W dniu 1 maja 2019 r. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie, w kaplicy Jezusa Miłosiernego poświęconej Sybirakom została odsłonięta tablica pamięci.

Odsłonięcie tablicy zostało poprzedzone uroczystą mszą świętą, którą poprowadził ks. abp Andrzej Dzięga. Jego Ekscelencja odprawił mszę świętą w intencji Sybiraków, dziękując Panu Bogu za to, że przetrwali, oraz za dusze wszystkich naszych bliskich, którzy nie wytrzymali głodu, pracy ponad siły i pozostali w syberyjskich tajgach i stepach Kazachstanu na zawsze.

W trakcie mszy czytanie z Dziejów Apostolskich przekazała Zofia Majchrowicz z Koła Związku Sybiraków w Łobzie, a modlitwę wiernych poprowadziła Franciszka Kobylińska z Koła Związku Sybiraków w Nowogardzie. Podziękowanie za poprowadzenie mszy złożyła na ręce księdza arcybiskupa prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Szczecinie Zofia Wojewnik.

Po zakończonej mszy wszyscy zebrani na czele z pocztami sztandarowymi i księżmi przeszli do kaplicy Sybiraków, gdzie została odsłonięta tablica pamiątkowa o treści: „W setną rocznicę odzyskania niepodległości ojczyzny, dziewięćdziesiątą rocznicę utworzenia Związku Sybiraków, trzydziestą rocznicę reaktywowania Związku Sybiraków wdzięczni Bogu Sybiracy. Szczecin 2018”.

Odsłonięcia tablicy dokonali: ks. Andrzej Krzystek, Zofia Wojewnik – prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Szczecinie, Iwona Biedulska – sekretarz Zarządu Oddziału.

Następnie ks. Dariusz Knapik odczytał treść tablicy, a ks. abp Andrzej Dzięga pobłogosławił tablicę.

Po krótkiej modlitwie wierni zostali zaproszeni na skromny poczęstunek, z którego część osób skorzystała.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciel prezydenta Szczecina Michał Dembowski i przedstawiciel wojewody Artur Staszczyk.

Odsłonięcie tablicy pamięci

Tablica pamięci

Autor: Zofia Wojewnik, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Szczecinie

Click to listen highlighted text!