Sybiracy na obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

Dodane przez: Agnieszka Munik - 1 września, 2020

Na zaproszenie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych grupa Sybiraków z Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków z Prezesem Stanisławem Sikorskim na czele wzięła udział w wyjeździe na Obchody 81.  rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wraz z grupą kombatantów z Bogusławem Nizieńskim, przewodniczącym Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz z grupą przedstawicieli Solidarności udającymi się na obchody 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” wyruszyliśmy wczesnym rankiem 31 sierpnia 2020 r. z ulicy Kruczej w Warszawie do Gdańska. Nasze obawy wiązały się z załamaniem pogody, który spowodował olbrzymie ulewy i towarzyszącym nam ciągle padającym deszczem. Jednak czym bliżej byliśmy Gdańska tym aura stawała się sympatyczniejsza. Gdy już wjeżdżaliśmy do Gdańska witało nas pełne słońce. W pierwszej kolejności podjechaliśmy naszym autokarem w okolice gdzie miały się odbyć uroczystości związane z obchodami 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Z okien autokaru było widać duże grupy ludzi z pocztami sztandarowymi, którzy udawali się w okolice pomnika przy bramie głównej stoczni gdzie już było widać gęstniejący tłumek,
W dniu l września o godz. 3 °° wyruszyliśmy na Westerplatte pod Pomnik Obrońców Wybrzeża, Przed wyjazdem dołączył do naszej grupy Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Pan Kordian Borejko.

Była ciemna noc i tylko pomnik z jego okolicami były oświetlone a w niebo skierowane były symboliczne smugi świateł reflektorów. Mimo chłodnego świtu musieliśmy sporo czekać na rozpoczęcie uroczystości. Na postawionych telebimach wyświetlane były filmy okolicznościowe a spiker co chwila zapowiadał przybycie ważnych oficjeli, w tym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego i Mariusza Błaszczaka Ministra Obrony Narodowej, który był pierwszy raz głównym gospodarzem tej uroczystości. Na Westerplatte byli również obecni parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, kombatanci, harcerze, funkcjonariusze służb mundurowych oraz mieszkańcy Gdańska z Prezydent Miasta Aleksandrą Dulkiewicz.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się o godz, 4:45 bardzo głośnym dźwiękiem syren okrętowych (o tej porze 1939 roku nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na półwyspie koło Gdańska).

Okolicznościowe wystąpienia wygłosili Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej oraz Prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent przekazał informacje historyczne dotyczące odnalezionych szczątków Obrońców Westerplatte, które zostały odkryte i zidentyfikowane podczas badań archeologicznych przeprowadzonych jesienią ubiegłego roku przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i pion śledczy IPN. Wręczył  też w obecności prezesa IPN dr. Jarosława Szarka i dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr. Karola Nawrockiego, noty identyfikacyjne rodzinom tych poległych żołnierzy Wojska Polskiego.

Bogusław Nizieński, przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, sędzia, były żołnierz Armii Krajowej, Kawaler Orderu Orła Białego wspominał jak zapamiętał jako 11-letni chłopiec tamten czas, podkreślił, że bohaterscy Obrońcy Wybrzeża dawali nadzieję i że zostali wystawieni na wysoką próbę.

Po okolicznościowych przemówieniach harcerze odczytali “przesłanie Westerplatte”. Następnie żołnierze Wojska Polskiego i zaproszeni goście odśpiewali Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie uroczystości sztafeta pokoleń złożona z kombatantów, harcerzy i żołnierzy zapaliła symboliczny Znicz Pokoju. Po raz pierwszy odegrany został “Marsz Bohaterów Westerplatte”, skomponowany przez zastępcę dowódcy Orkiestry Wojskowej w Krakowie por. Piotra Flisa specjalnie z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Został odczytany Apel Poległych, który uczczono salutem armatnim. Uroczystość tradycyjnie zakończyła modlitwa ekumeniczna za duszę poległych bohaterów, którą poprowadził biskup polowy Wojska Polskiego ks. gen. bryg. Józef Guzdek. Na zakończenie nad naszymi głowami przeleciały samoloty wojskowe z Dęblina, zostawiając na niebie symboliczne smugi w biało-czerwonych barwach.

Zmarznięci, ale poruszeni do głębi symboliką uroczystości wracaliśmy do miejsca zakwaterowania skąd udaliśmy się w drogę powrotną do Warszawy. Gdy zbliżaliśmy się do Warszawy zrobiło się pochmurno i powitał nas deszcz. Zmęczeni ale pełni wrażeń dziękujemy UDSKiOR za wzorowo zorganizowany wyjazd. Byliśmy przez cały okres pobytu pod czułą i fachową opieką przedstawicieli Urzędu za co składamy wyrazy uznania.

Maria Markiewicz i Stanisław Sikorski w autokarze w drodze do Gdańska
Maria Markiewicz na Westerplatte
Leon Zujko na Westerplatte
Czesław Czarkowski, Stanisław Sikorski i Roman Janiak na Westerplatte po uroczystości
Widok na Krzyże Solidarności przed bramą stoczni

Autor tekstu i zdjęć: Leon Zujko.

Warszawa – Dzień Matki 2020 r.

Dodane przez: Agnieszka Munik - 26 maja, 2020

W dniu 26 maja mamy odbierają życzenia, otrzymują kwiaty i upominki oraz radosne uśmiechy.

W ten dzień w Warszawie przy skwerze Matki Sybiraczki, obok pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, gdzie umieszczony jest kamień dla uczczenia Matek Sybiraczek, ich rodziny, bliscy i znajomi Sybiraków swoją obecnością oddają cześć matkom.

26 maja 2020 r., gdy mija 80 lat od masowych wywózek Polaków z Kresów na daleki Sybir i do Kazachstanu, nieliczna ze względu na okoliczności delegacja Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków złożyła kwiaty i oddała hołd Matkom Sybiraczkom. Kwiatami uczcił w tym miejscu matki również prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Kamień z tablicą upamiętniającą Matki Sybiraczki przy skwerze Matki Sybiraczki w Warszawie

Złożenie kwiatów i oddanie hołdu Matkom Sybiraczkom przez delegację Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków

Autor: Stanisław Sikorski, zdjęcia Roman Janiak

Spotkanie opłatkowe Koła Związku Sybiraków na warszawskim Mokotowie

Dodane przez: Agnieszka Munik - 14 grudnia, 2019

W dniu 14 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 103 przy ul. Limanowskiego 9 w Warszawie odbyło się spotkanie opłatkowe Koła Związku Sybiraków Warszawa-Mokotów, które skupia w swoich szeregach Sybiraków z dzielnic Wilanowa, Mokotowa i Ursynowa.

W spotkaniu wzięło udział około 50 Sybiraków oraz zaproszeni goście: burmistrz Mokotowa Rafał Miastowski, prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków Stanisław Sikorski, proboszcz parafii Ojców Bernardynów o. Egidiusz Włodarczyk, szefowa Rady Seniorów na Ursynowie Irena Wuttke-Miszczak, mecenas Andrzej Siedlecki, prezes Zarządu naszego Koła Związku Sybiraków Jan Monkiewicz oraz zespół artystyczny Ad-Rem pod kierownictwem Sybiraczki Zofii Rosińskiej. Zaproszeni goście otrzymali upominki – 4-tomową „Księgę Sybiraków”.

Całą uroczystość prowadziła Leokadia Siwek. Zaproszeni goście zabierali głos, a zespół Ad-Rem przedstawił w wydaniu kabaretowym życie w przedwojennej Warszawie, co niejednemu z nas przywróciło wspomnienia. Organizacją spotkania zajęły się Sybiraczki Leokadia Siwek, Czesława Gołąb i Zofia Czyżewska. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze.

Sybiracy Koła ZS Warszawa-Mokotów

Zaproszeni goście (od lewej): burmistrz Mokotowa Rafał Miastowski, wiceprezes Zarządu Koła Leokadia Siwek, szefowa Rady Seniorów na Ursynowie Irena Wuttke-Miszczak, prezes Jan Monkiewicz, o. Egidiusz Włodarczyk

Zespół artystyczny Ad-Rem z założycielką Zofią Rosińską

Autor: Leokadia Siwek, wiceprezes Zarządu Związku Sybiraków Koło Warszawa-Mokotów

Uroczyste spotkanie opłatkowe warszawskich Sybiraków z Rodziną Katyńską i Rodziną Policyjną 1939 r.

Dodane przez: Agnieszka Munik - 13 grudnia, 2019

Zostaliśmy zaproszeni przez prezesów Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Warszawie, Związek Sybiraków oraz kierownika Muzeum Katyńskiego na uroczyste spotkanie opłatkowe w dniu 13 grudnia 2019 r., które odbyło się w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Warszawie. Oprócz licznego grona warszawskich Sybiraków udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele stowarzyszeń Rodzina Policyjna 1939 r., Rodzina Katyńska oraz zaproszeni goście. Spotkanie zostało poprzedzone mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie, a koncelebrował ją bp gen. bryg. dr Józef Guzdek – biskup polowy Wojska Polskiego. Msza miała bardzo uroczysty charakter, z przejmującą homilią wygłoszoną przez bp. Józefa Guzdka. Wzniosłe patriotyczne przesłanie wygłosił płk Miarzyński.

Na zakończenie mszy biskup polowy Wojska Polskiego wręczył odznaczenia „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, przyznane przez Ordynariat Polowy m.in. Stanisławowi Sikorskiemu, prezesowi Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków.

Po mszy wszyscy jej uczestnicy przeszli do Sali Konferencyjnej Katedry Polowej, gdzie odbył się uroczysty koncert kolęd, które wspólnie śpiewano z występującymi artystami. Towarzyszyła nam orkiestra policyjna. Wystąpił również chór seniorów z Piaseczna z wiązanką kolęd. W trakcie tego spotkania wystąpienia okolicznościowe wygłosili prezesi Anna Wesołowska (Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939), Marek Krystyniak (Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie), Stanisław Sikorski (Oddział Warszawski Związku Sybiraków) oraz kierownik Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak.

Po części oficjalnej odbyła się wspólna modlitwa poprowadzona przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, po której przystąpiono do dzielenia się opłatkiem i składania tradycyjnych życzeń. Uroczyste spotkanie zakończyło się świątecznym poczęstunkiem i zwiedzaniem Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Wystąpienie prezesa Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków Stanisława Sikorskiego

Medal Ordynariatu Polowego WP „W służbie Bogu i Ojczyźnie” przyznany prezesowi Stanisławowi Sikorskiemu

Wiceprezes Zarządu Głównego ZS Mieczysław Pogodziński gratuluje odznaczenia prezesowi Stanisławowi Sikorskiemu

Występ chóru seniorów z Piaseczna

Dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń

Autor: Leon Zujko

Święto Szkoły Podstawowej nr 173 w Warszawie-Wesołej

Dodane przez: Agnieszka Munik - 5 grudnia, 2019

W czwartek 5 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 173 im. Górników Polskich w Warszawie-Wesołej, która od 15 lat aktywnie współpracuje z Kołem Związku Sybiraków Praga-Południe oraz z Oddziałem Warszawskim ZS, odbyła się po raz kolejny wspaniała, podniosła uroczystość – „Święto Szkoły”. Udział w niej oprócz młodzieży wzięli znakomici goście – władze dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy pod przewodnictwem burmistrza Mariana Mahora, przewodniczący Rady Rodziców Waldemar Wymiatał, prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków Stanisław Sikorski, prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków Praga-Południe Janusz Marciniak, liczne grono Sybiraków oraz górnicy z Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów-Szczygłowice” z kierownikiem Działu Administracji Januszem Biszkowieckim na czele. Był również przedstawiciel resortu górnictwa. Po raz kolejny szkolną uroczystość uświetniła Orkiestra Górnicza z KWK „Knurów-Szczygłowice” pod batutą Grzegorza Pakury.

Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły, po którym młodzież wraz z gośćmi odśpiewała hymn Polski. Dyrektor szkoły Ewa Walczuk przywitała zebranych, a w szczególności zaproszonych gości. Dokonano dekoracji laureatów konkursu „Ocalić od zapomnienia – Sybiracy są wśród nas”. Po części oficjalnej młodzież zaprezentowała ciekawą inscenizację okolicznościową. Na zakończenie mogliśmy wysłuchać wystąpień burmistrza dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy Mariana Mahora oraz prezesa Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków Stanisława Sikorskiego, który wręczył pamiątkową książkę. Prezes Zarządu Koła Praga-Południe Związku Sybiraków Janusz Marciniak wręczył dyrektor szkoły medal upamiętniający 90-lecie Związku Sybiraków oraz wiązankę kwiatów.

Przedstawiciele Sybiraków zwracali uwagę przede wszystkim na wagę współpracy szkoły ze Związkiem Sybiraków oraz podkreślali, że ta forma edukacji historycznej i patriotycznej ma szczególne znaczenie – pozwala bowiem uczniom zrozumieć, jak wielką wartość mają ojczyzna i wolność.

Uroczystość zakończyła wspaniała zabawa „całej szkolnej sali” w takt melodii wygrywanych przez orkiestrę górniczą. Wysłuchaliśmy wiązanki melodii górniczych, a przy okazji dyrygent potrafił wspaniale bawić się z młodzieżą szkolną.

Po uroczystości nastąpiło spotkanie zaproszonych gości przy kawie i herbacie.

Wręczenie pamiątkowych dyplomów laureatom konkursu przez prezesa Janusza Marciniaka i dyrektor Ewę Walczuk

Prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków Stanisław Sikorski wręcza pamiątkową książkę dyrektor Ewie Walczuk

Życzenia składają przedstawiciele Koła Związku Sybiraków Praga-Południe

Występ orkiestry górniczej

Autor: Leon Zujko

« POPRZEDNIE WPISY  

Liczba wejść na stronę: Licznik