W Kole Związku Sybiraków w Lwówku Śląskim (Oddział w Jeleniej Górze) w dniu 24 maja 2019 r. obchodziliśmy podniosłą uroczystość związaną z setnymi urodzinami członka Eweliny Stankiewicz.

Pani Stankiewicz urodziła się 24 maja 1919 r. w miejscowości Hojewiszcze (powiat Wołożyn, województwo nowogródzkie). Jeszcze przed II wojną światową ukończyła szkołę średnią i podjęła pracę w Nadleśnictwie Wołożyn w charakterze kancelistki biurowej. Po napaści Sowietów na Polskę, 10 lutego 1940 r. została zesłana na Sybir koło Nowosybirska, gdzie w ekstremalnych warunkach pogodowych i bytowych przeżyła prawie sześć lat. Do Polski wróciła pod koniec 1945 r. na tzw. Ziemie Odzyskane. Początkowo zamieszkała we wsi Rząsiny, a później w Lwówku Śląskim, gdzie mieszka do chwili obecnej.

Po reaktywowaniu w 1989 r. Związku Sybiraków Ewelina Stankiewicz została jego członkiem i w chwili obecnej jest najstarszą Sybiraczką w Kole Związku Sybiraków w Lwówku Śląskim, a także w Oddziale ZS w Jeleniej Górze. W 2004 r. została odznaczona Krzyżem Zesłańców Sybiru nadanym przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2019 r. Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków nadaną przez prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie.

Na doniosłą uroczystość setnych urodzin przybyli goście: burmistrz gminy i miasta Lwówek Śląski Mariola Szczęsna, która wręczyła jubilatce życzenia przesłane przez premiera RP oraz wojewodę dolnośląskiego; listy gratulacyjne od prezes ZUS oraz dyrektora Oddziału ZUS w Legnicy wręczyły jubilatce przedstawicielki Biura Terenowego ZUS w Lwówku Śląskim (jubilatka otrzymała również decyzję o przyznaniu specjalnego dodatku z tytułu ukończenia 100 lat); członkowie Zarządu Koła Związku Sybiraków w Lwówku Śląskim prezes Jarosław Trościanko oraz wiceprezes Grzegorz Mazurek, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Henryka Myśków.

Jubilatce życzymy wszelkiej życiowej pomyślności, niech każda chwila będzie źródłem szczęścia i niech upływa w spokoju i zdrowiu.

Przedwojenny dokument jubilatki

Autor: Koło ZS w Lwówku Śląskim

Click to listen highlighted text!