Uroczystości patriotyczne w Legnicy

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Luty 20th, 2019

W dniu 10 lutego 2019 r. z inicjatywy Koła Związku Sybiraków w Prochowicach odprawiona została msza święta przez proboszcza ks. dr. Tadeusza Dębskiego. W czasie mszy padło wiele wzruszających słów wypowiedzianych do Sybiraków. Wiara i miłość do ojczyzny pozwoliły Sybirakom przetrwać ten trudny okres. Obecni Sybiracy przeżyli, by dać świadectwo prawdy o tamtych czasach.

W nabożeństwie uczestniczyły sztandary szkolne oraz Koła Związku Sybiraków w Prochowicach. Z ramienia Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy uczestniczyli prezes Maria Jurkiewicz oraz wiceprezes Wanda Puchała.

Następnie wszyscy uczestnicy spotkania udali się na miejsce pamięci, gdzie po modlitwie za zmarłych złożono kwiaty i zapalono znicze. Prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Prochowicach Bronisława Fesich zaprosiła Sybiraków i przybyłych gości na poczęstunek.

W czasie spotkania głos zabrała prezes Maria Jurkiewicz, która wspomniała najtragiczniejszą pierwszą deportację oraz podziękowała księdzu i dyrekcji szkoły za utrzymywanie na co dzień kontaktu z Sybirakami. Dorota Kiełb, sekretarz miasta i gminy Prochowice, złożyła Sybirakom życzenia zdrowia, jednocześnie zapewniając, że docenia nasze zaangażowanie, i obiecując dalszą współpracę. Do życzeń dołączyła się przewodnicząca Rady Miasta Maria Maćkowiak.

Miłym akcentem spotkania było wystąpienie dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki Renaty Stępień, która po złożeniu życzeń Sybirakom, każdemu Sybirakowi i zaproszonym gościom wręczyła słodycze.

Wanda Puchała, zabierając głos, nawiązała do obchodów organizowanych na terenie kraju. Wspomniała o pierwszych dniach organizowania Związku Sybiraków na terenie byłego województwa legnickiego i okazanej przez księży pomocy w tych trudnych dla nas dniach.

Spotkanie odbyło się w przyjaznej i serdecznej atmosferze przy wspomnieniach, a także wspólnym śpiewaniu. 

Rocznica pierwszej deportacji Polaków na Sybir w Legnicy

Dzień rocznicy pierwszej deportacji Polaków na Sybir był uroczyście obchodzony w Kole Związku Sybiraków w Legnicy.

Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w kościele pw. Świętej Trójcy. Koncelebrę w intencji Sybiraków sprawował ks. prałat Władysław Jóźków – kapelan Sybiraków. W obchodach z ramienia Zarządu Oddziału Związku Sybiraków brali udział: Ryszard Filipienko – wiceprezes i Antoni Dziemirowicz – skarbnik.

Po nabożeństwie uczestnicy udali się pod pomnik Sybiraków, gdzie słowo okolicznościowe wygłosiła prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków Alfreda Demska. Następnie kapelan Sybiraków modlił się za wszystkich zesłańców. Po modlitwie odbyło się spotkanie przy skromnym poczęstunku.

Wyzwolenie Legnicy

W dniu 11 lutego 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się uroczyste spotkanie zorganizowane z okazji 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Legnicy. Spotkanie zorganizował prezydent miasta Legnicy Tadeusz Krzakowski. Uczestniczyli w nim Sybiracy: Maria Jurkiewicz, Wanda Puchała, Helena Nita, Anna Zajączkowska, Jan Piskorski i Danuta Korzeniewska.

W tym roku tradycyjnie wspomnieniowe spotkanie odbyło się przy wspólnym stole. Rozpoczęło się wzruszającym koncertem patriotycznym pod tytułem „Kocham Cię, Polsko” w wykonaniu dzieci z Państwowego Przedszkola nr 2 w Legnicy. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły wszystkim uczestnikom czerwone serduszka. Koncert prowadziła Wioletta Król. Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze.

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 9

W dniu 20 lutego 2019 r. Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy zaproszony został przez dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 Katarzynę Hornicką, młodzież oddziałów gimnazjalnych i rodziców na uroczystość wręczenia odznaki „Gimasa” oraz stypendium najlepszym uczniom.

W uroczystości wzięli udział: prezydent miasta Legnicy Tadeusz Krzakowski, jego zastępca, Wanda Puchała reprezentująca Związek Sybiraków oraz kawalerowie Orderu Złotego Jelenia, dyrektor likwidowanego Gimnazjum nr 5 Hanna Jastrzębska-Plewa oraz obecne władze szkolne i Komitet Rodzicielski. Wspaniałą część artystyczną przygotowała młodzież pod kierownictwem Moniki Augustyniak-Zaręby. Po części artystycznej wprowadzono sztandar szkoły i przystąpiono do wręczania wyróżnień. Ogółem wyróżniono 37 uczniów o średniej ocen całej grupy 5,8, a siedmiu uczniom wręczono stypendium od kawalerów Orderu Złotego Jelenia.

Na zakończenie uroczystości zaproszono wszystkich na poczęstunek.

Autor: Wanda Puchała, wiceprezes Zarządu Oddziału ZS w Legnicy

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Losem rzuceni…”

Dnia 20 lutego 2019 r. w siedzibie Zespołu Szkół nr 8 im. H.Ch. Andersena odbył się finał IV Międzyszkolnego Konkursu...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik