Uroczystości Dnia sybiraka w Głogowie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Wrzesień 17th, 2019

W dniu 17 września 2019 r. w Głogowie o godz. 12.00 odbyły się uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Organizatorem uroczystości było Koło Związku Sybiraków w Głogowie oraz Starostwo Powiatowe w Głogowie. Uroczystości rozpoczęły się mszą polową w intencji ofiar Sybiru. Mszę celebrowali księża z głogowskich parafii. Po mszy rozpoczęła się część patriotyczna uroczystości, którą rozpoczął hymn Polski oraz Hymn Sybiraków. Następnie głos zabrał prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Głogowie Stanisław Dwojny, po którym przemawiał wicestarosta głogowski Jeremi Hołownia.

Podczas uroczystości głos zabrała Wanda Puchała – wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy, która zwróciła się z przesłaniem do dzieci i młodzieży uczestniczących w uroczystości, aby zawsze pamiętały o miłości do ojczyzny i drugiego człowieka. Krótki występ artystyczny przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, które do uroczystości przygotowała Agnieszka Karwat. Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów przez licznie przybyłe delegacje. Jako pierwsi kwiaty złożyli przedstawiciele Związku Sybiraków, Rodzin Katyńskich, posłowie na Sejm RP Ewa Drozd i Wojciech Zubowski oraz lokalne władze w osobie wicestarosty głogowskiego Jeremiego Hołowni i Rafaela Rokaszewicza – prezydenta miasta Głogowa. Kwiaty złożyli także przedstawiciele władz gminnych, kombatantów, służb mundurowych, uczelni, szkół średnich oraz podstawowych z Głogowa oraz okolic. Nie zabrakło także przedstawicieli partii politycznych, zakładów pracy, instytucji kultury oraz jednostek samorządowych.

Przedstawiciele władz i służb mundurowych obecni podczas obchodów Dnia Sybiraka w Głogowie

Sybiracy i kombatanci co roku gromadzą się przy pomniku Sybiraków, by oddać hołd ofiarom wywózek

Poczty sztandarowe

Przemawia wiceprezes Zarządu Oddziału ZS w Legnicy Wanda Puchała

Występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie

Salwa honorowa

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem

Autor: Aneta Skrzypczak

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystość Dnia Sybiraka w Gdańsku

W dniu 17 września 2019 r., w 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, o godz. 10.00 gromadzimy się przy pomniku...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik