Akademia Golgoty Wschodu – lekcje historii z Sybirakiem

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Czerwiec 14th, 2019

Na sesji Rady Miasta Wałbrzycha w dniu 25 kwietnia 2019 r. Wacław Kwieciński podziękował radnym za poparcie w głosowaniu projektu nadania w Wałbrzychu ulicy imienia Sybiraków.

Na tej samej sesji pan Wacław przedstawił radnym kolejny projekt upamiętnienia Golgoty Wschodu. Polega on na zorganizowaniu przez wałbrzyski Oddział Związku Sybiraków oraz Urząd Miasta Wałbrzycha uroczystej Akademii Golgoty Wschodu, która odbyłaby się 17 września 2019 r. na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu. Byłaby ona upamiętnieniem Dnia Sybiraka, 80. rocznicy napaści ZSRR na Polskę oraz 30. rocznicy istnienia wałbrzyskiego Oddziału Związku Sybiraków.

Wcześniej wałbrzyscy Sybiracy udali się do szkół podstawowych Wałbrzycha i powiatu na lekcje historii poświęcone tragicznym losom Sybiraków. Pomagał im Wacław Kwieciński, który przygotował multimedialną prezentację poświęconą losom Sybiraków. Przedstawiona została ona Sybirakom w wałbrzyskim Kole oraz w pięciu szkołach podstawowych. Na następne tygodnie zaplanowane są wizyty w kolejnych szkoły.

Po takiej prezentacji szkoły przeprowadzą wśród uczniów konkursy o Sybirakach i wyłonią trójkę laureatów, która weźmie udział w uroczystych obchodach 17 września 2019 r.

Obchody jak co roku rozpoczną się przy pomniku Ofiar Syberyjskiej Golgoty od złożenia wieńców, kwiatów i zapalenia zniczy. Następnie w pobliskim kościele odprawiona zostanie uroczysta msza święta, a oficjalne uroczystości odbędą się na terenie wałbrzyskiej Starej Kopalni. Laureaci szkolnych konkursów otrzymają wówczas nagrody książkowe.

Lekcja historii w Szkole Podstawowej nr 5 w Boguszowie-Gorcach. Obecna była zasłużona wałbrzyska Sybiraczka Maria Listwan. Gościem na lekcji była wicestarosta powiatu wałbrzyskiego Iwona Frankowska

W lekcji historii w Szkole Podstawowej w Mieroszowie uczestniczyli Wacław Kwieciński i Sybirak ks. prałat Stanisław Pająk

Żywe lekcje historii z udziałem Sybiraków w szkołach podstawowych w Wałbrzychu

Lekcja w Publicznej Szkole Podstawowej nr 37 w Wałbrzychu z prezesem Zarządu Oddziału Adamem Mitelsztetem (pośrodku)

Otrzymane kwiaty Wacław Kwieciński z Adamem Mitelsztetem złożyli na pomniku Ofiar Syberyjskiej Golgoty

Prezentacja dla mieszkańców Poniatowa, dzielnicy Wałbrzycha, w której powstała ulica Sybiraków

Autor: Sybiracy Koła ZS w Wałbrzychu

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Aby się Sybir nigdy nie powtórzył!

W dniu 14 czerwca 2019 r. na cmentarzu przy ul. Żwirowej w Gorzowie Wielkopolskim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik