Dni Patrona w Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Piławie Górnej

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Luty 27th, 2019

Od 22 do 27 lutego 2019 r. ostatni rocznik gimnazjalistów przy Szkole Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Piławie Górnej obchodził Dni Patrona.

Z tej okazji już 11 lutego poczet sztandarowy z wicedyrektor Edytą Lisowską wziął udział w powiatowych obchodach 79. rocznicy pierwszej wywózki Polaków na Sybir.

W dniach 14 i 15 lutego uczennice: Justyna Sołtysiak z klasy V b, Dominika Maliszewska z klasy V d, Patrycja Sokolińska z klasy VIII a oraz Aleksandra Hetnarowicz z klasy III a gimnazjum wzięły udział w III Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych” we Wrocławiu.

22 lutego gimnazjaliści zmierzyli się z testem ortograficzno-interpunkcyjnym i dyktandem powstałym w oparciu o wspomnienia Sybiraków podczas XIX Szkolnego Konkursu Ortograficznego „Gżdacz” – „W hołdzie Zesłańcom Sybiru”.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: I miejsce i tytuł „Mistrza Ortografii 2019”– Aleksandra Ścigała z klasy III c, II miejsce i tytuł „Pierwszego Wicemistrza Ortografii 2019”– Antoni Bagiński z klasy III a, III miejsce i tytuł „Drugiego Wicemistrza Ortografii 2019”– Aleksandra Hetnarowicz z klasy III a.

27 lutego odbył się XIII Szkolny Konkurs Recytatorski „Losy Sybiraków”. Na początku dyrektor Danuta Zaręba przywitała zaproszonych gości i uczestników konkursu. Gimnazjaliści przygotowali recytację jednego utworu o tematyce Sybiru. Wiersze w wykonaniu młodzieży wzbudziły wiele emocji i wzruszeń. Po burzliwych obradach komisja w składzie: zastępca burmistrza Marta Sochacka-Pelczar, dyrektor Danuta Zaręba, przedstawiciele Koła Związku Sybiraków Ziemi Dzierżoniowskiej: Zofia Pawlaczek oraz Jan Kozakowski, podjęła następującą decyzję: I miejsce – Patrycja Sokolińska z klasy VIII a, II miejsce – Aleksandra Hetnarowicz z klasy III a, III miejsce – Amelia Dłubacz z klasy III b, wyróżnienia – Wanesa Sandomierska z klasy III b i Patrycja Denysiak z klasy III b.

Wiele emocji przyniosło spotkanie podsumowujące Dni Patrona, które odbyło się również 27 lutego. Udział w spotkaniu wzięli: zastępca burmistrza Marta Sochacka-Pelczar, Eugeniusz Kuszka – sekretarz generalny Zarządu Głównego Związku Sybiraków i zarazem prezes Zarządu Koła ZS Ziemi Dzierżoniowskiej oraz Zofia Pawlaczek, Jan Kozakowski i Kazimierz Żołnierowicz – przedstawiciele Koła ZS Ziemi Dzierżoniowskiej, dyrektor Danuta Zaręba i wicedyrektor Edyta Lisowska, uczestnicy konkursów oraz organizatorzy Dni Patrona.

Po przywitaniu gości przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, uczennice z klasy VII a: Amelia Żurek i Virginia Ciereszyńska zaśpiewały pieśń pt. „Syberiada”.

Podczas spotkania wręczono uczestnikom konkursów dyplomy i słodkie upominki, a laureatom dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Związek Sybiraków i Radę Rodziców.

Zaproszeni goście i uczniowie wysłuchali również w wykonaniu uczennic z klasy piątej: Justyny Sołtysiak i Dominiki Maliszewskiej recytacji wzruszających wierszy: „Do mojej matki” i „Rodzina”.

Podczas spotkania głos zabrała zastępca burmistrza Marta Sochacka-Pelczar, która podziękowała organizatorom za zaproszenie i wiele lat wspólnej pracy, Sybirakom za życzliwość, młodzieży za udział w konkursie i recytację poezji podejmującej trudną tematykę historyczną. Obiecała, że Piława Górna z oddaniem będzie kultywować pamięć o Polakach represjonowanych na Wschodzie, bo „obowiązkiem naszym jest pamięć”.

Głos zabrał również prezes Zarządu Koła ZS Eugeniusz Kuszka, który podziękował nauczycielom za wieloletnią współpracę. Marcie Sochackiej-Pelczar i Edycie Lisowskiej wręczył dyplomy i pamiątkowe medale „90. rocznicy powstania Związku Sybiraków 1928–2018”, a medale pamiątkowe „30-lecia reaktywowania Związku Sybiraków we Wrocławiu” przekazał Marcie Sochackiej-Pelczar, Edycie Lisowskiej, Donacie Wajdzie i Marioli Jabłońskiej.

Swoimi wspomnieniami podzielił się Jan Kozakowski, który zawsze chętnie gości w naszej szkole, a jego opowieści można słuchać bez końca.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania podsumowującego Dni Patrona – Zesłańców Sybiru wykonali wspólną pamiątkową fotografię.

Osoby, które organizowały Święto Szkoły, to: Mariola Jabłońska, Donata Wajda, Edyta Lisowska i Grażyna Koziara oraz Zarząd Koła Związku Sybiraków i Rada Rodziców.

Komisja XIII Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „Losy Sybiraków”

Laureaci konkursu

Prezes Zarządu Koła ZS Ziemi Dzierżoniowskiej Eugeniusz Kuszka wręczył zastępcy burmistrza  Marcie Sochackiej-Pelczar dyplom pamiątkowy

Zdjęcie pamiątkowe uczestników konkursu, nauczycieli i Sybiraków

Autor: Mariola Jabłońska

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę wywózki Polaków na Syberię w Kotli

Tradycją Szkoły Podstawowej w Kotli stało się organizowanie uroczystego apelu upamiętniającego wydarzenia z 10 lutego 1940 r., kiedy to władze...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik