Sybiracki opłatek w Poznaniu

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Grudzień 19th, 2017

Od trzech lat najliczniejsze Koło Związku Sybiraków z poznańskiej dzielnicy Grunwald wraz z Kołem z dzielnicy Jeżyce organizują wspólnie spotkania opłatkowe. Tym razem zdecydowano się wykorzystać do tego celu gościnność kapelana Sybiraków ks. Marka Balcera. Proboszcz parafii udostępnił nam bezinteresownie piękną i przestronną salę parafialną kościoła pw. św. Anny przy ulicy Matejki.

Głównym organizatorem spotkania był Marek Macutkiewicz – pierwszy wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego oraz prezes Zarządu Koła Grunwald. Kilka dni wcześniej powrócił z Wilna, gdzie uczestniczył w delegacji z darami dla dzieci szkół polskich. Dary te, głównie składające się ze słodyczy, przekazywane są corocznie w okresie przed świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Czynnego wsparcia w przygotowaniu tej uroczystości udzielały prezesowi m.in. Irena Górska-Zajączkowska, Bronisława Halik i Ilona Mochnacz.

Punktualnie o godz. 12 w dniu 19 grudnia 2017 r. spotkanie opłatkowe rozpoczęło się od uczestniczenia Sybiraków i zaproszonych gości w mszy świętej, celebrowanej przez proboszcza kościoła pw. św. Anny ks. Marka Balcera oraz jednego z najstarszych żyjących księży Sybiraków Romana Pioterka, autora książki pod wymownym tytułem „Od Sybiru do kapłaństwa”. Kapelan Sybiraków w niezwykle barwny, acz we wszystkich zdaniach prawdziwy sposób zobrazował okrutny los nas, zesłańców Sybiru. Słowa, które padły w kazaniu naszego kapelana, wbiły się głęboko w nasze serca. Ta „nieludzka ziemia” jest pokryta setkami tysięcy bezimiennych mogił.

Po mszy, już w sali parafialnej odśpiewaliśmy razem z chórkiem dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 10 hymn zesłańców Sybiru. W słowie wstępnym gospodarz spotkania Marek Macutkiewicz powitał zaproszonych gości oraz zebranych Sybiraków obu Kół. Oprócz już wyżej wymienionych kapłanów, z zaproszenia skorzystali: zastępca dyrektora Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Wiesław Banaś, przewodniczący Rodziny Policyjnej 1939 Andrzej Borowski oraz opiekunka chóru szkolnego Karolina Bieleżewska. Gośćmi honorowymi byli prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Poznaniu Józef Bancewicz oraz były prezes Zarządu Koła Grunwald Ziemomysł Anger.

Przed przystąpieniem do konsumpcji kapelan poznańskich Sybiraków udzielił błogosławieństwa i życzył zebranym zdrowia i wszelkiej pomyślności. Pierwszy podzielił się opłatkiem z gospodarzem spotkania. Od tego momentu zaczęło się powszechne składanie sobie życzeń, przede wszystkim zdrowia, którego nam już ciągle brakuje. Życzyliśmy sobie do siego roku z myślą, że być może będzie dla nas znacznie lepszy. Śpiewaliśmy nasze polskie piękne kolędy.

Nie mogliśmy zapominać o naszych Matkach Sybiraczkach, tych, które odejmowały sobie od ust kawałki chleba, plasterki ziemniaków, same idąc do ciężkiej pracy o głodzie i chłodzie. Im to oddała cześć w krótkim koncercie jedna z najstarszych Sybiraczek piosenką o Matce Sybiraczce. W ten sposób Zofia Frosik-Lubka jako Matka Sybiraczka oddała hołd wszystkim matkom. Niespełna dwa miesiące temu ukończyła 90 lat. Nadal czynnie uczestniczy w życiu Koła. Jeszcze starszą Sybiraczką jest Salomea Wawrzyniak, obecnie pensjonariuszka Domu Opieki Społecznej. Dotarła na dzisiejsze spotkanie z pomocą balkonika. Przez wiele lat była czynną działaczką Koła Grunwald.

Prezes Józef Bancewicz w swoim wystąpieniu głównie uwypuklił wciąż mocno ulegający zmniejszaniu się stan naszego Związku. Wskazał na konieczność pozyskiwania do naszego Związku stałych członków wspierających, którymi powinni być nasi wnukowie. W przeciwnym wypadku Związek Sybiraków umrze śmiercią naturalną. Życzył zdrowia i pomyślności na najbliższy rok i doczekania do następnego spotkania opłatkowego. Życzenia świąteczne i noworoczne złożył Sybirakom również przewodniczący Rodziny Policyjnej Andrzej Borowski.

Sybiracy – uczestnicy na mszy świętej w kościele pw. św. Anny

 Gospodarz spotkania Marek Macutkiewicz wita zaproszonych gości i wszystkich zebranych Sybiraków z Grunwaldu i Jeżyc

Zebrani w skupieniu wysłuchali modlitwy i życzeń kapelana Sybiraków, proboszcza parafii pw. św. Anny ks. Marka Balcera

Hymn Sybiraków wykonał chórek Szkoły Podstawowej nr 10 pod kierownictwem nauczycielki Karoliny Bieleżewskiej

Uczestnicy spotkania, w tym najstarsza zasłużona Sybiraczka Salomea Wawrzyniak

Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZS Józef Bancewicz życzył Sybirakom wszelkiej pomyślności w nowym roku obok niego Ziemomysł Anger, Zdzisław Tomasik

We wspaniałym wykonaniu piosenki o Matce Sybiraczce usłyszeliśmy Zofię Frosik-Lubkę

Autor: Zdzisław Tomasik, wiceprezes Zarządu Oddziału ZS w Poznaniu i prezes Zarządu Koła Jeżyce i Nowy Tomyśl

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Wigilie polskie”

W dniu 18 grudnia 2017 r. w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie odbyło...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik