77. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir w Warszawie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Luty 10th, 2017

Od wielu lat warszawscy Sybiracy spotykają się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy Symbolicznej Mogile Sybiraków, by modlić się za tych, co pozostali na „nieludzkiej ziemi”, oraz tych, którzy odeszli już po powrocie.

W tym roku mija już 77 lat od pierwszej masowej wywózki Polaków z Kresów Wschodnich na Sybir. Oddział Warszawski Związku Sybiraków w dniu 10 lutego 2017 r. zorganizował uroczystość, w której oprócz Sybiraków udział wzięła młodzież z trzech szkół: Liceum Ogólnokształcącego w Komornicy, Zespołu Szkół nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego oraz Zespołu Szkół Sportowych nr 72 (Liceum Ogólnokształcącego im. gen. broni W. Andersa) w Warszawie. W obchodach uczestniczyły również, oprócz sybirackich, poczty sztandarowe tych szkół.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie odegraniem Hymnu Sybiraków, po którym wiceprezes Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków Maria Stankiewicz przywitała wszystkich zebranych, a szczególnie zaproszonych gości, w tym ks. Krzysztofa Koska, Annę Klimowicz z IPN, Anetę Hoffmann (Fundacja Kresy Historii), poczty sztandarowe oraz młodzież szkolną i pozostałych zebranych. Część religijną celebrował kapelan Sybiraków Koła ZS Żoliborz-Bielany ks. Krzysztof Kosk. Po wspólnej modlitwie Sybiracy oraz delegacje ze szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Uroczystość ta była dobrą okazją do bezpośredniego spotkania młodzieży ze świadkami deportacji z 1940 r., a także lekcją historii, która zostanie na długo w pamięci wszystkich.

Uroczystość przy Symbolicznej Mogile Sybiraków na Powązkach

Uroczystość przy Symbolicznej Mogile Sybiraków na Powązkach. Przemawia wiceprezes Maria Stankiewicz

 Poczty sztandarowe szkół i Oddziału Warszawskiego ZS

Udział wzięły poczty sztandarowe szkół i Oddziału Warszawskiego ZS

Złożenie kwiatów przy Symbolicznej Mogile Sybiraków

Złożenie kwiatów przy mogile

Uczniowie klas mundurowych

Uczniowie klas mundurowych szkół uczestniczących w uroczystości

Oprac.: Leon Zujko, zdjęcia Marcin Gągolewski (Liceum Ogólnokształcące w Komornicy)

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Obchody 77. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir w Dębnie

Tegoroczna uroczystość religijno-patriotyczna upamiętniająca pierwszą masową wywózkę na Sybir, zorganizowana przez Koło Związku Sybiraków w Dębnie wraz z Sybirakami z...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik