Kościół w Białymstoku w Rosji

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Lipiec 15th, 2019

Będąc w Zarządzie Głównym Związku Sybiraków w Warszawie, otrzymałam kwartalnik „Zesłaniec”, na którego okładce był przedstawiony mały kościółek. Wewnątrz był artykuł dotyczący tragicznego losu kościoła w Białymstoku na Syberii (tomska obłast, Rosja), który w 2017 r. uległ całkowitemu spaleniu. Obchodzona w lutym 2019 r. 25. rocznica powstania Związku Sybiraków na Florydzie (USA) była okazją, by wesprzeć budowę nowego kościoła.

W dniu 10 lutego 2019 r. zorganizowaliśmy Jubileuszowy Zjazd Sybiraków i Weteranów z okazji 25-lecia istnienia naszego związku oraz uczczenia 79. rocznicy pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir. O godz. 13 odprawiona została msza święta we wspomnianych intencjach w kościele św. Pawła w St. Petersburg na Florydzie, z wystawieniem pocztów sztandarowych. Bankiet odbył się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater. Przybyło wielu zaproszonych gości. Po uroczystej akademii były obiad i zabawa taneczna.

19 lutego na zebraniu Zarządu podjęto uchwałę o przesłaniu 10 tys. dolarów na odbudowę kościoła w Białymstoku na Syberii.

Podczas rozmowy telefonicznej z o. Wojciechem Ziółkiem SJ otrzymałam zaproszenie na uroczystą mszę świętą polową w Białymstoku i poświęcenie pogorzeliska pod budowę nowego kościoła. Oczywiście przyjechałam i 12 czerwca 2019 r. wzięłam udział w tej ważnej dla mnie uroczystości.

Ojcowie jezuici obiecują, że do dnia 12 czerwca 2020 r. kościół będzie odbudowany. I znów mam zaproszenie, aby przyjechać do nich w tym dniu na konsekrację świątyni, co daj, Boże!

Msza święta polowa w miejscu spalonego przed dwoma laty kościoła w Białymstoku na Syberii

Przy ołtarzu (od lewej): o. Wojciech Ziółek, o. Krzysztof Korolczuk, o. Bogusław Steczek – prowincjał Regionu Rosyjskiego Towarzystwa Jezusowego

Poświęcenia pogorzeliska pod budowę nowego kościoła dokonał o. Bogusław Steczek

Wkopanie kamienia węgielnego nowego kościoła. Na zdjęciu założycielka Związku Sybiraków na Florydzie i jego sekretarz Antonina Hubska

Krzyż – jedyny element kościoła ocalały z pożaru

Polskie znaki pamięci w syberyjskim Białymstoku

Antonina Hubska z najstarszą Polką mieszkającą we wsi Białystok

Polski zespół folklorystyczny

Projekt odbudowywanego kościoła

Autor: Antonina Hubska, założycielka i sekretarz Związku Sybiraków na Florydzie

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zarząd Główny Związku Sybiraków w Warszawie poszukuje pracownika

Zarząd Główny Związku Sybiraków w Warszawie poszukuje pracownika z wyższym wykształceniem na stanowisko: Kierownik Biura Kandydat powinien mieć doświadczenie w...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik