Spotkanie opłatkowe w Nowym Sączu

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Styczeń 5th, 2019

5 stycznia 2019 r. odbyło się tradycyjnie spotkanie opłatkowe Sybiraków i członków Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir w Nowym Sączu. Wśród gości była Bożena Jawor (zastępca prezydenta miasta przez trzy kadencje), Artur Czernecki (wiceprzewodniczący Rady Miasta) oraz Sławomir Szczerkowski (dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków). Gości przywitali Antonina Dzikowska – prezes Stowarzyszenia Zesłanych na Sybir oraz Kazimierz Korczyński – prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Nowym Sączu. Uczniowie szkoły zaprezentowali piękny program świąteczny – radosny i pozwalający na wspólne śpiewanie kolęd. Po programie były życzenia, słodki poczęstunek i rozmowy oraz wspomnienia. Takie spotkania są okazją do przypomnienia, jak wyglądały święta w trudnych czasach, szczególnie na zesłaniu, ale także po wojnie, kiedy wiadomo było, że nie wszyscy powrócili i że nigdy nie wrócą do Polski. Przede wszystkim jednak były radosne rozmowy o wspólnych działaniach, spotkaniach, wyjazdach, a także plany na najbliższy czas. Wszyscy życzyli sobie przede wszystkim zdrowia, ale także pogody ducha i miłości.

Spotkanie opłatkowe nowosądeckich Sybiraków

Od lewej: Artur Czernecki, Kazimierz Korczyński, Bożena Jawor, Antonina Dzikowska, Sławomir Szczerkowski

Jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków

Autor: Renata Skowron

„Polacy bohaterom”

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Grudzień 17th, 2018

Koło Związku Sybiraków w Dębicy po raz czwarty włączyło się w ogólnokrajową akcję Stowarzyszenia Odra–Niemen – „Polacy bohaterom”. Zbiórka produktów żywnościowych wśród członków Koła,  osób wspierających, znajomych, a zwłaszcza akcja przeprowadzona przez Sybiraków w handlowej Galerii Dębickiej przyniosły efekt w postaci ponad 1300 kg produktów żywnościowych (konserwy mięsne, makaron, mąki, kasza, cukier, olej), nie licząc wagowo: czekolad, herbaty, kawy ciastek itp. Jest to więcej o ponad 100 kg aniżeli w 2017 r. W trakcie akcji w Galerii Dębickiej wsparli nas jak zawsze członkowie Podkarpackiego Stowarzyszenia Militariów w Rzeszowie. Bez nich nie uczynilibyśmy tego. Zebrane produkty pojadą tak jak w ubiegłym roku w rejon miasta Soleczniki na Litwie. Przygotowywane są transport samochodowy i ekipa do rozwozu na miejscu. Koordynatorem akcji był członek naszego Koła – Jurek Godzisz. Choć lat mamy wiele i zdrowie czasami nie dopisuje, z wykonanej pracy mamy wielką satysfakcję.

Burmistrz miasta Dębica Mariusz Szewczyk (w środku) w biurze Koła z Sybirakami (od lewej): Krzysztofem Glijerem, Stanisławem Czyżem, Marią Aktyl (prezes Zarządu Koła), Zygmuntem Batorskim w czasie akcji zbiórki żywności

Kartki świąteczne dla Kresowian wykonane przez uczniów klasy 1 c Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy

Dyżur w Galerii Dębickiej harcerka Asia Więcek, Sybiracy: Zofia Żyrkowska, Jurek Godzisz (koordynator akcji na Podkarpaciu) w otoczeniu członków Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów

Dębickie maluchy, ale wielkie serducha

Autorzy: Dębiccy Sybiracy

Spotkania opłatkowe we Wrocławiu

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Grudzień 12th, 2018

Miesiąc grudzień, już tradycyjnie, stał się miesiącem spotkań opłatkowych organizacji społecznych, władz samorządowych i związków kombatanckich. W tak dużym i tak prężnym mieście, jakim jest Wrocław, praktycznie nie ma dnia, aby ktoś takiego spotkania nie organizował, a że nasz sybiracki związek cieszy się dużym szacunkiem i uznaniem, to i zaproszeń jest naprawdę dużo. Jesteśmy zapraszani i oczywiście czujemy się w obowiązku zaprosić wszystkich na opłatek organizowany przez nas. W tym roku byliśmy już na opłatku organizowanym przez Związek Inwalidów Wojennych RP, Stowarzyszenie Odra–Niemen oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie. Przed nami jeszcze wiele spotkań, a najbliższe to spotkanie opłatkowe kombatantów z prezydentem Wrocławia w pięknej Sali Kolumnowej wrocławskiego Ratusza i opłatek organizowany przez dowódcę Garnizonu Wrocław. Następne terminy spotkań są precyzowane.

W takiej sytuacji zrozumiałe jest, że spotkanie opłatkowe organizowane przez Zarząd Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu w dniu 12 grudnia 2018 r. musiało spełnić podstawowy warunek – pomieścić zaproszonych gości i zasłużonych Sybiraków naszego Oddziału (liczy on około 2,5 tys. członków). Odpowiednią salę znaleźliśmy w Akademii Wojsk Lądowych, spotykając się z wielką przychylnością jej komendanta-rektora gen. bryg. dr. hab. inż. Dariusza Skorupki. Pozostało nam rozesłać ponad sto zaproszeń, ustalić menu i czekać na przybycie gości.

W dniu spotkania na gości czekał zespół organizacyjny w składzie: prezes Zarządu Oddziału Eugeniusz Kuszka, dwóch jego zastępców Roman Janik i Ryszard Janosz oraz sekretarz Zarządu Oddziału Edward Drużyłowski. Po zajęciu miejsc prezes Eugeniusz Kuszka rozpoczął uroczystość, dając sygnał do odegrania Hymnu Sybiraków, a następnie powitał przybyłych Sybiraków i gości. Na spotkanie przybyli ks. bp o. Jacek Kiciński, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, kapelan Sybiraków ks. prof. dr hab. Franciszek Głód oraz kustosze znaków pamięci ks. Wojciech Tokarz i ks. Damian Simonicz. Gościliśmy również prezesa Zarządu Związku Sybiraków III RP Stanisława Błońskiego, prezes Stowarzyszenia Pomięci Zesłańców Sybiru Antoninę Kużaj, dyrektorki szkół wrocławskich Katarzynę Osieleniec-Moszczyńską i Ewę Nadzieję. Dużą grupą przybyli oficerowie – dowódcy Jednostek Wojskowych Garnizonu Wrocław, którzy na co dzień wspierają naszą działalność. Obecne były również dwie przedstawicielki Biura Poselskiego Beaty Kempy i pani reprezentująca Instytut Pamięci Narodowej.

Wśród dużej grupy Sybiraków, reprezentujących 19 Kół naszego Oddziału, należy wymienić panie: Felicję Kuczewską, Genowefę Suwałę i Krystynę Lewandowską, a wśród panów: Ryszarda Ćwiklińskiego, Bolesława Filaka i Tadeusza Paryżaka.

Po przywitaniu gości odbyła się miła uroczystość wręczenia medali pamiątkowych marszałkowi Cezaremu Przybylskiemu, Stanisławowi Błońskiemu i Damianowi Mrozkowi.

O poświęcenie opłatka i błogosławieństwo prezes Zarządu Oddziału poprosił bp. Jacka Kicińskiego Biskup, który jako misjonarz franciszkanin przebywał na Syberii, złożył wzruszające życzenia wiecznego zbawienia naszym rodzicom, krewnym i znajomym. Nam, Sybirakom, życzył spokoju ducha, wytrwałości w codziennym życiu i wiele, wiele zdrowia. Łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń trwało bardzo, bardzo długo. Następnie życzenia złożyli nam marszałek Cezary Przybylski, ks. kapelan Franciszek Głód i ks. Wojciech Tokarz. Tak przygotowani duchowo przystąpiliśmy do spożywania wigilijnego posiłku, na który składały się barszcz czerwony z uszkami, smażony dorsz z kapustą, pierogi ruskie i z kapustą, śledzie i sałatki. Na zakończenie przyjęcia jedliśmy pyszne ciastka, popijając je kawą i herbatą.

Uroczystość zakończył prezes Eugeniusz Kuszka, dziękując wszystkim za przybycie i wspólne przeżywanie tego naszego – sybirackiego – spotkania opłatkowego. Życzył Sybirakom spoza Wrocławia szczęśliwego powrotu do domu, a wszystkim spokojnych, ciepłych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.

W tym miejscu jeszcze raz chcieliśmy serdecznie podziękować komendantowi-rektorowi Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu gen. bryg. Dariuszowi Skorupce za wspaniale zorganizowane spotkanie opłatkowe wrocławskich Sybiraków.

Autorzy: Ryszard Janosz, Edward Drużyłowski

Kalendarium obchodów upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w województwie podlaskim

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Listopad 20th, 2018

Długo nam przyszło wolność kraju zdobywać.
I teraz, jak na początku jesteśmy tylko awangardą
wojenną Polski, a także jej awangardą moralną (…).
Zbudziliśmy Polskę do zmartwychwstania!

Józef Piłsudski

24 października 2018 r. – Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Prawda o Sybirze” w Szkole Podstawowej nr 16 im. Tadeusza Kościuszki, w jury zasiadał Józef Panasiuk.

25 października 2018 r. – konkurs wierszy patriotycznych w Szkole Podstawowej nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku, w jury Jolanta Hryniewicka.

6 listopada 2018 r. –  w Przedszkolu nr 6 w programie patriotycznym udział wzięła Teresa Borowska.

8 listopada 2018 r. – Białostocki Ośrodek Kultury – program przygotowany przez Zespół Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa „Jeden dzień Józefa Piłsudskiego w Białymstoku” oraz rozstrzygnięcie II edycji Miejskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Przecież tylko Polsce służę… – Życie i działalność Marszałka Józefa Piłsudskiego” – obecni Sybiracy, na czele z prezesem Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku Tadeuszem Chwiedziem.

9 listopada 2018 r. – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Sybiraków – Sybiracy wzięli udział w programie patriotycznym.

9 listopada 2018 r. – Patriotyczne Śpiewanie – organizowane przez Szkołę Podstawową nr 12 pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości – obecni Sybiracy.

9 listopada 2018 r. – spektakl poetycko-muzyczny „Sybirski wiatr” oraz Zaduszki Sybirackie – obecni Sybiracy

9 listopada 2018 r. – Prywatna Szkoła Centrum Kształcenia Zawodowego – reprezentacja Józef Panasiuk.

12 listopada 2018 r. – Szkoła Podstawowa w Dolistowie Starym – nadanie szkole im. Sybiraków oraz poświęcenie sztandaru szkoły.

15 listopada 2018 r. – Szkoła Podstawowa w Sobolewie im. Elizy Orzeszkowej – program patriotyczny, reprezentanci – Józef Panasiuk i Hipolit Popławski.

15 listopada 2018 r. – Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak – spektakl „Czym Ojczyzna ma jest” i patriotyczne śpiewanie – Barbara Sokólska oraz Anna Kietlińska z Muzeum Pamięci Sybiru.

20 listopada 2018 r. – uroczyste obchody święta patrona Sybiraków św. Rafała Kalinowskiego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie – obecni: Jolanta Hryniewicka, sekretarz Zarządu Oddziału, poczet sztandarowy Oddziału z Białegostoku, prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru Jerzy Bołtuć i Anna Kietlińska z Muzeum Pamięci Sybiru.

Autor: Jolanta Hryniewicka, sekretarz Zarządu Oddziału ZS w Białymstoku

Drzewo Pamięci w Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Zaczarniu

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Listopad 18th, 2018

18 października 2018 r. w Zaczarniu przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej z oddziałami gimnazjalnymi odsłonięto znak pamięci, przy którym posadzono Drzewo Pamięci, realizując inicjatywę VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru.

Niezwykła uroczystość miała upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęła się od mszy świętej, koncelebrowanej przez ks. Roberta Filipowicza, o. Piotra Pacurę i ks. Kazimierza Kruczyńskiego w intencji ojczyzny w kościele parafialnym, w której liczny udział wzięli zaproszeni goście, społeczność lokalna i szkolna. Po jej zakończeniu wszyscy przemaszerowali na plac przed budynkiem szkoły, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie znaku pamięci zaprojektowanego przez Ewę Kutę i Marka Kwapniewskiego, a ufundowanego przez mieszkańców Zaczarnia. Dokonali go Ewa Kuta, Dagmara Pytel-Kańka, Arkadiusz Mikuła, Marek Kwapniewski, Adrianna Szostak i Przemysław Madej. W tej historycznej chwili uczniowie najstarszych klas szkoły podstawowej podnieśli flagę państwową na maszt znajdujący się obok pomnika.

Następnie goście, mieszkańcy Zaczarnia oraz społeczność szkolna udali się do sali gimnastycznej. Kolejna część obchodów stulecia niepodległości rozpoczęła się od powitania przez dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zaczarniu Tadeusza Kozioła przybyłych, którzy po brzegi wypełnili halę. Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Następnie dyrektor wręczył po raz ostatni statuetkę „Róża Pamięci”, będącą symbolicznym podziękowaniem dla osoby w szczególny sposób wspierającej szkołę. Otrzymał ją Edward Kędzierski.

Część artystyczna rozpoczęła się od historycznego wprowadzenia w tematykę koncertu „Drogi wolności”. Następnie zebrani mogli obejrzeć krótkie przedstawienie „Strajk we Wrześni”, ekspresywnie zagrane przez uczniów klasy VIII i III gimnazjum, przygotowane pod okiem Jolanty Kolak i Katarzyny Maślanki. Było ono manifestem postawy młodych Polaków, którzy bronili swej narodowości, i wstępem do koncertu. Poruszające i piękne pieśni patriotyczne, nawiązujące do wydarzeń z historii Polski od 1918 do 2018 r., wykonali utalentowani soliści: Katarzyna Rąpała, Klaudia Rąpała, Marlena Madej i Jakub Marszałek, którym towarzyszył chór szkolny (składający się z uczniów, rodziców, nauczycieli oraz mieszkańców Zaczarnia) oraz wspaniali muzycy: Paweł Maurycy, Jacek Bielecki, Robert Wałaszek oraz Dominika Cecot, Zofia Guzik, Agnieszka Siedlik, Albert Sumara, Michał Smajdor i Michał Świerczek. Pieśni ilustrowane były prezentacjami multimedialnymi wykonanymi przez: Małgorzatę Stolarz, Joannę Ptak, Joannę Żurek i Iwonę Skicką. Przygotowaniem całości koncertu od strony muzycznej zajął się Dariusz Augustyn. Scenariusz całej uroczystości opracowali: Jolanta Kolak i Tadeusz Kozioł. O oświetlenie sali w czasie koncertu zadbał Piotr Kuta, firma E-events Team.

Z owacji na stojąco na koniec uroczystości można wywnioskować, że zrobiła ona duże wrażenie i podobała się zgromadzonej publiczności. Wszyscy podkreślali profesjonalizm całego przedsięwzięcia. Swymi wrażeniami z zebranymi podzielili się: Arkadiusz Mikuła – wójt gminy Lisia Góra, Teresa Szydłowska – wizytator Kuratorium Oświaty, Paweł Stach – wiceprzewodniczący Rady Gminy Lisia Góra, a także Paweł Bukowski – dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, którzy wyrazili uznanie dla wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie tego historycznego dla społeczności Zaczarnia wydarzenia.

Drzewo Pamięci ufundowane przez mieszkańców Zaczarnia w rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Znak pamięci w Zaczarniu

Koncert „Drogi wolności”

Występ uczniów „Strajk we Wrześni”

Autorzy: Jolanta Kolak, Katarzyna Maślanka

« POPRZEDNIE WPISY  

Liczba wejść na stronę: Licznik