V Spotkanie Pokoleń w Oleszycach

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Kwiecień 28th, 2019

W dniu 28 kwietnia 2019 r. Stowarzyszenie „Czas na Pomoc” uczciło ofiary zesłań na Sybir i do Besarabii, organizując V Spotkanie Pokoleń w Oleszycach.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Oleszycach, celebrowaną przez ks. Pawła Derylaka. W wygłoszonej homilii nawiązał on do sowieckiej deportacji Polaków na Sybir i do Besarabii, która była jedną z najcięższych zbrodni dokonanych na polskim narodzie. Mówił o ciężkiej pracy, głodzie, trudnych warunkach egzystencji, o powrocie z zesłania, trudnym życiu w czasach PRL-u. Na zakończenie życzył, aby w przyszłym roku nikogo z obecnych uczestników nie zabrakło na kolejnym spotkaniu.

Po mszy świętej uczestnicy udali się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Oleszycach, gdzie odbyła się druga część spotkania. Rozpoczęła ją krótka projekcja filmu zmontowanego z wcześniejszych spotkań.

Spotkanie poprowadziła wiceprezes stowarzyszenia Maria Lechowicz, która po przywitaniu zaproszonych gości, zaprosiła na montaż słowno-muzyczny pt. „Syberyjskie Anioły”, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Zalesiu, pod kierunkiem Barbary Wołoszyn. Bogaty w poezję sybiracką i pieśni patriotyczne spektakl wzruszył zgromadzoną publiczność tak mocno, że na policzkach niektórych można było dostrzec łzy.

Kolejnym punktem spotkania była premiera książki Barbary Janczury zatytułowanej „Ponury cień Sybiru – wspomnienia z zesłania”, wydanej własnym sumptem (publikacja znalazła się w zasobach Muzeum Kresów w Lubaczowie). Barbara Janczura to córka i wnuczka Sybiraków, wnuczka żołnierza armii gen. Andersa – Wojciecha Mielnika, który przeszedł wojenny szlak z Syberii aż po Anglię, by następnie wrócić do Polski, w której był później represjonowany przez władze komunistyczne. „Pamięć ocala, bywa jednak i tak, że i ona potrzebuje ocalenia” – powiedziała, podkreślając, iż wspomnieniami zabiera swojego czytelnika w smutną podróż – tam, gdzie pokruszono serca i zatrzymał się czas. Zaprezentowała także tomik wierszy pt. „Zobowiązanie”, nawiązujących do tragicznych wspomnień jej rodziny z zesłania.

Kwiecień to miesiąc pamięci o Golgocie Wschodu, dlatego też zgromadzeni goście mieli przyjemność wysłuchać koncertu zespołu wokalno-instrumentalnego Cztery Pory Roku, który zaprezentował piękne polskie pieśni patriotyczne, okraszając swój występ komentarzem mającym na celu wprowadzenie refleksyjno-poetyckie w temat przedstawianej twórczości.

Wśród zaproszonych gości była również przedstawicielka Terenowego Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie Teresa Mielnik.

Przy poczęstunku, kawie i ciasteczkach zakończyło się V Spotkanie Pokoleń ze świadkami tamtych tragicznych wydarzeń. To była ogromna przyjemność i cudownie spędzony czas.

Msza święta prowadzona przez ks. Pawła Derylaka

Prowadząca Spotkanie Pokoleń wiceprezes Stowarzyszenia „Czas na Pomoc” Maria Lechowicz

Występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zalesiu

Barbara Janczura – członek Zarządu Koła ZS w Lubaczowie i w Jarosławiu, autorka książki „Ponury cień Sybiru – wspomnienia z zesłania” i tomiku wierszy „Zobowiązanie”

Występ zespołu Cztery Pory Roku

Uczestnicy V Spotkania Pokoleń

Autor: Barbara Janczura, członek Zarządu Koła ZS w Lubaczowie

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Kwiecień miesiącem pamięci Golgoty Wschodu” we Wrocławiu

Już po raz siódmy w stolicy Dolnego Śląska odbyły się uroczyste obchody upamiętniające zesłania obywateli polskich na Syberię i do...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik