Spotkanie w Technikum nr 8 w Przemyślu

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Czerwiec 14th, 2017

14 czerwca 2017 r. przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków na zaproszenie dyrekcji i nauczycieli Technikum nr 8 im. ks. abp. Ignacego Tokarczuka w Przemyślu uczestniczyli w spotkaniu z młodzieżą w ramach żywej lekcji historii.

Przybyłych na spotkanie Joannę Preiss – prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, Marię Wielgosz – członka Zarządu Oddziału, Teresę Parynę – przemyską poetkę, Bronisława Klepackiego – członka Zarządu Oddziału i Mariana Boczara – sekretarza Zarządu Oddziału powitała dyrektor szkoły Jolanta Borowiec.

Sekretarz Zarządu Oddziału Związku Sybiraków Marian Boczar przybliżył młodzieży historię Polski, począwszy od konfederacji barskiej, poprzez powstanie listopadowe i powstanie styczniowe, po I wojnę światową oraz osobę marszałka Józefa Piłsudskiego. Wydarzenia te nawiązują do zrywów niepodległościowych oraz deportacji, jakie dotknęły ludność Polski na przełomie wieków.

Zgromadzeni obejrzeli film „Na nieludzką ziemię”, którego pomysłodawcą był Mirosław Majkowski, prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „X D.O.K.”. Film powstał na bazie wspomnień Sybiraków z przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków.

Spotkanie było uzupełnione twórczością Teresy Paryny, która przeczytała wiersze o tematyce zesłań na „nieludzką ziemię” i o ofiarach mordu w Katyniu.

Jednym z nich był wiersz poświęcony Sybirakom przemyskim pt. „Sybiracy”:

Choć wrócili,
już nie uciekną –
tamten pejzaż wrogo dziki
będzie ich ścigał.
Będzie za nimi się wlókł
smak głodu,
świst bicza,
jad słów:
„Wy Polaczki
ja by was wsjech wystrylał!”
Nie uciekną,
choć białe piekło
czas przygasza, oddala.
Teraz tylko
gdzieś na zwrotnicy dziejów,
na rampie wspomnień
staną żywym pomnikiem.
I dalej nieść będą
przez bolesną pamięć,
przez akademie, rocznice,
tamten czas upodlony.
W ich oczach
już na zawsze zostaną –
chłodna biel,
syberyjska dal
jak szeroko rozwarta
paszcza śmierci. 

Maria Wielgosz ze swojej twórczości zaprezentowała wiersze „O Matce Sybiraczce” i „Dziecko Sybiru”. Dopełnieniem spotkania były wspomnienia Bronisława Klepackiego, którego droga powrotu z zesłania do ojczyzny wiodła przez Afrykę.

Zaproszeni goście wraz z nauczycielami zapalili znicze pod tablicą ofiar mordu w Katyniu pochodzących z diecezji przemyskiej, a następnie zwiedzili izbę pamięci poświęconą patronowi szkoły ks. abp. Ignacemu Tokarczukowi.

Inicjatorami spotkania byli dyrekcja szkoły oraz nauczyciele Agnieszka Dyrda, Halina Kotek-Zarębińska, Edyta Szemlet, którym dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie lekcji historii.

Młodzież z Technikum nr 8 im. ks. abp. Ignacego Tokarczuka

Młodzież z Technikum nr 8 im. ks. abp. Ignacego Tokarczuka uczestnicząca w spotkaniu

Teresa Paryna, Joanna Preiss, Maria Wielgosz, Bronisław Klepacki

Na zdjęciu (od lewej): Teresa Paryna, Joanna Preiss, Maria Wielgosz, Bronisław Klepacki

Zdjęcie pamiątkowe z młodzieżą Technikum nr 8

Zdjęcie pamiątkowe z młodzieżą Technikum nr 8 im. ks. bpa Ignacego Tokarczuka. W pierwszym rzędzie od lewej: Teresa Paryna, Joanna Preiss, Maria Wielgosz, Bronisław Klepacki, Agnieszka Dyrda

Złożenie kwiatów pod tablicą ofiar mordu w Katyniu

Złożenie kwiatów pod tablicą ofiar mordu w Katyniu

Autorzy: Marian Boczar, Joanna Preiss

Żywa lekcja historii – spotkanie z Sybirakami w Lubaczowie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Czerwiec 7th, 2017

W dniu 7 czerwca 2017 r. uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 1 w Lubaczowie spotkali się z przedstawicielami Terenowego Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie. Na spotkanie przybyli Mieczysław Szymoniak oraz Lidia Argasińska.

Goście opowiadali o swoich tragicznych przeżyciach związanych z deportacją na „nieludzką ziemię”. Były to ciekawe, ale i jednocześnie smutne, wręcz tragiczne historie tułaczki poza granicami państwa w czasie II wojny światowej.

Spotkanie wywarło na uczniach duże wrażenie. Wspomnienia Sybiraków zaciekawiły uczniów, skłoniły do refleksji. Ze strony uczniów padało wiele pytań. Dziś trudno zrozumieć cele polityczne okupanta sowieckiego, a na pewno nie wolno zapomnieć o cierpieniach Polaków.

Na koniec spotkania Zenon Swatek, nauczyciel historii, podziękował Sybirakom za uczestnictwo w spotkaniu z młodzieżą. Zapewnił, iż pamięć o historii Polski, a przede wszystkim wiedza o Syberii i Sybirakach będą przekazywane kolejnym rocznikom.

Jak mawia stare przysłowie: „Jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”. Dlatego też aby lekcja historii nie zamykała się w szkolnych murach i nie zabijała nudą, niezbędne są takie żywe lekcje historii i patriotyzmu.

Lidia Argasińska i Mieczysław Szymoniak z uczniami Gimnazjum nr 1 w Lubaczowie

Lidia Argasińska i Mieczysław Szymoniak z uczniami Gimnazjum nr 1 im. Przemysława Inglota w Lubaczowie

Mieczysław Szymoniak, Lidia Argasińska, Zenon Swatek

Od lewej: Sybirak Mieczysław Szymoniak, Sybiraczka Lidia Argasińska, nauczyciel Zenon Swatek

Autor: Barbara Janczura, zdjęcia Zenon Swatek

Spotkanie z Sybiraczką w Bachowie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Czerwiec 3rd, 2017

W dniu 3 czerwca 2017 r. przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków Joanna Preiss – prezes Zarządu, Mieczysław Tłuczek – wiceprezes Zarządu, Marian Boczar – sekretarz Zarządu odwiedzili Wincentynę Król – najstarszą Sybiraczkę mieszkającą we wsi Bachów (gmina Krzywcza) w powiecie przemyskim.

Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko odznaczył Wincentynę Król Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków. W imieniu prezesa Zarządu Głównego dekoracji dokonał członek Zarządu Głównego Marian Boczar.

Z rysu historycznego należy zauważyć, że wioska Bachów znalazła się w trudnym położeniu, gdyż w lutym 1940 r. była to już granica niemiecko-sowiecka. Nocą 10 lutego 1940 r. mieszkańców wywieziono i zesłano na Sybir, a wieś spalono.

Głównym celem spotkania z panią Wincentyną była potrzeba utrwalenia dla potomnych wspomnień z deportacji na Sybir. Wincentyna Król w wieku 14 lat z rodzicami i rodzeństwem (siostrą i dwoma braćmi) została zesłana do Mołotowskiej obłasti, posiołek Kriwoja. Do Polski powróciła w 1946 r.

Mieczysław Tłuczek wręcza kwiaty Wincentynie Król

Wiceprezes Zarządu Mieczysław Tłuczek wręcza kwiaty Wincentynie Król

Wręczenie odznaczenia Wincentynie Król Wręczenie odznaczenia Wincentynie Król

wiceprezes Mieczysław Tłuczek, Wincentyna Król, prezes Joanna Preiss

Na zdjęciu (od lewej): wiceprezes Mieczysław Tłuczek, Wincentyna Król, prezes Joanna Preiss

Autor: Marian Boczar, sekretarz Zarządu Oddziału ZS w Przemyślu

Dzień Matki i Ojca Sybiraka w Białymstoku

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Maj 30th, 2017

Każdego roku Szkoła Podstawowa nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku organizuje Dzień Matki i Ojca Sybiraka. W bieżącym roku 30 maja również przygotowała taką uroczystość. Dyrektor szkoły Zbigniew Klimowicz jak zwykle serdecznie powitał gości i mocno podkreślił, że to święto jest bardzo ważne i na stałe wpisało się w rozkład zajęć świetlicowych.

Życząc Sybirakom dużo zdrowia i długich lat życia, zaprosił do obejrzenia części artystycznej, którą bardzo starannie przygotowały nauczycielki: Joanna Hryhorowicz, Barbara Koleśnik, Irena Ziniewicz, Wioleta Łukawska, Walentyna Zagrzejewska i Marzanna Sienkiewicz.

Przedstawienie „Grosz szczęścia” w wykonaniu świetlicowego zespołu teatralnego Świetliki skłoniło oglądających do refleksji. Główna bohaterka odtwarzająca rolę „Grosza” starała się przekonać, że ten mały pieniążek jest bardzo potrzebny w życiu i tak samo ważny jak inne monety.

Z przyjemnością wysłuchaliśmy licznych wierszy o roli matki i ojca w życiu dziecka oraz piosenek o tej samej tematyce, takich jak „Poczytaj mi, mamo, książeczkę” czy „Tato, tato, co mi powiesz na to”. Bardzo wymowne było przesłanie utworu „Czyste ręce” mówiące o ojcu starającym się wychować syna na uczciwego człowieka.

Wspaniale też tańczyły uczennice z klasy II c. Pięknie wyglądały w czerwonych bluzeczkach i kolorowych spódniczkach, a we włosach miały żółte, wiosenne kwiaty.

Występy wychowanków świetlicy nagrodziliśmy gromkimi brawami. Sekretarz Zarządu Oddziału ZS Jolanta Hryniewicka w imieniu Sybiraków podziękowała małym artystom i ich nauczycielom za interesujący program artystyczny i wręczyła wszystkim dzieciom paczki ze słodyczami, a one obdarowały nas wykonanymi własnoręcznie sztucznymi kwiatami.

Dalszą część tego świątecznego spotkania spędziliśmy przy kawie, owocach i ciasteczkach w miłej atmosferze.

Dziękujemy dyrekcji i całej społeczności szkolnej za organizowanie ciekawych uroczystości sybirackich.

Autor: Heronima Dzierma

Święto Gimnazjum nr 1 w Lubaczowie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Maj 26th, 2017

26 maja 2017 r. – uczniowie ostatniego rocznika Gimnazjum nr 1 im. Przemysława Inglota w Lubaczowie uroczyście ślubowali, potem występowali i świetnie się razem bawili.

Jednym z najważniejszych elementów uroczystości było ślubowanie uczniów, które należy do ważnych szkolnych tradycji. Słowa Bóg – honor – ojczyzna nawiązują do najważniejszych wartości dla wszystkich pokoleń Polaków od czasu narodzin naszej państwowości. Gimnazjaliści podczas ślubowania zobowiązali się, że i oni będą wierni tym wartościom.

Po oficjalnym ślubowaniu przyszedł czas na pasowanie. Jak co roku aktu pasowania szablą oficerską Przemysława Inglota dokonał Mieczysław Szymoniak, prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie.

Przekazanie szabli oficerskiej Przemysława Inglota

Przekazanie szabli oficerskiej Przemysława Inglota prezesowi Mieczysławowi Szymoniakowi

Pasowanie uczniów

Pasowanie uczennic

Pasowanie uczniów i uczennic dokonane przez prezesa Zarządu Koła ZS w Lubaczowie Mieczysława Szymoniaka

Ślubowanie gimnazjalistów

Ślubowanie gimnazjalistów

Autor: Barbara Janczura

« POPRZEDNIE WPISY  

Liczba wejść na stronę: Licznik