Obchody stulecia Związku Inwalidów Wojennych RP

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Wrzesień 21st, 2017

21 września 2017 r. odbyła się w Krakowie ważna uroczystość – obchody stulecia powstania Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej. Związek ten powstał jesienią 1917 r. w Krakowie, gdzie został założony przez byłych zesłańców syberyjskich – uczestników powstania styczniowego. W tym samym czasie również w Poznaniu i w innych miastach polskich organizowali się żołnierze-inwalidzi, poszkodowani w innych walkach wolnościowych. Wszystkie poszczególne ugrupowania połączyły się z czasem w ogólnopolskim Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej.

Z krakowskim Oddziałem Związku Inwalidów Wojennych czujemy się, jako współcześni zesłańcy syberyjscy, związani podobną przeszłością. Stąd dobre kontakty, które zaowocowały okazaną nam pomocą – Związek Inwalidów Wojennych użyczył pomieszczenie w swoim budynku, gdzie odbywały się zapisy i pierwsze spotkania organizacyjne tworzącego się w 1989 r. krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków. Pamiętamy o tym z wdzięcznością.

Obchody rocznicowe rozpoczęto od uroczystej mszy świętej w krakowskiej Bazylice Mariackiej, w centrum miasta, przy Rynku Głównym. Wielki gotycki kościół wypełniły liczne delegacje związkowców z całej Polski i wielu gości. Przy zabytkowym ołtarzu Wita Stwosza stanęły barwne sztandary związkowe. Nabożeństwo odprawił i wygłosił okolicznościową homilię ksiądz infułat z Bazyliki Mariackiej. W koncelebrze uczestniczyło kilku innych kapłanów.

Po nabożeństwie uczestnicy zostali zaproszeni na dalszą część obchodów do Teatru im. Juliusza Słowackiego. Cała rozległa widownia była wypełniona, zatem obecnych musiało być blisko 500 osób. Na scenie teatralnej ustawiono piękne sztandary z wielu oddziałów Związku Inwalidów Wojennych. Było co najmniej 17 sztandarów, a ich uroda cieszyła oczy – bogato haftowane, z ozdobną ornamentyką wokół polskich znaków narodowych i religijnych. Przypuszczam, że w większości są to sztandary z czasów przedwojennych. Środek sceny zajęła plansza z informacją o stuleciu Związku.

Nastąpiły liczne okolicznościowe przemówienia. Rozpoczął je prof. Adam Dobroński, znany historyk z Białegostoku – przedstawił obszernie i ciekawie historię powstania i działalności Związku Inwalidów Wojennych na przestrzeni minionych stu lat. Kolejno występowali przedstawiciele różnych oddziałów i ogniw związkowych. Przemówił też gospodarz miejsca – prezydent miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, wyrażając zadowolenie, że Związek na swoją uroczystość wybrał królewskie miasto Kraków. Jako ostatni głos zabrał Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Padło dużo słów pochwalnych dla zasług Związku Inwalidów Wojennych i jego trwania pomimo trudnych okresów naszej najnowszej historii. Z kolei nastąpiło wręczanie odznaczeń zasłużonym członkom Związku. Ostatnią część spotkania w teatrze wypełnił występ krakowskiego chóru Loch Camelot, który wykonał pieśni wojskowe i patriotyczne z różnych okresów naszych dziejów. Brawa dla wykonawców trwały długo.

Obchody zakończył uroczysty obiad w jednym z hoteli krakowskich. Cała uroczystość miała piękną oprawę i odbyła się w uroczystej atmosferze.

Jak wspomniałam, przyjacielskie kontakty pomiędzy Związkiem Inwalidów Wojennych RP a Związkiem Sybiraków mają utrwaloną tradycję. Organizatorzy nie zapomnieli o zaproszeniu na uroczystości przedstawicieli Sybiraków. Zaproszono prezesa Zarządu Głównego Kordiana Borejkę, prezes Zarządu krakowskiego Oddziału Aleksandrę Szemioth (prezes Kordian Borejko upoważnił ją do reprezentowania go) oraz przedstawicieli Sybiraków z Białegostoku. Być może byli też Sybiracy z innych ośrodków.

W bliskiej przyszłości – w czerwcu 2018 r. – Związek Sybiraków będzie obchodził jubileusz 90-lecia swojej historii. Będzie okazja, żeby odwzajemnić uprzejmości i zaprosić przedstawicieli Związku Inwalidów Wojennych na nasze uroczystości.

Sztandary związkowe na scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie

W uroczystości wzięła udział grupa sybiraków. Prezesa Zarządu Głównego reprezentowała prezes Zarządu Oddziału ZS w Krakowie Aleksandra Szemioth

Obchody stulecia Związku Inwalidów Wojennych RP w Krakowie

Autor: Aleksandra Szemioth, prezes Zarządu Oddziału ZS w Krakowie

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystość w Bachowie

20 września 2017 r. we wsi Bachów w gminie Krzywcza odbyła się uroczystość z okazji Dnia Sybiraka, w której udział...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik