Marian Gajda

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Lipiec 5th, 2019

Z ogromnym smutkiem informujemy, że w dniu 5 lipca 2019 r. zmarł

śp. Marian Gajda

Aktywny członek Związku Sybiraków, długoletni prezes Zarządu Koła ZS w Kątach Wrocławskich, wiceprezes Zarządu Oddziału ZS we Wrocławiu, przez cztery kadencje członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków.

Przekazywał wiedzę o zesłaniach na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, utworzył Koło Wnuków, angażował się w budowę sybirackich znaków pamięci.

Za pracę na rzecz sybiraków był wielokrotnie wyróżniany, m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Zesłańców Sybiru, Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków, medalami Pro Memoria i Pro Patria oraz medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Szanowany działacz, dobry człowiek, serdeczny przyjaciel i kolega.

Cześć Jego pamięci!

Zarząd Oddziału ZS we Wrocławiu

Zofia Daniszewska

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Lipiec 1st, 2019

Z żalem informujemy, że w dniu 1 lipca 2019 r. odeszła od nas

śp. Zofia Daniszewska

Córka żołnierza Armii gen. Hallera. Wywieziona wraz z rodziną 10 lutego 1940 r. do posiołku Połdniewica w północnej Syberii, następnie w łagrze dla więźniów politycznych nad jeziorem Onega. Wróciła do Polski – przez Iran, Indie, Ugandę, Kenię i Liban – w lipcu 1947 r.

Rzecznik prasowy Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu, wieloletni członek Zarządu Koła Wrocław-Fabryczna – sekretarz, wiceprezes, a od 2010 r. prezes. Współzałożycielka i przez wiele lat sekretarz Towarzystwa „Klub pod Baobabem”, współorganizatorka Zjazdów „Afrykańczyków” we Wrocławiu. Brała udział w żywych lekcjach historii w szkołach, autorka licznych artykułów o tematyce sybirackiej. Troszczyła się zawsze o poszkodowanych i potrzebujących.

Cześć Jej pamięci!

Zarząd Koła Wrocław-Fabryczna

Zbigniew Korzec

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Maj 18th, 2019

Ze smutkiem powiadamiamy, że w dniu 18 maja 2019 r. zmarł

śp. Zbigniew Korzec

Aktywny działacz, członek Zarządu Koła Miejskiego w Koninie, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Oddziału, a następnie w latach 2001–2018 wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Koninie. Organizator spotkań okolicznościowych sybiraków w Koninie. Wielokrotnie reprezentował Oddział podczas uroczystości ogólnokrajowych. Uczestnik lekcji w szkołach na temat martyrologii Polaków na Wschodzie.

Odznaczony m.in. Odznaką Honorową Sybiraka, Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków, medalem Pro Patria.

Cześć Jego pamięci!

Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Koninie

Zdzisław Hadel

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Maj 5th, 2019

Z żalem informujemy, że w dniu 5 maja 2019 r., w wieku 86 lat odszedł

śp. Zdzisław Hadel

założyciel i do stycznia 2015 r. prezes Zarządu Terenowego Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie (Oddział w Jarosławiu).

Bez reszty zaangażowany w sprawy sybirackie, niestrudzony orędownik prawdy historycznej, występował zwłaszcza o należyte potraktowanie tematyki sybirackiej w programie nauczania w szkole. Organizator uroczystości patriotyczno-religijnych i spotkań z dziećmi i młodzieżą szkolną.

Wielce oddany i zasłużony działacz społeczny, za swoją pracę na rzecz środowiska kombatanckiego wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi i związkowymi, m.in. Odznaką Honorową Sybiraka, Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków, Krzyżem Zesłańców Sybiru, medalem Pro Patria.

Cześć Jego pamięci!

Zarząd Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie

Ludwika Bednarska

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Kwiecień 15th, 2019

Z głębokim żalem powiadamiamy, że w dniu 15 kwietnia 2019 r. zmarła

śp. Ludwika Bednarska

Urodzona 15 lutego 1930 r. w Tarnopolu, deportowana w kwietniu 1940 r. na „nieludzką ziemię”. Do Polski powróciła w marcu 1946 r.

Współzałożycielka Związku Sybiraków na terenie Opolszczyzny. W jej mieszkaniu odbywały się pierwsze spotkania w 1988 r. W 1989 r. Walne Zgromadzenie Delegatów Oddziału wybrało ją na przewodniczącą Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej w Opolu. Funkcję tę sprawowała przez wiele kadencji. Wielokrotnie była delegatem na Krajowy Zjazd Delegatów Związku Sybiraków.

Stanowcza, bezpośrednia, odważna, cieszyła się zaufaniem członków naszego związku.

Cześć Jej pamięci!

Sybiracy Opolszczyzny

« POPRZEDNIE WPISY  

Liczba wejść na stronę: Licznik