Światowy Dzień Sybiraka w Wałbrzychu

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Wrzesień 17th, 2018

17 września – dzień napaści Związku Radzieckiego na Polskę – został uznany za Dzień Sybiraka. Ta szczególna data dla Sybiraków i Kresowian jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.

W tym dniu od lat wałbrzyscy Sybiracy spotykają się przy pomniku Ofiar Syberyjskiej Golgoty, by oddać hołd tym, którym nie dane było powrócić do ojczystej ziemi, którzy dokończyli swój żywot na „nieludzkiej ziemi”.

W dniu 17 września 2018 r. w imieniu Sybiraków głos zabrał prezes Zarządu wałbrzyskiego Oddziału Związku Sybiraków Adam Mitelsztet. Przypomniał dzieje Sybiraków i poinformował zebranych o staraniach Zarządu Głównego Związku Sybiraków mających na celu uzyskanie finansowego zadośćuczynienia dla Sybiraków za lata spędzone na obczyźnie oraz uprawnień osoby represjonowanej.

Następnie zebrani Sybiracy i zaproszeni goście zapalili znicze na pomniku Ofiar Syberyjskiej Golgoty i złożyli wieńce i kwiaty. W imieniu miasta Wałbrzycha kwiaty złożył wiceprezydent miasta Zygmunt Nowaczyk.

Nie zabrakło również wałbrzyskiej młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 z Oddziałami Sportowymi (dawne Gimnazjum nr 6 przy ul. Głównej 2) pod opieką dyrektor tej placówki Ewy Gratzke. Wspomnieć tu należy, że młodzież tej szkoły i jej absolwenci brali udział w akcji ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”. Wałbrzyska młodzież porządkowała nekropolie na Ukrainie, w okolicach Borysławia.

W drugiej części tych krótkich, ale jak ważnych uroczystości zebrani udali się na mszę świętą do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Wyszyńskiego, której przewodniczył Sybirak ks. prałat Stanisław Pająk wraz z młodym księdzem diakonem. W pięknej homilii odnoszącej się do własnych przeżyć ks. Stanisław opowiedział zebranym historię powojennego powrotu do Polski bydlęcymi wagonami. Następnie przypomniał o nieprzyjemnościach podczas służby wojskowej z powodu napisania w życiorysie o deportacji całej rodziny przez Armię Czerwoną. Na zakończenie ks. Stanisław podziękował zebranym za uczestnictwo w mszy świętej, dodając, że tylko wiara w Boga, trwanie całej rodziny w jedności pozwoliły przetrwać te trudne czasy na „nieludzkiej ziemi”.

Uroczystość przy pomniku Ofiar Syberyjskiej Golgoty w Wałbrzychu

Przemawia prezes Zarządu Oddziału ZS w Wałbrzychu Adam Mitelsztet

Pomnik Ofiar Syberyjskiej Golgoty w Wałbrzychu

Autor: Wacław Kwieciński

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Syberia – czyli tam, gdzie pokruszono serca i zatrzymał się czas

A myśmy szli i szli – dziesiątkowani! Przez tajgę, stepy – plątaniną dróg! A myśmy szli i szli – niepokonani!...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik