To dość oczywiste, że dzień 26 maja, kiedy obchodzimy Dzień Matki, jest datą szczególną dla wszystkich. Dla tych, którzy przeżyli zesłanie na Sybir, jest to data szczególnie ważna. Dlatego, jak co roku, aby oddać im cześć, Sybiracy Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków spotkali się przy tablicy upamiętniającej Matki Sybiraczki, znajdującej się przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, na skwerze noszącym ich imię.

W 2018 r. w uroczystości z okazji Dnia Matki oprócz Sybiraków udział wzięli przedstawiciele Rodzin Katyńskich. Po odegraniu Hymnu Sybiraków zgromadzonych przywitał prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego Stanisław Sikorski. Po wystąpieniu prezesa kwiaty pod tablicą pamiątkową złożyli delegacja Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków oraz przedstawiciele Rodzin Katyńskich, następnie zapalono znicze. Pod tablicą upamiętniającą Matki Sybiraczki były też złożone kwiaty od prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Po zakończeniu uroczystości prezes Zarządu Oddziału podziękował Sybirakom oraz zgromadzonym gościom.

Autor: Maria Stankiewicz, zdjęcia Anna Stańczykowska

Wystąpienie prezesa Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków

Stanisława Sikorskiego

Warszawa skwer Matki Sybiraczki, 26 maja 2018 r.

Kochane nasze Mamy. Jesteśmy przed tablicą upamiętniającą Was. Jesteśmy, przychodzimy do Was w głębokiej zadumie i składamy Wam głęboki ukłon pełni wzruszenia. Będziemy to czynili aż do kresu naszych sił fizycznych, umysłowych i duchowych.

To skromna płyta, ale skutecznie przywołująca nasze skupienie i wspomnienie wszystkich Kochanych Mam spoczywających nawet kilkanaście tysięcy kilometrów od tej skromnej płyty. Pozostaniecie w naszej pamięci jako Bohaterki, ludzkim językiem nie do wyrażenia, nie do opisania. Nam żyjącym nie tylko dałyście życie, ale też w nadzwyczaj trudnych, określonych jako nieludzkie, warunkach to życie utrzymałyście.

W sposób oczywisty obdarzamy Was pamięcią, wdzięcznością i gorącą miłością. Dane nam jest okazać Wam uczucie w 90. rocznicę powstania i 30. rocznicę reaktywowania Waszego i naszego Związku Sybiraków.

Spoczywajcie Kochane nasze Mamy w pokoju wiecznym.

Uroczystość przy tablicy upamiętniającej Matki Sybiraczki

Przemawia prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego Stanisław Sikorski

Wystąpienie prezesa Zarządu Koła ZS Wola-Bemowo Mieczysława Koralewicza

W imieniu Sybiraków Oddziału Warszawskiego ZS kwiaty pod tablicą złożyli (od lewej): Maria Stankiewicz, Stanisław Sikorski, Mieczysław Pogodziński i Mieczysław Koralewicz

Click to listen highlighted text!