Niezapomniane uroczystości w Szkole Podstawowej nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Luty 27th, 2019

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku zawsze obchodzi rocznice deportacji Polaków na Sybir. W tym roku również 27 lutego przygotowała wspaniałą uroczystość upamiętniającą już 79. rocznicę pierwszej masowej wywózki.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych – Oddziału Związku Sybiraków oraz szkolnego – i odśpiewaniu Hymnu Sybiraków, dyrektor szkoły Zbigniew Klimowicz gorąco powitał zebranych i zapoznał z tematyką akademii. Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku Tadeusz Chwiedź obszernie omówił przyczyny i skutki deportacji.

Podczas części oficjalnej udekorowano zasłużone osoby Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków oraz wręczono nagrody uczniom klas IV–VIII, laureatom konkursu literackiego i plastycznego.

Na szczególną uwagę zasługuje program artystyczny, starannie przygotowany przez uczniów klasy V c pod kierunkiem nauczycielki Kamilli Gaińskiej. Grupka dzieci przeglądająca rodzinny album prababci Julki dokładnie przedstawiła historię zesłańców. Poszczególne wydarzenia były ilustrowane obrazami wyświetlanymi na ściennym ekranie i przeplatane zbiorową recytacją wierszy i pieśniami, takimi jak „Miejcie nadzieję”, „Modlitwa o pokój” i „Uwierz Polsko”.

Chórzyści w odświętnych strojach i niebieskich szalach pięknie prezentowali się na tle pomysłowej dekoracji. Na granatowym płótnie widniał obraz Matki Bożej Katyńskiej i duży napis: „Przez Sybir do Niepodległej. 10 lutego 1940 r.”.

Wielką zaletą tej uroczystości, która dostarczyła nam tyle wzruszeń i niezapomnianych przeżyć, było także sprawne prowadzenie konferansjerki przez dyrektor szkoły Jolantę Kuźmicką.

Dalsze spotkanie Sybiraków z dyrekcją i nauczycielami przebiegło bardzo przyjemnie w pokoju nauczycielskim przy pączkach, kawie i herbacie.

Barbara Sokólska została zaproszona na lekcję żywej historii do klas pierwszych. Na podstawie własnych przeżyć i swojej rodziny przybliżyła dzieciom los polskich zesłańców na Syberii.

Gorące wyrazy uznania i podziękowania należą się autorom i wykonawcom tej uroczystości.

Autor: Heronima Dzierma

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dni Patrona w Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Piławie Górnej

Od 22 do 27 lutego 2019 r. ostatni rocznik gimnazjalistów przy Szkole Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Piławie Górnej obchodził...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik