Spotkanie opłatkowe Kół ZS Grunwald i Jeżyce w Poznaniu

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Grudzień 13th, 2018

W ponury dzień 13 grudnia 2018 r. odbyło się spotkanie opłatkowe połączonych poznańskich Kół Związku Sybiraków dzielnicy Grunwaldu i Jeżyc. Dzień ten kojarzy się nam ze smutnym dniem wprowadzenia stanu wojennego. Dzieląc się opłatkiem, wspominamy tamte smutne dni. Tamtego czasu zapomnieć się nie da.

Miejscem naszego spotkania opłatkowego była restauracja o wdzięcznej nazwie Savoy, znajdująca się niemal w centralnym punkcie miasta. Jest to lokal o pięknym i przytulnym wystroju oraz miłej obsłudze. Gospodarzami spotkania byli Bronisława Halik i Zdzisław Tomasik. Ich działania wspierał Marek Macutkiewicz – wiceprezes Zarządu Oddziału ZS w Poznaniu. O godz. 12.00 wszystkie miejsca zostały zajęte. Przy brawach zebranych Sybiraków Marek Macutkiewicz wraz ze Zdzisławem Tomasikiem powitali zaproszonych gości w osobach ks. Tomasza Morasza – proboszcza parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, opiekuna duchowego Sybiraków jeżyckiego Koła, Andrzeja Kaczmarka – dyrektora Zespołu Szkół Handlowych i Wiesława Banasia – wicedyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Wojewódzkiego. Pod fachowym kierownictwem nauczycielki Szkoły Podstawowej nr  10 Jadwigi Jeleniewicz zespół zaśpiewał wraz z Sybirakami hymn zesłańców Sybiru oraz kilka najbardziej popularnych kolęd.

Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Poznaniu Józef Bancewicz w swoim wystąpieniu omówił szereg spraw nurtujących Sybiraków, w tym przebieg uroczystości związanych z obchodami 100-lecia naszej niepodległości i 90. rocznicy powstania Związku Sybiraków. Z okazji 85. rocznicy urodzin Ilony Mochnacz prezes w imieniu własnym i wszystkich zebranych złożył życzenia wszelkiej pomyślności. Ks. Tomasz Morasz po krótkiej modlitwie i błogosławieństwie dla uczestników spotkania złożył im życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Sybiracy i wszyscy uczestnicy spotkania, dzieląc się opłatkiem, składali sobie indywidualne, stosowne do okoliczności życzenia, połączone ze wspominaniem smutnych i okrutnych dni syberyjskiej niewoli. Nie mogło się obejść bez pytań dotyczących obiecanych od lat odszkodowań za pobyt na zesłaniu. Po odśpiewaniu jeszcze kilku kolęd spotkanie zostało zakończone. Do następnego spotkania za rok w tym samym składzie.

Wystąpienie prezesa Zarządu Koła Zdzisława Tomasika. Po prawej stronie współprowadząca spotkanie Bronisława Halik, po lewej prezes Zarządu Oddziału ZS w Poznaniu Józef Bancewicz

Ks. Tomasz Morasz odmówił krótką modlitwę

Czas śpiewania kolęd

Kolędę śpiewa Dobrochna Konrad z Koła Jeżyce, jednocześnie członek Klubu Pawłodarczyka i wiceprezes Stowarzyszenia „Katyń”

Autor: Zdzisław Tomasik, prezes Zarządu Koła ZS Jeżyce

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spotkania opłatkowe we Wrocławiu

Miesiąc grudzień, już tradycyjnie, stał się miesiącem spotkań opłatkowych organizacji społecznych, władz samorządowych i związków kombatanckich. W tak dużym i...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik