Izba Pamięci Sybiraków. Na uroczystości zgromadzili się liczni goście, Sybiracy, przedstawiciele mediów, nauczyciele i uczniowie.

Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu, dyrektor liceum Krystyna Łasowska powitała zebranych: prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordiana Borejkę, wiceprezydentów miasta Leszna Adama Mytycha i Piotra Jóźwiaka, wicestarostę Roberta Kasperczaka, kapelana ks. Grzegorza Robaczyka, dyrektora Miejskiej Biblioteki w Lesznie Andrzeja Kuźmińskiego, radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Marka Sowę, prezesa Zarządu Oddziału Związku Sybiraków Janinę Tonicką, radnych, dyrektorów szkół, Sybiraków, nauczycieli i młodzież.

Dyrektor Krystyna Łasowska w wystąpieniu powiedziała m.in.: „Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że możemy z Państwem współpracować. Czujemy się przez to wyróżnieni. Ta współpraca jest wyjątkowa, a otwarcie Sali im. Leszczyńskich Sybiraków jest tylko jednym z jej elementów. Nie zawiedziemy. Z dumą będziemy dzielić się Waszą historią”.

Następnie głos zabrali wiceprezydent Piotr Jóźwiak i prezes Zarządu Głównego ZS Kordian Borejko, który podziękował za pracę prezes Janinie Tonickiej oraz dyrekcji liceum za zrealizowanie postawionego celu. Jednocześnie dziękował prezydentowi Leszna za bardzo dobrze wyposażony i odremontowany lokal Oddziału Związku Sybiraków.

Prezes Zarządu Oddziału Janina Tonicka nadmieniła, że z dużą radością wszyscy Sybiracy przeżywają otwarcie Izby Pamięci: „Zostawiamy tu nasze pamiątki z pobytu na Syberii i w Kazachstanie. Z każdym przedmiotem, zdjęciem i dokumentem wiąże się jakaś historia. Jesteśmy coraz starsi, jest nas coraz mniej. Przyjdzie taki czas, że nikt na żywo nie będzie mógł przekazać swoich tragicznych wspomnień. Zgromadzone tutaj dokumenty i przedmioty będą służyły kolejnym pokoleniom jako ilustracja naszych losów”. Podziękowała dyrekcji II LO, szczególnie nauczycielowi historii Krzysztofowi Handkemu.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki w Lesznie Andrzej Kuźmiński przedstawił rys historyczny zesłań Polaków. Młodzież licealna zaprezentowała wzruszający koncert.

Po części oficjalnej nastąpiło uroczyste otwarcie Sali Pamięci Leszczyńskich Sybiraków, którą poświęcił kapelan ks. Grzegorz Robaczyk. Sybiracy i goście z przejęciem oglądali gabloty ze zgromadzonymi pamiątkami. W stojących gablotach umieszczono strój kazachski, mundur żołnierza armii gen. Władysława Andersa, sybiracką kufajkę, chustę i buty.

Na zakończenie dyrekcja podjęła wszystkich gości i Sybiraków smacznym obiadem.

Poczty sztandarowe

Poczty sztandarowe

Zaproszeni goście

Goście zaproszeni na uroczystość. W pierwszym rzędzie od prawej prezes Zarządu Głównego ZS Kordian Borejko i prezes Zarządu Oddziału ZS w Lesznie Janina Tonicka

Sala im. Leszczyńskich Sybiraków

Sala im. Leszczyńskich Sybiraków - ekspozycja

Sala im. Leszczyńskich Sybiraków

Oprac.: Franciszka Kania, sekretarz Zarządu Oddziału ZS w Lesznie

Spotkanie z młodzieżą w Skawinie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Luty 22nd, 2017

22 lutego 2017 r. w Gimnazjum nr 1 w Skawinie gościliśmy prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordiana Borejkę. Dzięki tej wizycie nasi uczniowie mieli okazję na żywą lekcję historii – spotkanie z osobą, która przeżyła wywózkę i spędziła kilka lat na obczyźnie. Gimnazjaliści poznali sytuację Polaków na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej w latach 1939–1945. Prezes przybliżył młodzieży, czym jest Związek Sybiraków, jakie są jego cele, ilu członków liczy. Następnie opowiedział o swoich przeżyciach związanych z deportacją, życiem w Kazachstanie i powrotem do Polski. W drugiej części spotkania uczniowie zadawali pytania dotyczące m.in. relacji między Polakami a Kazachami, stosunku Rosjan do zesłanych Polaków oraz życia codziennego małego dziecka na zesłaniu.

Na koniec spotkania prezes Kordian Borejko przekazał na ręce dyrektor kilka pozycji książkowych, będą one zapewne ciekawą lekturą dla uczniów, którym losy Polaków na Wschodzie nie są obojętne.

Spotkanie prezesa Zarządu Głównego Kordiana Borejki z młodzieżą Gimnazjum nr 1 w Skawinie

Spotkanie prezesa Zarządu Głównego Kordiana Borejki z młodzieżą Gimnazjum nr 1 w Skawinie

Oprac.: Gimnazjum nr 1 w Skawinie

Akademia upamiętniająca 77. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Sybir w Szkole Podstawowej nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Luty 17th, 2017

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku zawsze pamięta o pierwszej deportacji Polaków na Sybir. W tym roku również, 17 lutego 2017 r., przygotowała z tej okazji wspaniałą uroczystość, na którą zostaliśmy my, Sybiracy, zaproszeni i wielu innych przedstawicieli różnych instytucji białostockich.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych szkoły i Oddziału Związku Sybiraków wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Sybiraków, a potem serdecznie powitał gości dyrektor szkoły Zbigniew Klimowicz i jednocześnie wprowadził w tematykę deportacji na Sybir.

Z wielkim wzruszeniem obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klas III–IV pt. „Jeśli my zapomnimy o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o nas”. Tę część artystyczną bardzo starannie przygotowały nauczycielki – Monika Łuksza-Zięciak i Monika Malinowska. Chór pod kierownictwem nauczycielki Grażyny Świerskiej-Mandziuk pięknie zaśpiewał pieśni „Ojczyzno ma” i „Modlitwę obozową” („O Panie, któryś jest na niebie”).

Scenka ilustrująca wywózkę polskiej rodziny na Sybir przypomniała nam tamte wydarzenia z lat 40. XX w. Te bolesne wspomnienia przywołała też bardzo wymowna dekoracja, zamieszczona na frontowej ścianie w sali gimnastycznej. Na granatowym płótnie srebrzyste gwiazdy, obraz Matki Bożej tulącej głowę skazańca i napis: „To było w mroźną lutową noc”.

O tamtych lutowych wydarzeniach z 1940 r. bardzo dokładnie opowiadał prowadzący program Mateusz Marczuk z klasy VI c, mówiły nich także wszystkie trafnie dobrane wiersze i wyżej wspomniana scena. Ksenia Klimiuk z klasy VI b wzbogaciła program wspaniałą grą na skrzypcach.

Występy małych aktorów nagrodziliśmy gromkimi brawami, a prezes Zarządu Oddziału ZS Tadeusz Chwiedź w imieniu własnym i wszystkich Sybiraków gorąco podziękował dyrekcji i całej społeczności szkolnej za upamiętnienie 77. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Bardzo wysoko ocenił program artystyczny i pracę wszystkich wykonawców, a szczególnie nauczycieli, którzy przygotowali tę uroczystość.

Potem prezes wraz z kurator oświaty Jadwigą M. Szczypiń wręczyli nagrody uczniom – uczestnikom Szkolnego Konkursu Poetyckiego pt. „Sybiracy oczami dziecka”. I miejsce zajęła Julia Truszkowska z klasy VI c, II – Patryk Tarasiuk z klasy VI c, III – Marysia Piekarska z klasy V c i Julia Kurstak z klasy IV b. Wyróżnienie zdobyli Julia Pyłko (klasa V a) i Sebastian Święcki (klasa IV b). Teksty nagrodzonych wierszy otrzymali wszyscy uczestnicy uroczystości.

Na zakończenie części oficjalnej goście spotkali się w pokoju nauczycielskim z gospodarzami szkoły przy herbacie i ciastkach, a prezes Tadeusz Chwiedź na lekcji historii klas szóstych bardzo dokładnie omówił przyczyny i przebieg deportacji oraz ukazał życie zesłańców w tajgach syberyjskich i na stepach Kazachstanu. Swoją wypowiedź popierał licznymi cytatami zaczerpniętymi z utworów wielkich Polaków, takich jak Cyprian Kamil Norwid, Adam Mickiewicz czy nasz papież Jan Paweł II. To była niezapomniana lekcja historii.

Oprac.: Heronima Dzierma

« POPRZEDNIE WPISY  

Liczba wejść na stronę: Licznik