„Przez Sybir do Niepodległej”

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Czerwiec 10th, 2019

Pod takim tytułem 10 czerwca 2019 r. odbył się pierwszy z dwóch zaplanowanych „Poranków Patriotycznych” – spotkań Sybiraków z młodzieżą. Słuchaczami i widzami pierwszego „Poranka” byli uczniowie szkół podstawowych Przemyśla i powiatu przemyskiego. Założeniem spotkania było upamiętnienie losów zesłańców Sybiru oraz ich udziału w dążeniach do odzyskania niepodległości Polski.

Spotkanie otworzył Marian Boczar – sekretarz Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, witając przybyłych i wprowadzając w tematykę spotkania „Przez Sybir do Niepodległej”.

Po zaproszeniu na scenę przedstawicieli Sybiraków z przemyskiego Oddziału ZS – Stanisławy Żak – prezes Zarządu Oddziału ZS, Antoniego Blecharczyka i Mieczysława Tłuczka, zgromadzeni w postawie stojącej wysłuchali Hymn Sybiraków. Dalszą część spotkania poprowadziła Stanisława Żak.

Zaprezentowano wspomnienia zesłańców, które były wprowadzeniem do filmu „Na nieludzką ziemię”, zrealizowanego na podstawie wspomnień przemyskich Sybiraków w rekonstrukcji historycznej, która odbyła się 28 lutego 2010 r.

Bezpośrednio po filmie Marian Boczar przedstawił historię powstania i działalności Związku Sybiraków, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu – współorganizatora „Poranka” – pod opieką nauczycieli dr Marcina Dumy, Moniki Góruk i Łukasza Cebeńko zaprezentowali program słowno-muzyczny mówiący o zesłaniach na Sybir na przestrzeni wieków.

Podsumowaniem spotkania była historia żołnierzy – Sybiraków i ich udziału w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W krótkim wystąpieniu przypomniano o żołnierzach Sybirakach i ich walkach o wolną ojczyznę, zaczynając od historii 5. Dywizji Syberyjskiej, Samodzielnego Korpusu Kaukaskiego, armii gen. Władysława Andersa oraz I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki utworzonej w Sielcach nad Oką.

Honorowymi gośćmi byli Sybiracy oraz przedstawiciele władz miejskich.

Spotkanie z młodzieżą dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Współorganizatorami spotkania byli: Oddział Związku Sybiraków w Przemyślu, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Szkoła Podstawowa nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu.

Rozpoczynający spotkanie Marian Boczar oraz (od lewej) Stanisława Żak, Mieczysław Tłuczek, Antoni Blecharczyk

W spotkaniu udział wzięli Sybiracy, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Przemyślu i sympatycy Związku Sybiraków. W dalszych rzędach młodzież szkół podstawowych.

Od lewej: Stanisława Żak, Mieczysław Tłuczek, Antoni Blecharczyk

Występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu

Od lewej Stanisława Żak – prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu i Maria Młynarska – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu

Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Przemyślu, przedstawiciele Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, grono pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 im. Adama Mickiewicza

Autor: Stanisława Żak, prezes Zarządu Oddziału ZS w Przemyślu, zdjęcia Marian Boczar, sekretarz Zarządu Oddziału ZS w Przemyślu

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystość w Zaciszu koło Białegostoku

Zwyczajem lat ubiegłych spotkaliśmy się w Zaciszu 9 czerwca 2019 r., aby uczcić rocznicę deportacji z lutego 1940 r. wszystkich...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik