Sybirski wiatr

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Listopad 9th, 2018

W dniu 9 listopada 2018 r. spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej nr 19 im. Synów Pułku w Białymstoku, aby powtórnie wrócić do tych, którzy byli nam drodzy, obdarzyć ich jeszcze raz wierną pamięcią. Program był przygotowany przez Muzeum Pamięci Sybiru, Związek Sybiraków, Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru.

Wstępem do tych wspomnień był spektakl poetycko-muzyczny „Sybirski wiatr”, przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Narwi pod kierownictwem Ewy Alimowskiej. Uczniowie w profesjonalny sposób przedstawili gehennę naszego zesłania: aresztowanie, podróż w zatłoczonym bydlęcym wagonie, śmierć najbliższych, zmaganie się z naszym katorżniczym życiem. Był to nad wyraz sugestywny przekaz naszych losów, ilustrowany stosownymi wierszami i muzyką. Nagrodziliśmy wykonawców gromkimi brawami.

Po spektaklu przeszliśmy do następnego pomieszczenia, które rozświetlały jedynie płonące znicze. Wspominaliśmy osoby, które odeszły od nas wcześniej – w 2010 r., jak też w ostatnim czasie – w 2018 r. Prowadząca program na dużej, podświetlonej planszy pokazywała sylwetkę zmarłego wraz z krótkim biogramem.

Sylwetki zmarłych wspominali: śp. Ryszarda Kaczorowskiego, byłego prezydenta RP na uchodźstwie – prof. Adam Dobroński, śp. Edwarda Duchnowskiego, sekretarza generalnego Zarządu Głównego Związku Sybiraków – Jolanta Hryniewicka, śp. Wincentego Dowojnę, prezesa Ogólnopolskiego Klubu Pawłodarczyka – Anna Nowacka, śp. Eugeniusza Rożko, prezesa Zarządu Koła Związku Sybiraków nr 10 – Anna Nowacka oraz śp. Henryka Pasierskiego, członka pocztu sztandarowego białostockiego Oddziału – Anna Kietlińska. Wszystkie te bolesne wspomnienia o Sybirakach, którzy odeszli na wieczną wartę, wzbudziły w nas zadumę nad własnym życiem.

Autor: Jolanta Hryniewicka

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Odszedł Antoni Firlit – niezmordowany strażnik pamięci polskich Sybiraków

Antoni Firlit urodził się 12 czerwca 1940 r. w Łukowie Żurowskim koło Stanisławowa (obecnie Ukraina). Funkcję prezesa Zarządu Oddziału Związku...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik