Uroczystość ku czci zesłańców na Sybir ze wsi Jaworówka

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Wrzesień 18th, 2018

W dniu 16 września 2018 r. odbyła się uroczystość poświęcona zesłanym na Sybir mieszkańcom wsi Jaworówka. Powitania przybyłych gości i mieszkańców dokonała pełniąca obowiązki dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym Weronika Koch. Szczególne słowa powitania skierowano do wójta Bogdana Zdanowicza i przewodniczącego Rady Gminy Mirosława Kłoska. W uroczystości udział wzięła delegacja Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku z wiceprezesem Józefem Panasiukiem oraz osobami towarzyszącymi i pocztem sztandarowym. Obecne były poczty sztandarowe Związku Sybiraków, rolników indywidualnych, zespołu szkolno-pedagogicznego w Dobrzyniewie Dużym, młodzieżowej drużyny pożarniczej oraz zespołu młodzieży szkolnej. Głównymi organizatorami uroczystości byli: sołtys wsi Jaworówka Tadeusz Jaworowski oraz p.o. dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym Weronika Koch wraz z Wandą Dzienis i Henryką Storonowicz.

Mszę świętą celebrował wikariusz ks. Marcin Piętka-Murawski. W homilii wspominał tych, którzy 155 lat temu, podczas powstania styczniowego, zostali zesłani na „nieludzką ziemię”. Apelował, by pamiętać o tych wydarzeniach, o mieszkańcach wsi Jaworówka, których domostwa spalono, a ich samych wywieziono na Syberię bez możliwości powrotu, i pamięć tę przekazywać młodemu pokoleniu.

Po zakończeniu mszy świętej w obecności pocztów sztandarowych, przy licznie zgromadzonych gościach i mieszkańcach wsi Jaworówka złożono wieńce i kwiaty przy pomniku Zesłańców na Sybir. Następnie wystąpił dr Józef Maroszek, który opowiedział o początkach Jaworówki i tragedii, jaka spotkała wieś w 1863 r.

Wiceprezes Józef Panasiuk porównał te wydarzenia do tragedii, jaką przeżyli Polacy w czasie II wojny światowej, gdy w wyniku paktu Ribbentrop–Mołotow dokonany został podział Polski, co pociągnęło za sobą wkroczenie wojsk sowieckich i cztery masowe wywózki: 10 lutego 1940 r., 13 kwietnia 1940 r., 20 czerwca 1940 r. i 20 czerwca 1941 r. Zesłano na Sybir i do Kazachstanu około 1350 tys. osób. W tragicznych warunkach, na skutek głodu i chorób zmarło 450 tys. naszych obywateli.

Hipolit Popławski, prezes Zarządu Koła ZS nr 13 w Białymstoku, złożył serdeczne podziękowanie wójtowi za troskliwą opiekę nad Sybirakami oraz zaangażowanie w szerzenie idei sybirackich w trakcie swojej kadencji. Sybirackie uroczystości rocznicowe we wsiach Pogorzałki i Jaworówka były bowiem całkowicie finansowane przez Urząd Gminy. Prezes wyraził nadzieję, że nowe władze gminy będą w dalszym ciągu sponsorować uroczystości rocznicowe zesłańców Sybiru.

Wójt Bogdan Zdanowicz podziękował za miłe słowa pod swoim adresem. Zapewnił, że nowy wójt będzie kontynuował pomoc w organizowaniu uroczystości sybirackich.

Po zakończonych przemówieniach udano się na poczęstunek przygotowany przez p.o. dyrektora Gminnego Centrum Kultury Weronikę Koch oraz pracownice Wandę Dzienis i Henrykę Storonowicz. W uroczystym nastroju rozpalono ognisko. Uroczystość była niezwykle udana, zwłaszcza że z każdym rokiem widoczny jest coraz większy udział w obchodach gości z miasta.

Autor: Hipolit Popławski, prezes Zarządu Koła ZS nr 13 w Białymstoku

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystość Dnia Sybiraka w Nysie

Uroczystość Dnia Sybiraka i 90. rocznicy powstania Związku Sybiraków obchodziliśmy w Nysie w dniu 18 września 2018 r. ze względu...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik