Odszedł Antoni Firlit – niezmordowany strażnik pamięci polskich Sybiraków

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Październik 21st, 2018

Antoni Firlit urodził się 12 czerwca 1940 r. w Łukowie Żurowskim koło Stanisławowa (obecnie Ukraina). Funkcję prezesa Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Sieradzu pełnił od 1993 r.

Dziadek był wspaniałym, pełnym ciepła człowiekiem. Zawsze wszędzie było go pełno. Martwił się, dopytywał wszystkich, jak się czują, co tam u nich. Nigdy się nie złościł, nie krzyczał. Wciąż miał mnóstwo rzeczy na głowie i często prosił mnie o pomoc w poprawianiu i przepisywaniu listów, przemówień, pism…

Zawsze chciał dla wszystkich jak najlepiej. Od samego początku jego działalności społecznej ogromną wagę przykładał do polskiej tradycji i edukacji młodzieży, w szczególności zaś do nauki historii. Z całych sił dbał o to, aby Sybiracy nie zostali zapomniani.

Jak sam pisał w apelu do nauczycieli i uczniów sieradzkich szkół: „Jestem Polakiem. Urodziłem się na polskiej ziemi, jestem do niej przywiązany. Zachowuję polskie tradycje i święta. Polska to moja ojczyzna. To jest moje miejsce, tu jest mój dom, moja rodzina i przyjaciele, mój kościół”.

Jego śmierć 21 października 2018 r. była dla nas wielkim szokiem. Kilka dni wcześniej uczestniczył w uroczystościach w wojsku, grafik na następny tydzień miał zapełniony wyjazdami, a ostatniego dnia swojego życia czuł się dobrze. Zmarł nagle, bez ostrzeżenia, pozostawiając ogromną pustkę w sercach swojej rodziny. Pociesza nas jedynie fakt, że umarł szczęśliwy, bez bólu i cierpienia.

Autor: Magdalena Osiewała, wnuczka

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Poświęcenie krzyża – symbolu ofiar Sybiru i Katynia

W dniu 9 października 2018 r. w Rogoźnie (Wielkopolska) odbyło się uroczyste poświęcenie krzyża, symbolu naszej wiary i symbolu ofiar...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik