Inicjatywy Zarządu Oddziału ZS w Gorzowie Wielkopolskim w pierwszym półroczu 2017 r.

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Czerwiec 10th, 2017

Dla szczególnego zaakcentowania kolejnej rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir w dniach od 1 do 20 marca 2017 r. na terenie Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. św. Tomasza z Akwinu przy ul. Drzymały w Gorzowie Wielkopolskim Zarząd Oddziału zaprezentował wystawę pt. „Zesłani na Sybir” i przeprowadził kilka spotkań z młodzieżą tej szkoły.

Propozycja prezentacji ponad 140 plansz wystawy została bardzo życzliwie przyjęta przez dyrekcję szkoły z jej dyrektorem Markiem Robakiem, a podczas spotkań o los zesłańców było pytań bez końca. Z uwagi na to, że kawiarenka szkolna była przed remontem, mogliśmy swobodnie wykorzystać wszystkie ściany do umocowania materiałów wystawy, którą przygotowano z inicjatywy jej kustosza, wiceprezesa Zarządu Oddziału Wincentego Hubskiego, przy pomocy Stanisławy Moroch i prezes Jadwigi W. Ostrowskiej.

W dniu 9 marca 2017 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, z udziałem gości w osobach senatora RP Władysława Komarnickiego, dyrektora Biblioteki Edwarda Jaworskiego, dyrektora Archiwum Państwowego Dariusza Rymara, przedstawicieli gorzowskich szkół współpracujących ze Związkiem Sybiraków, prezesów Zarządów Kół z osobami towarzyszącymi oraz pracowników Biura Senatorskiego, odbyła się promocja „Zeszytu Historycznego Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim” – wydawnictwa opracowanego przez Komisję Historyczną Zarządu Oddziału na podstawie Kalendarza Sybiraka 1990. Uroczystość rozpoczęta została Hymnem Sybiraków, a zawartość wydawnictwa zaprezentował członek Zarządu Oddziału, prezes Zarządu Koła w Międzychodzie Adam Nowak.

Treść i forma opracowanego wydawnictwa, opublikowanego w ilości 150 egz., pozwoliły prezesom Zarządów Kół na jego dalsze przekazanie zainteresowanym, szczególnie szkołom. Koszty publikacji, łącznie z poczęstunkiem po jego promocji, zostały pokryte w całości przez senatora RP Władysława Komarnickiego, który decyzją Zarządu Głównego Związku Sybiraków odznaczony został Odznaką Honorową Sybiraka.

Jak co roku Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim z grupą Sybiraków zorganizował wyjazd do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, by się pomodlić w naszej Kaplicy Zesłańców Sybiru.

Bardzo historyczny charakter miała uroczystość w dniu 10 czerwca 2017 r. w kościele Pierwszych Męczenników Polski przy ul. Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wielkopolskim. Powiązana była bowiem z 20. rocznicą wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Gorzowie Wielkopolskim.

Przy tej świątyni stoi pomnik św. Jana Pawła II, który 20 lat temu (dokładnie 2 czerwca 1997 r.) był tam obecny podczas kolejnej pielgrzymki do ojczyzny. W trakcie wygłoszonej wówczas homilii szczególne słowa skierował do Sybiraków. Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim, z poparciem wszystkich Zarządów Kół i za zgodą gospodarza świątyni ks. Janusza Mikołajewicza, umieścił te słowa na tablicy o wymiarze 70 x 90 cm, wykonanej w Multikolorze z piaskowanym napisem i umieszczonej w tej świątyni.

Ta uroczystość rozpoczęta została koncelebrowaną mszą świętą z udziałem wielu kapłanów kościołów Gorzowa Wielkopolskiego, w tym naszego kapelana Sybiraków ks. Henryka Jacuńskiego. Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe Kół ZS z: Gorzowa Wielkopolskiego, Kostrzyna nad Odrą, Dębna, Słubic, Pełczyc, Lipian oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, w którym działa Kompania Kadetów im. Zesłańców Sybiru. Przybyli liczni Sybiracy i parafianie. Aktu poświęcenia tablicy dokonał kapelan ks. Henryk Jacuński, a odsłonili ją prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Witnicy Bronisława Rubaszewska, prezes Zarządu Koła ZS w Międzychodzie Adam Nowak i Jadwiga Downar – członek Zarządu Koła z Dębna. Pod tablicą złożona została biało-czerwona wiązanka kwiatów.

Po mszy świętej zgromadzeni wysłuchali koncertu poświęconego św. Janowi Pawłowi II, a następnie Zarządy Kół z osobami towarzyszącymi przeszły do użyczonego Wieczernika, w którym odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału z prezesami. Posiedzenie poprowadziła prezes Zarządu Oddziału Jadwiga W. Ostrowska, rozpoczynając je wspólnym odśpiewaniem ulubionego utworu Jana Pawła II – „Barki”.

Po przekazaniu informacji z posiedzenia Zarządu Głównego we Wrocławiu przez wiceprezesa Zarządu Oddziału Mieczysława Wirszyca i spraw finansowych przez wiceprezesa, skarbnika Wincentego Lubskiego, omówione zostały bieżące sprawy oraz wstępnie zadania na drugie półrocze bieżącego roku, z planami zebrań sprawozdawczo-wyborczych. Następnie, po wielu przeżyciach wszyscy zgromadzeni chętnie skorzystali z przygotowanego ciepłego posiłku uzupełnionego różnorodnymi owocami.

Z uwagi na wielogodzinny czas uroczystości nieliczną grupą byliśmy przy pomniku św. Jana Pawła II z kwiatami i zniczami.

Wystawa „Zesłani na Sybir”

Wystawa „Zesłani na Sybir”

Młodzież szkoły na otwarciu wystawy

Młodzież szkoły na otwarciu wystawy

Marek Robak, Jadwiga W. Ostrowska, Wincenty Hubski

Od prawej: dyrektor Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. św. Tomasza z Akwinu Marek Robak, prezes Zarządu Oddziału Jadwiga W. Ostrowska, wiceprezes i kustosz wystawy Wincenty Hubski

„Zeszyt Historyczny Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim”

„Zeszyt Historyczny Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim”

Msza święta w kościele Pierwszych Męczenników Polski

Msza święta w kościele Pierwszych Męczenników Polski. Pierwszy od lewej proboszcz ks. Janusz Mikołajewicz, pierwszy z prawej (z czerwoną stułą) kapelan Sybiraków ks. Henryk Jacuński

Uczestnicy mszy świętej

Uczestnicy mszy świętej, podczas której dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej, i towarzyszącego uroczystości koncertu

Poczty sztandarowe Kół Oddziału ZS w Gorzowie Wielkopolskim

Poczty sztandarowe Kół Oddziału ZS w Gorzowie Wielkopolskim podczas mszy

8_Tresc_tablicy

Treść tablicy pamiątkowej odsłoniętej w kościele Pierwszych Męczenników Polski

Autor: Jadwiga W. Ostrowska, prezes Zarządu Oddziału ZS w Gorzowie Wielkopolskim

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Żywa lekcja historii – spotkanie z Sybirakami w Lubaczowie

W dniu 7 czerwca 2017 r. uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 1 w Lubaczowie spotkali się z przedstawicielami Terenowego Koła Związku...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik