Wspomnienie o Reginie Madej-Janiszek

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Grudzień 9th, 2018

W dniu 9 grudnia 2018 r. zmarła niespodziewanie Regina Madej-Janiszek (urodzona 8 lipca 1951 r.), długoletni pracownik Muzeum Niepodległości w Warszawie. Była osobą niezwykle aktywną, działającą na wielu polach.

Jednym z tematów, którym się zajmowała, były losy zesłańców do ZSRR w latach 1939–1956. W ramach swoich obowiązków służbowych opracowywała ikonografię (zdjęcia) znajdujące się w zasobach Kolekcji Sybirackiej Muzeum Niepodległości. Interesowały ją rozległe tereny Rosji i państw powstałych po upadku ZSRR. Odbyła kilka podróży śladami zesłańców na terenie Kazachstanu, Syberii Wschodniej (Irkuck, Republika Komi – Workuta, Syktywkar) oraz Wysp Sołowieckich na Morzu Białym.

Jako współautorka cyklu prelekcji (wespół z dr Anną Milewską-Młynik) pt. „Przez tundrę, tajgę i stepy” prezentowała obraz współczesny terenów zesłańczych i sposobów upamiętniania losów zesłanych tam Polaków.

W cyklu „Polskie groby i nekropolie na Obczyźnie” przedstawiła miejsca pochówku Polaków w Kazachstanie oraz różnych częściach Rosji, a także w Iranie (Persji) i Afryce, gdzie dotarli Polacy po opuszczeniu ZSRR, wraz z armią gen. Władysława Andersa, w 1942 r. Utrzymywała kontakty ze Związkiem Sybiraków oraz środowiskiem „Dzieci Tułaczy”.

Zainteresowana tematyką kresową zaangażowała się w opracowanie zbiorów ikonograficznych Kolekcji Krzemienieckiej i także w tym przypadku utrzymywała kontakt ze środowiskiem „Koła Krzemieńczan”. Uczestniczyła w Krzemieńcu w konferencji „Dialog dwóch kultur”, gdzie zaprezentowała dane o zasobach ikonograficznych w Muzeum Niepodległości dotyczących Krzemieńca i słynnego Liceum Krzemienieckiego.

Uczestniczyła w międzynarodowej konferencji na Wyspach Sołowieckich poświęconej m.in. męczeństwu duchowieństwa, gdzie wygłosiła referat o polskich księżach więźniach tamtejszego łagru (2015 r.), oraz w międzynarodowej konferencji organizowanej przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu „Oświata i nauka na Kresach Wschodnich w XIX i XX wieku” z referatem „Państwowa szkoła techniczna im. Józefa Piłsudskiego w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie” (2016 r.).

Autorka licznych publikacji w periodyku Muzeum Niepodległości „Niepodległość i Pamięć”, „Zesłańcu”, „Wrocławskich Studiach Wschodnich”.

Była zasłużoną osobą w działalności edukacyjno-popularyzatorskiej tematyki zesłańczej i kresowej.

Cześć Jej pamięci! R.I.P.

Autor: dr Irena Kępa

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystości listopadowe w Oddziale ZS w Legnicy

Z okazji stulecia niepodległości uczestniczyliśmy w uroczystościach w szkołach, z którymi współpracujemy. W dniu 5 listopada 2018 r. Wanda Puchała,...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik