Spotkania opłatkowe we Wrocławiu

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Grudzień 12th, 2018

Miesiąc grudzień, już tradycyjnie, stał się miesiącem spotkań opłatkowych organizacji społecznych, władz samorządowych i związków kombatanckich. W tak dużym i tak prężnym mieście, jakim jest Wrocław, praktycznie nie ma dnia, aby ktoś takiego spotkania nie organizował, a że nasz sybiracki związek cieszy się dużym szacunkiem i uznaniem, to i zaproszeń jest naprawdę dużo. Jesteśmy zapraszani i oczywiście czujemy się w obowiązku zaprosić wszystkich na opłatek organizowany przez nas. W tym roku byliśmy już na opłatku organizowanym przez Związek Inwalidów Wojennych RP, Stowarzyszenie Odra–Niemen oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie. Przed nami jeszcze wiele spotkań, a najbliższe to spotkanie opłatkowe kombatantów z prezydentem Wrocławia w pięknej Sali Kolumnowej wrocławskiego Ratusza i opłatek organizowany przez dowódcę Garnizonu Wrocław. Następne terminy spotkań są ustalane.

W takiej sytuacji zrozumiałe jest, że spotkanie opłatkowe organizowane przez Zarząd Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu w dniu 12 grudnia 2018 r. musiało spełnić podstawowy warunek – pomieścić zaproszonych gości i zasłużonych Sybiraków naszego Oddziału (liczy on około 2,5 tys. członków). Odpowiednią salę znaleźliśmy w Akademii Wojsk Lądowych, spotykając się z wielką przychylnością jej komendanta-rektora gen. bryg. dr. hab. inż. Dariusza Skorupki. Pozostało nam rozesłać ponad sto zaproszeń, ustalić menu i czekać na przybycie gości.

W dniu spotkania na gości czekał zespół organizacyjny w składzie: prezes Zarządu Oddziału Eugeniusz Kuszka, dwóch jego zastępców Roman Janik i Ryszard Janosz oraz sekretarz Zarządu Oddziału Edward Drużyłowski. Po zajęciu miejsc prezes Eugeniusz Kuszka rozpoczął uroczystość, dając sygnał do odegrania Hymnu Sybiraków, a następnie powitał przybyłych Sybiraków i gości. Na spotkanie przybyli ks. bp o. Jacek Kiciński, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, kapelan Sybiraków ks. prof. dr hab. Franciszek Głód oraz kustosze znaków pamięci ks. Wojciech Tokarz i ks. Damian Simonicz. Gościliśmy również prezesa Zarządu Związku Sybiraków III RP Stanisława Błońskiego, prezes Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru Antoninę Kużaj, dyrektorki szkół wrocławskich Katarzynę Osieleniec-Moszczyńską i Ewę Nadzieję. Dużą grupą przybyli oficerowie – dowódcy Jednostek Wojskowych Garnizonu Wrocław, którzy na co dzień wspierają naszą działalność. Obecne były również dwie przedstawicielki Biura Poselskiego Beaty Kempy i reprezentantka Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród dużej grupy Sybiraków, reprezentujących 19 Kół naszego Oddziału, należy wymienić panie: Felicję Kuczewską, Genowefę Suwałę i Krystynę Lewandowską, a wśród panów: Ryszarda Ćwiklińskiego, Bolesława Filaka i Tadeusza Paryżaka.

Po przywitaniu gości odbyła się miła uroczystość wręczenia medali pamiątkowych marszałkowi Cezaremu Przybylskiemu, Stanisławowi Błońskiemu i Damianowi Mrozkowi.

O poświęcenie opłatka i błogosławieństwo prezes Zarządu Oddziału poprosił bp. Jacka Kicińskiego. Biskup, który jako misjonarz franciszkanin przebywał na Syberii, złożył wzruszające życzenia wiecznego zbawienia naszym rodzicom, krewnym i znajomym. Nam, Sybirakom, życzył spokoju ducha, wytrwałości w codziennym życiu i wiele, wiele zdrowia. Łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń trwało bardzo, bardzo długo. Następnie życzenia złożyli nam marszałek Cezary Przybylski, ks. kapelan Franciszek Głód i ks. Wojciech Tokarz. Tak przygotowani duchowo przystąpiliśmy do spożywania wigilijnego posiłku, na który składały się barszcz czerwony z uszkami, smażony dorsz z kapustą, pierogi ruskie i z kapustą, śledzie i sałatki. Na zakończenie przyjęcia jedliśmy pyszne ciastka, popijając je kawą i herbatą.

Uroczystość zakończył prezes Eugeniusz Kuszka, dziękując wszystkim za przybycie i wspólne przeżywanie tego naszego – sybirackiego – spotkania opłatkowego. Życzył Sybirakom spoza Wrocławia szczęśliwego powrotu do domu, a wszystkim spokojnych, ciepłych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.

W tym miejscu jeszcze raz chcieliśmy serdecznie podziękować komendantowi-rektorowi Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu gen. bryg. Dariuszowi Skorupce za wspaniale zorganizowane spotkanie opłatkowe wrocławskich Sybiraków.

Autorzy: Ryszard Janosz, Edward Drużyłowski

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wspomnienie o Reginie Madej-Janiszek

W dniu 9 grudnia 2018 r. zmarła niespodziewanie Regina Madej-Janiszek (urodzona 8 lipca 1951 r.), długoletni pracownik Muzeum Niepodległości w...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik