Obchody Dnia Matki w Warszawie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Maj 26th, 2019

Jak co roku w Dzień Matki Sybiracy Oddziału Warszawskiego ZS spotkali się na warszawskim Muranowie przy płycie upamiętniającej Matki Sybiraczki. Ze względu na odbywające się tego dnia wybory do Parlamentu Europejskiego spotkanie miało bardzo skromny charakter.

Zebranych powitał prezes Zarządu Oddziału Stanisław Sikorski, który powiedział: „Kochane nasze Mamy, jesteśmy przed tablicą Wam poświęconą, aby w hołdzie najgłębszym uczcić Waszą pamięć. Kochane nasze Mamy, wierzymy, że macie wyrozumiałość dla naszej skromnej i ciągle malejącej obecności. Przychodzimy tutaj nie tylko, aby uczcić Waszą pamięć, złożyć Wam hołd, ale też aby tym samym utrwalać Wasze doznania, przeżycia, upokorzenie i wielkie bohaterstwo dla historii, naszej polskiej historii. Wiele tysięcy z Was, kochane Mamy, pożegnało nas, spoczywając daleko, daleko od ojczyzny stron rodzinnych –Syberia, Iran, Indie, Australia, Meksyk, Afryka. W wielu z tych dalekich miejsc przeżyły Wasze dzieciaczki i niektóre powróciły na ziemię ojczystą. Na dalekiej Syberii Mama idzie ze swoim dzieciątkiem. Dzieciątko po krótkim odcinku zatrzymuje się, siada na ziemi, z trudem unosi główkę i słabnącym głosem mówi: »Mamo jeść!«. Mama, zrozpaczona w bólu, unosi głowę i wzrok ku niebu, przytłumionym głosem wołając: »Boże pomóż!«. Zatem kochane nasze Mamy, my żyjący, mogący jeszcze stanąć przed tą tablicą, wołamy, aby już nigdy nasi rodacy nie doznali takiej lub choćby zbliżonej tragedii od innego człowieka. Kochane nasze Mamy, cześć Waszej pamięci, spoczywajcie w pokoju”.

Po słowach prezesa Zarządu Oddziału złożone zostały kwiaty od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, Zarządu Oddziału oraz warszawskich Kół Związku, a także od osób prywatnych.

Po złożeniu kwiatów prezes Stanisław Sikorski podziękował zebranym i zakończył uroczystość.

Warszawscy Sybiracy przy tablicy upamiętniającej Matki Sybiraczki

Autor: Maria Stankiewicz, wiceprezes Zarządu Oddziału Warszawskiego ZS

Spotkanie wielkanocne Sybiraków Koła Warszawa-Mokotów

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Kwiecień 13th, 2019

W dniu 13 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 103 przy ul. Limanowskiego 9 w Warszawie odbyło się spotkanie wielkanocne, tzw. „Jajeczko dla Sybiraków” Koła Warszawa-Mokotów, które skupia w swoich szeregach Sybiraków z dzielnic Wilanowa, Mokotowa i Ursynowa. W spotkaniu wzięło udział około 70 Sybiraków wraz z osobami towarzyszącymi.

Podczas spotkania wręczono Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków Janinie Smyrskiej oraz Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków Irenie Sochaczewskiej.

Naszą uroczystość zaszczycili: prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Warszawie Stanisław Sikorski, proboszcz parafii Ojców Bernardynów o. Egidiusz, który wygłosił słowo Boże skierowane do Sybiraków, Zespół Artystyczny „Ad-Rem” pod kierownictwem Sybiraczki Zofii Rosińskiej. Artyści, w większości rdzenni lwowiacy, w programie „Mój stary Lwów” przypomnieli nam przedwojenny Lwów, jego kulturę, ludzi, modę, piosenki, gwarę, obyczaje. Niejednemu z nas serce zabiło mocniej, a łezka zakręciła się w oku na znak przywróconych wspomnień.

Catering przygotowały panie Ewa i Bogusia – pracownice stołówki szkolnej. Organizacją spotkania zajęły się Sybiraczki – Leokadia Siwek, Czesława Gołąb i Zofia Czyżewska.

Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze.

Spotkanie wielkanocne Sybiraków Koła Warszawa-Mokotów

Prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego Stanisław Sikorski dokonał wręczenia odznaczeń Janinie Smyrskiej i Irenie Sochaczewskiej

Występ Zespołu Artystycznego „Ad-Rem”

Autor: Leokadia Siwek, wiceprezes Zarządu Koła Warszawa-Mokotów

Wystawa prac Stanisława Kulona w Warszawie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Luty 14th, 2019

W dniu 14 lutego 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 21/25 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac artysty rzeźbiarza Sybiraka prof. Stanisława Kulona – członka Koła Związku Sybiraków Żoliborz-Bielany. Wernisaż wystawy uświetnili swoją obecnością prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, naczelnik Centrum Edukacyjnego IPN Tomasz Morawski, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Warszawie Stanisław Sikorski.

Była to kolejna wystawa prac artysty – utrwalonych w obrazach malowanych na szkle oraz na modrzewiowych 40 tablicach – przedstawiających tragedię setek tysięcy Polaków zesłanych w latach 1939–1946 przez władze ZSRR w odległe rejony Syberii i Kazachstanu do katorżniczej pracy, praktycznie na zagładę – tylko dlatego, że byli Polakami. Na wystawie zaprezentowane zostały też rzeźby sakralne, kapliczki, madonny. Wystawa, trwająca do 20 marca, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Swoje uznanie dla dokonań artysty Stanisława Kulona wyrazili zaproszeni goście z Kół Związku Sybiraków oraz pozostali zwiedzający.

W dniu 18 marca 2019 r., w czasie trwania wystawy na prośbę nauczyciela historii Stefana Makowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego odbyła się lekcja historii dla młodzieży pod kierownictwem zastępcy naczelnika Barbary Pamrów, Mirosławy Niekoraniec, Stefana Makowskiego, Stanisława Sikorskiego.

Wystawę zorganizowali: pracownik Centrum Edukacyjnego IPN, kustosz wystawy Renata Bieniek, prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków Żoliborz-Bielany Mirosława Niekoraniec z dużym wsparciem kierownictwa IPN.

Wernisaż wystawy. Od lewej: rzeźbiarz Stanisław Kulon, prezes IPN Jarosław Szarek, naczelnik Centrum Edukacyjnego IPN Tomasz Morawski

Autorzy: Tadeusz Głowacki, Mirosława Niekoraniec, zdjęcie Teresa Skiba

Spotkanie z okazji 79. rocznicy pierwszej wywózki na Sybir i do Kazachstanu w Warszawie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Luty 10th, 2019

Tradycyjnie, jak co roku, Oddział Warszawski Związku Sybiraków w dniu 10 lutego 2019 r. odbył spotkanie na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, upamiętniając pierwszą wywózkę obywateli polskich na Sybir i do Kazachstanu.

W uroczystości udział wzięli Sybiracy z Oddziału Warszawskiego oraz uczniowie LXII Liceum Mistrzostwa Sportowego im. gen. W. Andersa w Warszawie i klasa mundurowa z Liceum Ogólnokształcącego w Kobylnicy. Młodzież złożyła wiązanki kwiatów oraz zapaliła znicze z biało-czerwonymi opaskami. Następnie, pod przewodnictwem ks. Przemysława Śliwińskiego odmówiono modlitwę oraz uczczono minutą ciszy wszystkich Sybiraków, którzy już odeszli. Prezes Zarządu Oddziału Stanisław Sikorski przypomniał losy naszych rodaków wywiezionych w mroźną, straszną zimę 1940 r. na Syberię.

Następne spotkania odbędą się, jak każdego roku, w kolejne rocznice wywózek.

Autor: Felicja Melon

Rocznicowe spotkanie Sybiraków województwa mazowieckiego

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Wrzesień 27th, 2018

W kinie Praha przy ul. Jagiellońskiej 26 w Warszawie odbyło się 27 września 2018 r. spotkanie jubileuszowe Sybiraków z Warszawy i województwa mazowieckiego z okazji 90. rocznicy powstania oraz 30. rocznicy reaktywowania Związku Sybiraków. Współorganizatorem spotkania, wraz z Oddziałem Warszawskim Związku Sybiraków, było Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, które również sfinansowało uroczystość. W spotkaniu udział wzięli Sybiracy z Oddziałów: w Warszawie – z prezesem Stanisławem Sikorskim, Radomiu – z prezesem Józefem Przybyłą, Sokołowie Podlaskim – z prezesem Kazimierzem Dobrenką i Ostrołęce – z wiceprezesem Jerzym Siwkiem oraz młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie z dyrektorem Adamem Jabłonką.

Spotkanie poprowadził spiker Polskiego Radia Andrzej Krusiewicz. Chór z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie, pod opieką nauczycieli Ewy Krupy i Beaty Dankowskiej, odśpiewał Hymn Sybiraków, a zgromadzonych przywitał prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego Stanisław Sikorski. Następnie dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Artur Pozorek wręczył prezesowi Stanisławowi Sikorskiemu nadany przez marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika Oddziałowi Warszawskiemu Medal Pamiątkowy „Pro Mazovia”.

W dalszej części wykład pt. „Sybiracy w tradycji niepodległościowej” wygłosił dr Ryszard Miazek z Muzeum Historii Ruchu Ludowego. Następnie swoimi wspomnieniami z wywózki na Sybir podzielili się Józef Przybyła oraz Mieczysław Koralewicz.

Spotkanie zamknął występ chóru ze szkoły w Kalinowie. Największe wrażenie na uczestnikach spotkania zrobiły „Listy z Kołymy” w interpretacji absolwentki kalinowskiej szkoły Agnieszki Krupy.

Dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Artur Pozorek wręczył przyznany Oddziałowi Warszawskiemu Medal Pamiątkowy „Pro Mazovia” i dyplom

W imieniu Oddziału Warszawskiego medal odebrał prezes Zarządu Oddziału Stanisław Sikorski

 

Medal Pamiątkowy „Pro Mazovia”

Młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie z dyrektorem Adamem Jabłonką oraz nauczycielkami Ewą Krupą i Beatą Dankowską

Autor: Maria Stankiewicz, wiceprezes Zarządu Oddziału Warszawskiego ZS

« POPRZEDNIE WPISY  

Liczba wejść na stronę: Licznik