Spotkanie w Rzeszowie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Październik 9th, 2018

W dniu 9 października 2018 r. zostało zorganizowane przez Oddział Związku Sybiraków w Rzeszowie spotkanie z Julianem Plowym, Sybirakiem zamieszkałym w USA, z udziałem prezesa Zarządu Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Juliana Pawełka. Spotkanie zaszczyciła swoją obecnością Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki. Ponadto obecni byli: Adam Boratyn – wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków, Bartosz Dubas – opiekun gościa w czasie pobytu w Polsce, Teresa Plowy – żona pana Juliana, Danuta Zbyszyńska – prezes Zarządu Oddziału ZS, Anatol Karewicz – członek Zarządu Oddziału ZS oraz Maria Wolan – sekretarz Komisji Historii AK Zarządu Okręgu Podkarpackiego.

Julian Plowy interesuje się losami byłych Sybiraków i działalnością organizacji skupiających byłych zesłańców. Współpracuje z Fundacją Wirtualne Muzeum Kresy-Syberia. Prywatnie jest kolekcjonerem pamiątek dokumentujących życie Polaków na Syberii.

Na spotkaniu gość przedstawił krótko swój życiorys aż do osiedlenia się w USA. Z uczestników spotkania swój życiorys przedstawili również Anatol Karewicz i Danuta Zbyszyńska.

Julian Plowy jako trzyletnie dziecko trafił w 1943 r. wraz z matką i starszą siostrą do Kolonii Santa Rosa koło León w Meksyku. W sumie do kolonii trafiło około 1430 Polaków.

Spotkanie przedstawicieli Oddziału ZS z Sybirakiem Julianem Plowym

Autor: Danuta Zbyszyńska, prezes Zarządu Oddziału ZS w Rzeszowie

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dwudziestolecie Muzeum Sybiraków w Białymstoku

W dniu 3 października 2018 r. minęło 20 lat od chwili otwarcia Muzeum Sybiraków. Jubileusz ten zobowiązuje do pewnych podsumowań,...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik