„Polskie drogi do wolności”

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Listopad 14th, 2018

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to czas radosnego świętowania, ale i możliwość przybliżenia historii deportacji Polaków na Sybir młodemu pokoleniu.

W ramach obchodów przedstawiciele przemyskiego Zarządu Oddziału Związku Sybiraków Stanisława Żak – prezes, Joanna Preiss – wiceprezes, Andrzej Stawarz – wiceprezes, Marian Boczar – sekretarz i Maria Wielgosz – członek Zarządu uczestniczyli w uroczystych akademiach w szkołach i przedszkolach.

W Gimnazjum nr 1 im. Orląt Przemyskich 26 października 2018 r. braliśmy udział w spotkaniu przygotowanym przez uczniów gimnazjum pt. „Nasze drogi do wolności – w hołdzie bohaterom”. Spotkanie obejmowało dzieje walk o niepodległość od pierwszego rozbioru Polski, poprzez I wojnę światową, walki o Przemyśl w 1918 r., II wojnę światową, Katyń, tragedię rodziny Ulmów (bohaterskiej rodziny z Podkarpacia) oraz losy żołnierzy niezłomnych rotmistrza Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny, aż po czasy utworzenia „Solidarności” w 1980 r.

W dniu 6 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszanach koło Przemyśla uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, wzbogacony występem szkolnego zespołu muzycznego Wiolinki, po którym odbyła się żywa lekcja historii. Uczniowie zapoznali się z tematyką zesłań poprzez film „Na nieludzkiej ziemi”, a potem wysłuchali wspomnień z pobytu na deportacji.

Z wielkim zaangażowaniem obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przygotowali uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 im. Kazimierza Wielkiego w Przemyślu. Młodzież niepełnosprawna z szacunkiem pochyliła się nad historią Polski w dążeniu do niepodległości. Po uroczystej akademii uczniowie zapoznali się z tematyką zesłań poprzez film „Losy Zesłańców Sybiru”, a później wysłuchali wspomnień.

Z szacunkiem, powagą, ale i z dziecięcym uśmiechem dzieci z Przedszkola nr 14 im. Czytelników Życia Przemyskiego i Przedszkola nr 3 w Przemyślu zaprezentowały programy słowno-muzyczne z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z poszanowaniem i godnością odśpiewały hymn państwowy. Z dziecięcym zapałem śpiewały piosenki patriotyczne, a potem wysłuchały opowieści o Syberii.

Podobnie jak w wielu miastach, w dniu 11 listopada 2018 r. w Przemyślu odbyły się uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski, w których uczestniczyli członkowie przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków wraz z pocztem sztandarowym.

Występ patriotyczny uczniów Gimnazjum nr 1 im. Orląt Przemyskich

Spotkanie młodzieży Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszanach z Sybirakami

Okolicznościowy występ uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 im. Kazimierza Wielkiego w Przemyślu

Swoimi wspomnieniami podzieliła się m.in. prezes Stanisława Żak

Dzieci z Przedszkola nr 14 im. Czytelników Życia Przemyskiego z Sybirakami

Młodzi artyści Przedszkola nr 3 w Przemyślu

Chorąży poczty sztandarowego Krzysztof Góral w uroczystym przemarszu z okazji Święta Niepodległości

Przemyscy Sybiracy podczas uroczystości upamiętniającej stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Autor: Marian Boczar, sekretarz Zarządu Oddziału ZS w Przemyślu

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nadanie imienia Sybiraków Szkole Podstawowej w Dolistowie Starym

Uroczysta msza święta z poświęceniem sztandaru miała miejsce w kościele pw. św. Wawrzyńca w Dolistowie Starym dnia 12 listopada 2018...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik