„Losem rzuceni…”

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Luty 20th, 2019

Dnia 20 lutego 2019 r. w siedzibie Zespołu Szkół nr 8 im. H.Ch. Andersena odbył się finał IV Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Losem rzuceni…”. W konkursie brała udział młodzież Zespołu Szkół nr 8 i uczniowie Centrum Kształcenia Rolniczego Technikum Rolniczego im. Sybiraków.

Uczestnicy konkursu recytowali wiersze o tematyce zesłańczej według własnego wyboru. Uroczystości towarzyszyły minikoncert na wiolonczeli i piosenki w wykonaniu uczennic.

Na zaproszenie dyrekcji szkoły w uroczystości wzięła udział grupa Sybiraków.

Autor: Mirosław Myśliński

Finał Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Losem rzuceni…”

Tradycją naszej szkoły stał się corocznie organizowany Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Losem rzuceni…”, który w tym roku odbył się po raz czwarty. To wydarzenie upamiętnia smutną rocznicę masowej deportacji obywateli polskich przez władze sowieckie na Sybir, która miała miejsce 10 lutego 1940 r. W dniu 20 lutego 2019 r. w Zespole Szkół nr 8 spotkali się młodzi recytatorzy poezji sybirackiej, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście: Sybiracy, którzy doświadczyli życia na „nieludzkiej ziemi”. I choć gorzkie i bolesne to były czasy dla tysięcy Polaków, to pamięć o tułaczych latach i zesłańczej doli została upamiętniona w poezji. To właśnie poezja krzewi wśród młodego pokolenia wiedzę o tych trudnych czasach, a młodzi adepci konkursu recytatorskiego kultywują pamięć o losach Sybiraków, a także oddają hołd naszym rodakom na Syberii.

Ogromną radością napawa fakt, że tak dużo młodych ludzi zechciało wziąć udział w konkursie recytatorskim i zmierzyć się z interpretacją wierszy poświęconych tej tematyce. Obecność dzieci i młodzieży pozwala wierzyć, że pamięć o tych trudnych czasach pozostanie w pamięci i w sercach.

Dla tysięcy Polaków powrót do ojczyzny był największym marzeniem; ból, tęsknota, cierpienie – nieustannym towarzyszem dnia; głód, rozpacz, poczucie bezsilności – codziennym uczuciem, a marzenie było tylko jedno: zobaczyć Polskę. Jednakże nie były to łatwe powroty do kraju, w którym przez wiele lat Sybiracy nie mogli głośno mówić o tym, co przeżyli; nie mogli dzielić się doświadczeniami. Tym bardziej w poezji odnaleźli ukojenie duszy.

Zgromadzonych na uroczystym rozstrzygnięciu konkursu „Losem rzuceni…” powitały ósmoklasistki: Julia Kompa i Jadwiga Szulc, które zaśpiewały piosenkę Zbigniewa Wodeckiego pt. „Lubię wracać” przy akompaniamencie ukulele. W tematykę wierszy wprowadziła zaś uczennica klasy 3 b – Patrycja Alichniewicz, która zaśpiewała piosenkę Ireny Santor pt. „Powrócisz tu…”.

Jury w składzie: Ludmiła Borowczyk z Bydgoskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru, wicedyrektor Elżbieta Peplinska – jednocześnie nauczyciel języka polskiego, Roman Wiśniewski – nauczyciel z Centrum Kształcenia Rolniczego (CKR) oraz Justyna Frątczak – polonistka w Zespole Szkół nr 8 przyznało następujące nagrody w kategorii klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych szkoły podstawowej: wyróżnienia – Marta Przybysz (Szkoła Podstawowa nr 18) i Sandra Hetzig (Szkoła Podstawowa nr 32), III miejsce – Weronika Czyżewska (Szkoła Podstawowa nr 18), II miejsce – Aleksandra Müller (Szkoła Podstawowa nr 18), I miejsce – Zofia Wojciechowska (Szkoła Podstawowa nr 64).

Występ dwojga wiolonczelistów: Zuzanny i Antoniego Nogajów umilił czas wszystkim zebranym, oczekującym na kolejne recytacje.

W kategorii klas ósmych, trzecich klas gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych nagrodzeni zostali: wyróżnienie – Julia Luttmann (Szkoła Podstawowa nr 18), III miejsce ex aequo – Wiktoria Hoffmann (Gimnazjum nr 33) i Dominika Piesik (CKR), II miejsce – Martyna Zabłocka (CKR), I miejsce – Julia Marzec (Szkoła Podstawowa nr 18).

Taniec gimnazjalistki Klaudii Witkowskiej wprowadził słuchaczy w refleksyjny nastrój.

Szczególne wyróżnienie, a więc nagrodę specjalną, otrzymały dwie uczestniczki z najmłodszej grupy wiekowej – uczennice klasy czwartej: Tatiana Warkus i Lena Kiełczyńska, które po raz pierwszy stanęły w szranki w konkursie recytatorskim o tak trudnej tematyce. W ten sposób doceniono nie tylko wartość słowa, ale także emocje, które zrodziły się w tak młodych duszach.

Piosenką Anny Jantar pt. „Radość najpiękniejszych dni” w wykonaniu Agaty Gackowskiej z klasy trzeciej gimnazjum organizatorzy podziękowali rodzicom i nauczycielom za trud włożony w przygotowanie uczniów do konkursu.

Ostatnie podziękowania zostały skierowane do gości: do Sybiraków oraz członków Bydgoskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru, którzy od wielu lat towarzyszą młodym recytatorom oraz kultywują pamięć o ofiarach masowej deportacji.

Zasłuchani w słowa poezji i dźwięki piosenek goście nie kryli wzruszeń. Poezja osób tak srodze doświadczonych przez los dała ukojenie i wiarę, poruszyła do głębi, przyniosła nadzieję, że takie czasy już nigdy nie nastaną.

Na zakończenie dyrektor pogratulowała wszystkim uczestnikom konkursu, podziękowała miłośnikom poezji za wzruszające chwile, które stały się udziałem wszystkich zebranych. Wyraziła także nadzieję, że w następnym roku równie liczna grupa uczestników i słuchaczy pojawi się w murach naszej szkoły. Dziękując organizatorom, pożegnała wszystkich zebranych.

Konkurs recytatorski połączył pokolenia i stworzył więzi, które pozwalają sądzić, iż pamięć o doświadczeniach na zesłaniu na odległej Syberii nie zginie wśród młodego pokolenia.

Uczestnicy konkursu recytatorskiego

Finał IV Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Losem rzuceni…”

Jedna z najmłodszych recytatorek poezji sybirackiej

Finał konkursu uświetnił występ dwojga młodych wiolonczelistów

Laureaci konkursu

Autor: M.S.

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Sybiracy – pamiętamy

W dniu 15 lutego 2019 r. przy pomniku Ofiar Syberyjskiej Golgoty, znajdującym się obok kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik