Uroczystości Dnia Sybiraka i nadania imienia Zesłańców Sybiru Technikum nr 3 w ZSH w Jastrzębiu-Zdroju

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Wrzesień 17th, 2019

17 września 2019 r. to Dzień Sybiraka, a także 80. rocznica napaści Sowietów na Polskę. Pierwsza część uroczystości z tej okazji odbyła się w Jastrzębiu-Zdroju na cmentarzu komunalnym przy symbolicznym grobie poświęconym Sybirakom, ofiarom Katynia i sowieckich łagrów, a także obrońcom ojczyzny podczas II wojny światowej. Zebrali się tutaj przedstawiciele władz miejskich, kombatanci, służby mundurowe, młodzież szkolna oraz nauczyciele. Oprawę wojskową zapewnił 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej z Bytomia.

W czasie uroczystości odczytano apel poległych, odmówiono także modlitwę za zmarłych. Prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Jastrzębiu-Zdroju Ryszard Czernecki zwrócił się do młodych ludzi, by nigdy nie zapomnieli o tragedii sprzed lat. Głos zabrali także zaproszeni goście. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 zaprezentowali krótki program artystyczny. Na zakończenie pierwszej części uroczystości delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem, a żołnierze oddali salwę honorową.

Druga część uroczystości odbyła się w Domu Zdrojowym, rozpoczęła się Hymnem Sybiraków. Minutą ciszy uczczono pamięć o tych, którzy zginęli na zesłaniu oraz w walkach w obronie ojczyzny. Ryszard Czernecki udekorował Odznaką Honorową Sybiraka sztandar 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia, wręczył też podziękowania i honorowe odznaki osobom działającym na rzecz Związku.

Przyszedł czas na program artystyczny przygotowany przez uczniów Technikum nr 3 w Zespole Szkół Handlowych pod kierunkiem Barbary Jasiak. W przygotowaniu prezentacji udział wzięła również Monika Dworak-Kulig (ze Szkoły Podstawowej nr 5). Widzowie mogli usłyszeć historię IV rozbioru Polski, wiersze i piosenki o zesłaniach, pobycie na Syberii, tęsknocie za ukochaną ojczyzną, a także o zbrodni katyńskiej.

Przedstawicielka Rady Miasta Alina Chojecka odczytała Uchwałę Rady Miasta o nadaniu imienia Zesłańców Sybiru Technikum nr 3 w Zespole Szkół Handlowych. To była doniosła chwila dla społeczności ZSH. Technikum nr 3 przejęło imię Zesłańców Sybiru po Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 5, które 31 sierpnia 2019 r. wskutek reformy edukacji przestało istnieć.

Na koniec dyrektor ZSH Magdalena Dużyńska podziękowała Ryszardowi Czerneckiemu za wszelkie działania związane z przejęciem imienia przez Technikum nr 3, władzom miasta za przychylenie się do naszej prośby oraz Radzie Miasta za podjęcie stosownej uchwały. Zapewniła też, że dołożymy wszelkich starań, by pamięć o Sybirakach przetrwała na zawsze: „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie.”

Uroczystość na cmentarzu komunalnym w Jastrzębiu-Zdroju

Przemawia wiceprezydent Robert Cichowicz

Poczty sztandarowe uczestniczące w obchodach Dnia Sybiraka

Poczet ze sztandarem Koła Związku Sybiraków w Jastrzębiu-Zdroju

Symboliczny grób poświęconym Sybirakom, ofiarom Katynia i sowieckich łagrów oraz obrońcom ojczyzny podczas II wojny światowej

Odśpiewanie Hymnu Sybiraków

Dekoracja Odznaką Honorową Sybiraka sztandaru 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia przez prezesa Zarządu Koła ZS w Jastrzębiu-Zdroju Ryszarda Czerneckiego

Wręczenie podziękowań zasłużonym osobom

Uczniowie Technikum nr 3 z Barbarą Jasiak (szósta z prawej) i Moniką Dworak-Kulig (czwarta z lewej), które przygotowały program artystyczny i prezentację

Uczestnicy uroczystości nadania imienia Zesłańców Sybiru Technikum nr 3

Od lewej: prezes Ryszard Czernecki, Alina Chojecka z Rady Miasta, dyrektor ZSH Magdalena Dużyńska

Autor: Barbara Jasiak

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzień Sybiraka w Radomiu

W dniu 17 września 2019 r. o godz. 10 na cmentarzu komunalnym w Radomiu odbyła się uroczystość Dnia Sybiraka, z...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik