Eugenia Adamowicz

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Marzec 24th, 2020

Koło Związku Sybiraków Warszawa-Wołomin zawiadamia, że w dniu 24 marca 2020 r. odeszła

śp. Eugenia Adamowicz

Sybiraczka, najstarsza mieszkanka Wołomina. Przeżyła 100 lat, 4 miesiące i 13 dni. Byliśmy u pani Eugenii jeszcze 11 listopada, na urodzinach. Cieszyła się, wspominała, opowiadała o młodych latach spędzonych w okolicach Wilna, skąd pochodziła. Będzie nam brakowało śpiewnego głosu pani Eugenii i jej opowieści. Niestety, nie możemy towarzyszyć w ostatniej drodze Eugenii Adamowicz, ale Maria Sobolewska – prezes honorowy Koła Związku Sybiraków w Wołominie postanowiła, że najszybciej, jak będzie to możliwe, zamówi mszę w intencji zmarłej i wtedy zapalimy znicz na grobie naszej Sybiraczki.

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. Będziemy pamiętać.

Koło Związku Sybiraków Warszawa-Wołomin

Zygmunt Skotnicki

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Marzec 6th, 2020

W głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 marca 2020 r., w wieku 77 lat, zmarł

śp. Zygmunt Skotnicki

długoletni prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Olsztynie oraz członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków.

Cześć Jego pamięci!

Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Olsztynie

Barbara Koc

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Luty 9th, 2020

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 9 lutego 2020 r. w wieku 82 lat odeszła na wieczną wartę

śp. Barbara Koc

Długoletnia sekretarz Zarządu Koła Związku Sybiraków w Wysokiem Mazowieckiem, Oddział w Łomży. Bez granic zaangażowana na rzecz środowiska sybirackiego. Za osiągnięcia w pracy społecznej została wyróżniona wieloma odznaczeniami. Bardzo obowiązkowa i sumienna. Jako nauczycielka przekazywała młodzieży prawdę o Golgocie Wschodu. Żegnaj, Basiu, szlachetny i dobry człowieku, pozostaniesz na zawsze w naszych sercach.

Cześć Jej pamięci!

Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Łomży

Maria Jurkiewicz

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Styczeń 26th, 2020

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 29 stycznia 2020 r. opuściła nasze szeregi droga nam koleżanka

śp. Maria Jurkiewicz

Urodzona 13 sierpnia 1938 r. w Niegowie, woj. stanisławowskie. 10 lutego 1940 r. wraz z matką i siostrą została wywieziona na zesłanie do Porogu Krasnojarskiego. Została odłączona od matki i przebywała w sierocińcu, gdyż matka została zatrudniona na statku Jeniseju. Do Polski wróciła w maju 1946 r. Od samego początku powstania Związku Sybiraków była współzałożycielką legnickiego Oddziału. Pełniła funkcję sekretarza, a w ostatnim okresie, tj. półtorej kadencji pełniła funkcję prezesa Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy.

Była bardzo zaangażowana w prace Związku. Współpracowała ze szkołami i organizacjami kulturalno-oświatowymi. Przekazywała młodzieży wiedzę o zesłaniach. Dała się poznać jako aktywny członek i przyjaciel ludzi. Jej odejście spowodowało wielką stratę i pustkę w naszym Zarządzie.

Spoczywaj z Bogiem w spokoju. Cześć Twojej pamięci!

Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy

Eugenia Pastuszek

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Styczeń 7th, 2020

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 7 stycznia 2020 r., w wieku 91 lat zmarła

śp. Eugenia Pastuszek

Wieloletnia prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Kaliszu. Nauczycielka, a następnie dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Organizatorka spotkań z młodzieżą poświęconych historii zesłań i inicjatorka nadania imienia Zesłańców Sybiru Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Kaliszu. Przyczyniła się do nadania jednemu z kaliskich skwerów imienia Sybiraków i wzniesienia na nim poświęconego zesłańcom obelisku, była zaangażowana także w budowę pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Kaliszu. Autorka wspomnień i poezji zesłańczej.

Cześć Jej pamięci!

Zarząd Główny Związku Sybiraków

« POPRZEDNIE WPISY  

Liczba wejść na stronę: Licznik