Zmiana siedziby biura Zarządu Głównego

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Grudzień 1st, 2019

Zarząd Główny Związku Sybiraków powiadamia, że od 3 grudnia 2019 r. biuro Zarządu Głównego mieści się na ul. Chmielnej 15 lok. 107 w Warszawie. Numer telefonu do biura się nie zmienia.

Nowy adres korespondencyjny:

ul. Chmielna 15 lok. 107

00-021 Warszawa

Nieczynna linia telefoniczna

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Listopad 29th, 2019

Szanowni Państwo,

w związku z przeprowadzką do nowej siedziby linia telefoniczna do biura Zarządu Głównego jest obecnie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Biuro Zarządu Głównego Związku Sybiraków

Spotkania Sybiraków w krakowskich szkołach

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Listopad 20th, 2019

20 września 2019 r. w Zespole Szkół nr 1 na ul. Ułanów Aleksandra Szemioth, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Krakowie, wygłosiła prelekcję o zesłaniach syberyjskich dla uczniów trzecich i czwartych klas licealnych. Słuchaczy było ponad stu. Młodzież z zainteresowaniem słuchała przedstawionych przez prelegentkę problemów dotyczących eksterminacji Polaków na Kresach Wschodnich, zajętych przez wojska radzieckie od dnia 17 września 1939 r. Szkoła nosi imię św. Rafała Kalinowskiego, zesłańca syberyjskiego za udział w powstaniu styczniowym. Św. Rafał jest również patronem Związku Sybiraków i stąd nasze kontakty.

12 listopada została wygłoszona prelekcja o zesłaniach syberyjskich dla uczniów Szkoły Podstawowej Księży Pijarów. Prelegentką była Aleksandra Szamioth. Liczba słuchaczy ogromna – wypełniała dużą aulę, a słuchacze to małe dzieci, od czwartej do szóstej klasy. Dla takiego audytorium temat był dość trudny, jednak cała sala słuchała w milczeniu i chyba z zainteresowaniem opowieści o prześladowaniach, jakie wycierpieli Polacy wywiezieni w głąb ZSRR lub osadzeni w sowieckich łagrach. Może coś z tego zapamiętają na dłużej. Nauczyciele twierdzili, że dzieci zostały przygotowane do tej prelekcji. Szkoła ma patriotyczne nastawienie, co było widoczne na licznych dekoracjach zrobionych na Święto Niepodległości.

Po prelekcji, z nauczycielami i grupą uczniów wyszliśmy przed szkołę do miejsca, gdzie jest posadzony Dąb Pamięci na cześć oficera zamordowanego w Katyniu; przy granitowej tablicy zapalono znicze i postawiono doniczki z wrzosem oraz biało-czerwone chorągiewki.

15 listopada delegacja członków krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków, w liczbie dziewięciu osób, udała się do zaprzyjaźnionej z nami Szkoły Podstawowej we wsi Krzęcin koło Skawiny. Powodem zaproszenia były szkolne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości, a także rocznice posadzenia przed szkołą dwóch Dębów Katyńskich – ósma rocznica i Sosny Syberyjskiej – trzecia rocznica.

Pojechaliśmy busem użyczonym nam przez wojewodę małopolskiego. Z ramienia wojewody przybyła z nami Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk, dyrektor Wydziału Ochrony Zabytków i Dziedzictwa Narodowego oraz sekretarz wojewody.

Uroczystości rozpoczęły się przed szkołą – odśpiewano hymn państwowy, harcerze przeprowadzili apel poległych i złożono kwiaty przy drzewach pamięci, przy których stanęły sztandary: Oddziału Związku Sybiraków w Krakowie, szkoły i drużyny harcerskiej. Przy sztandarze sybirackim stanął poczet złożony z harcerzy, a sztandarowym był jeden z nauczycieli szkoły, za co jesteśmy wdzięczni.

Następna część odbyła się w dużej sali gimnastycznej, pięknie udekorowanej i były to występy chóru szkolnego. Wyreżyserowano piękny układ pieśni i piosenek z czasu wojny, dobrze znanych, zaczerpniętych z filmu „Zakazane piosenki”. W licznym chórze śpiewali uczniowie i harcerze, dzieci od pierwszej do siódmej klasy, świetnie przygotowani przez nauczyciela muzyki, który akompaniował chórowi razem z byłym uczniem, wspaniale grającym na akordeonie. Piosenkę „Pałacyk Michla” zaśpiewały całkiem małe dzieci, chyba jeszcze przedszkolne, ale należące do zastępu zuchów.

Ich występ, bardzo udany, był wzruszający. Zebranych przywitała dyrektor szkoły Anna Kawaler. Gości było dużo – przedstawiciele władz lokalnych, nauczyciele ze szkół w sąsiednich miejscowościach, był też ks. proboszcz parafii i nasz kapelan, o. Jerzy Pająk. Niektórzy z nich przemawiali. Odbyła się także miła uroczystość: nadanie odznaczenia – plakietki z korundem – hm. Halinie Jaskiernej, która jest twórczynią działalności harcerskiej w szkole krzęcińskiej.

Kolejną częścią był poczęstunek – wspaniałe pierogi, przygotowane przez matki uczniów. Pełni miłych wrażeń wróciliśmy do Krakowa.

20 listopada zostaliśmy zaproszeni na uroczystość 70-lecia Zespołu Szkół nr 1 im. Rafała Kalinowskiego. Z racji wspólnego patrona mamy z tą szkołą już wieloletnie przyjazne kontakty. Po mszy świętej w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej, o godz. 11 rozpoczęła się gala rocznicowa w auli Akademii Wychowania Fizycznego.

Na scenie stanęły trzy poczty sztandarowe – Technikum Kolejowego i dwóch szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół nr 1. Odśpiewano hymn Polski.

Program był bardzo bogaty i doskonale przygotowany. Historię szkoły i jej kolejne przemiany przedstawiła dyrektor Beata Śliwa, która także przywitała licznych gości.

W śród nich byli trzej ojcowie karmelici, w tym przeor klasztoru w Czernej, który dwa dni wcześniej przyjmował tam naszą pielgrzymkę. Przedstawiciel prezydenta Krakowa odczytał list od prezydenta Jacka Majchrowskiego, przybyli profesorzy z Politechniki Krakowskiej, przedstawiciele władz Polskiej Kolei Państwowej oraz innych środowisk i instytucji. Ze Związku Sybiraków obecne były dwie osoby – Barbara Łuczyńska i Aleksandra Szemioth.

Jako artystyczne upiększenie odbyły się dwa piękne tańce w wyśmienitym wykonaniu zespołu Małe Słowianki. Odtańczono krakowiaka, a następnie taniec bułgarski w ciekawych, barwnych strojach.

Ciekawym elementem była filmowa prezentacja wszystkich poprzednich dyrektorów i wicedyrektorów szkoły oraz jej byłych i obecnych nauczycieli. Pokazano też migawki z życia szkoły.

Kolejno nastąpiły wręczenia wyróżnień dla nauczycieli oraz nagród za uczniowskie przedstawienie.

Na zakończenie zaproszono gości i nauczycieli na poczęstunek.

Autor: Aleksandra Szemioth, prezes Zarządu Oddziału ZS w Krakowie

 

Krakowska pielgrzymka do Czernej

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Listopad 18th, 2019

18 listopada 2019 r. Sybiracy krakowscy byli na dorocznej pielgrzymce w Czernej, w sanktuarium patrona naszego Związku – św. Rafała Kalinowskiego. Była to już nasza 31. pielgrzymka do grobu św. Rafała.

Wynajętym busem przyjechało do Czernej 15 osób. Byli to Sybiracy oraz nasi goście – o. Jerzy Pająk, nasz kapelan i dyrektor Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk z Urzędu Wojewódzkiego. Był także syn państwa Majchrów i jego żona. W Czernej wyszedł nam na spotkanie gospodarz miejsca – przeor klasztoru Karmelitów o. Leszek Stańczewski. Do Czernej przyjechał także duży autokar z harcerzami i ich rodzicami z Krzęcina. Na czele harcerzy – harcmistrzynie Halina Jaskierna i Teresa Warchak.

O godz. 11.00 rozpoczęła się msza święta w rocznicę kanonizacji św. Rafała Kalinowskiego. Głównym celebransem był o. Jerzy Pająk, który wygłosił także ciekawe kazanie. Czytania mszalne wykonali harcerze i harcerki z Krzęcina. Na zakończenie odśpiewano hymn Te Deum i pieśń „Boże, coś Polskę”.

W kościele, przy ołtarzu, stanął sztandar Oddziału Związku Sybiraków w Krakowie z pocztem sztandarowym: chorąży – syn Stanisława Majchera i boczni – Stanisław Majcher (ojciec) i Tadeusz Sobaszek, którym za tę ważną funkcję bardzo dziękujemy.

Po mszy świętej odbyło się procesjonalnie przejście celebransów, sztandaru i delegacji z kwiatami do kaplicy św. Rafała Kalinowskiego. Tam udali się także Sybiracy i goście z Krzęcina. W kaplicy, przed ołtarzem, nad trumną świętego o. Jerzy poprowadził modlitwę litanią do św. Rafała, następnie złożono kwiaty i zapalono znicze przy grobie naszego patrona.

Po nabożeństwie udaliśmy się wszyscy do jadalni na zamówiony wcześniej obiad, podczas którego dotrzymywał nam towarzystwa ojciec przeor. Na deser było pyszne ciasto drożdżowe z owocami, dzieło Henryka Michalskiego z Krzęcina, który je upiekł i przekazał dla Sybiraków, chociaż sam do Czernej nie mógł przyjechać – bardzo serdecznie dziękujemy! To był już kolejny taki dar od pana Henryka.

Do Krakowa wróciliśmy około godz. 15.00 w dobrym nastroju, po bardzo udanej wyprawie. Warto dodać, że sprzyjała nam także pogoda – było ciepło i słonecznie.

Zostaliśmy zaproszeni na podobną pielgrzymkę za rok, 15 listopada 2020 r.

Autor: Aleksandra Szemioth, prezes Zarządu Oddziału ZS w Krakowie

 

Krakowskie obchody Święta Niepodległości

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Listopad 11th, 2019

11 listopada – Święto Niepodległości było w całej Polsce i w Krakowie obchodzone bardzo uroczyście. To 101. rocznica odzyskania niepodległości w 1918 r.

O godz. 10.00 rozpoczęła się msza święta za ojczyznę w katedrze wawelskiej. Licznej celebrze przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który wygłosił przemówienie pełne ważnych historycznych i patriotycznych odniesień. W nabożeństwie uczestniczyła wielka liczba wiernych. Uczestnikami byli także Węgrzy – duża grupa około 300 osób z proporczykami w ich narodowych barwach. Było także dużo sztandarów – Wojska Polskiego i Policji oraz organizacji i stowarzyszeń, w tym sztandar Związku Sybiraków, przy którym w poczcie stanęli dwaj harcerze z Krzęcina – byli bardzo pomocni naszym panom w niesieniu sztandaru podczas pochodu na pl. Matejki. A pochód wyruszył po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego na zakończenie mszy świętej.

Hymn śpiewano także w innych częściach naszego miasta, tak jak i w całym kraju. Długi pochód zatrzymał się pod Wawelem, na pl. o. gen. Adama Studzińskiego, gdzie przy Krzyżu Katyńskim odbyło się składanie wieńców i kwiatów. Jako pierwszy został złożony wieniec od organizacji kombatanckich, za którym szła grupa Sybiraków. Kolejne wieńce składali przedstawiciele władz miasta – wojewoda małopolski i wiceprezydent Krakowa oraz inne liczne osobistości i ugrupowania.

Następnie pochód przeszedł drogą królewską, by przez Bramę Floriańską i koło Barbakanu wejść na pl. Matejki pod pomnik Grunwaldzki, przed Grób Nieznanego Żołnierza, na dalsze obchody, z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego i  innych służb mundurowych. Ta wojskowa oprawa podniosła rangę uroczystości. Odbył się apel poległych, oddano salwę honorową. Była także zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przy którym złożono bardzo liczne wieńce i wiązanki kwiatów od instytucji miasta i województwa oraz od stowarzyszeń i organizacji społecznych, a też od korpusu dyplomatycznego i ugrupowań politycznych. Przemawiał wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Podczas uroczystości odbyło się nadanie odznaczeń państwowych dużej grupie osób, a inna grupa otrzymała z rąk wojewody obywatelstwo Rzeczypospolitej Polskiej. Odśpiewano hymn Polski, a na zakończenie – „Pierwszą Brygadę”.

W uroczystościach wzięli udział krakowscy Sybiracy – około 12 osób.

Autor: Aleksandra Szemioth, prezes Zarządu Oddziału ZS w Krakowie

« POPRZEDNIE WPISY  

Liczba wejść na stronę: Licznik