Józef Bancewicz

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Październik 13th, 2019

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 13 października 2019 r. zmarł

śp. Józef Bancewicz

wieloletni, zasłużony prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Poznaniu, sześciokrotnie wybierany do Zarządu Głównego Związku, uczestnik spotkań z młodzieżą poświęconych zesłaniom na Sybir. Aktywny działacz NSZZ „Solidarność” Politechniki Poznańskiej. Wielokrotnie odznaczany za działalność społeczną.

Pochowany zostanie na cmentarzu Junikowo w Poznaniu w Kwaterze Kombatantów, pogrzeb odbędzie się 22 października o godz. 12.30.

Zarząd Główny Związku Sybiraków

Danuta Łętowska

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Październik 11th, 2019

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy że w dniu 11 października 2019 r., w wieku 85 lat odeszła na wieczną wartę nieodżałowanej pamięci Sybiraczka

śp. Danuta Łętowska

wieloletni prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Wysokiem Mazowieckiem (Oddział ZS w Łomży).

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy żalu i współczucia.

Cześć Jej pamięci!

Sybiracy

Jerzy Ludwik Rossowski

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Sierpień 23rd, 2019

Z ogromnym smutkiem informujemy, że w dniu 23 sierpnia 2019 r. zmarł

śp. Jerzy L. Rossowski

długoletni redaktor pisma „My, Sybiracy”.

Aktywny działacz Związku Sybiraków, któremu przyznano honorowy tytuł Kustosz Pamięci Narodowej, autor dwóch części „Księgi Sybiraków 2006”, autor monografii „Łódzcy Sybiracy 1989–2003”. Przewodniczący Komisji Historycznej, z którego inspiracji powstało Archiwum Historyczne Oddziału Łódzkiego. W 2007 r. był organizatorem konkursu dla młodzieży łódzkiej „Spotkanie z Sybirakiem” w ramach programu Patriotyzmu Jutra.

W 2016 r. zespół redakcyjny rocznika „My, Sybiracy”, którego głównym redaktorem był śp. Jerzy L. Rossowski, nagrodzony został przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi Superekslibrisem.

Za pracę na rzecz Sybiraków był wielokrotnie wyróżniany, m.in. Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków, medalami Pro Memoria i Pro Patria, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wytworny Kresowiak, dobry człowiek, serdeczny przyjaciel i kolega.

Cześć Jego pamięci!

Zarząd Oddziału ZS w Łodzi

Marian Gajda

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Lipiec 5th, 2019

Z ogromnym smutkiem informujemy, że w dniu 5 lipca 2019 r. zmarł

śp. Marian Gajda

Aktywny członek Związku Sybiraków, długoletni prezes Zarządu Koła ZS w Kątach Wrocławskich, wiceprezes Zarządu Oddziału ZS we Wrocławiu, przez cztery kadencje członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków.

Przekazywał wiedzę o zesłaniach na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, utworzył Koło Wnuków, angażował się w budowę sybirackich znaków pamięci.

Za pracę na rzecz sybiraków był wielokrotnie wyróżniany, m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Zesłańców Sybiru, Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków, medalami Pro Memoria i Pro Patria oraz medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Szanowany działacz, dobry człowiek, serdeczny przyjaciel i kolega.

Cześć Jego pamięci!

Zarząd Oddziału ZS we Wrocławiu

Zofia Daniszewska

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Lipiec 1st, 2019

Z żalem informujemy, że w dniu 1 lipca 2019 r. odeszła od nas

śp. Zofia Daniszewska

Córka żołnierza Armii gen. Hallera. Wywieziona wraz z rodziną 10 lutego 1940 r. do posiołku Połdniewica w północnej Syberii, następnie w łagrze dla więźniów politycznych nad jeziorem Onega. Wróciła do Polski – przez Iran, Indie, Ugandę, Kenię i Liban – w lipcu 1947 r.

Rzecznik prasowy Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu, wieloletni członek Zarządu Koła Wrocław-Fabryczna – sekretarz, wiceprezes, a od 2010 r. prezes. Współzałożycielka i przez wiele lat sekretarz Towarzystwa „Klub pod Baobabem”, współorganizatorka Zjazdów „Afrykańczyków” we Wrocławiu. Brała udział w żywych lekcjach historii w szkołach, autorka licznych artykułów o tematyce sybirackiej. Troszczyła się zawsze o poszkodowanych i potrzebujących.

Cześć Jej pamięci!

Zarząd Koła Wrocław-Fabryczna

« POPRZEDNIE WPISY  

Liczba wejść na stronę: Licznik