O Dniu Sybiraka i pamięci serc nazywanej wdzięcznością

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Wrzesień 17th, 2019

We wtorek 17 września 2019 r. o godz. 11.15 w Kostrzynie nad Odrą rozpoczęły się uroczyste obchody Dnia Sybiraka.

Na pl. Wojska Polskiego, usytuowany w centrum miasta, przybyli przedstawiciele władz miasta, członkowie Koła Związku Sybiraków (Oddział ZS w Gorzowie Wielkopolskim), delegacje służb mundurowych, uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych, Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Kostrzyna nad Odrą.

To wyjątkowe spotkanie upamiętniające 80. rocznicę napaści armii sowieckiej na Polskę oraz 30. rocznicę powstania Koła Związku Sybiraków w Kostrzynie nad Odrą rozpoczął jego przedstawiciel, kierując do wszystkich zebranych słowa powitania.

Niezwykłą atmosferę wywołały słowa wiersza pt. „Ballada Zesłańców” oraz fragmenty wspomnień kostrzyńskich Sybiraków: Izabeli Grewling, Marii Szydełko i Zenona Pezowicza, które zaprezentowali uczniowie klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie. W prostych słowach wyrażały ogromne cierpienie i wiarę Sybiraków oraz wielką tęsknotę za ojczyzną ludzi zesłanych na „nieludzką ziemię” w 1940 r.

Odśpiewany przez wszystkich zebranych hymn państwowy oraz słowa prezesa Zarządu kostrzyńskiego Koła Związku Sybiraków Mariana Pezowicza, skierowane szczególnie do dzieci i młodzieży, uświadomiły, że są oni ważnym ogniwem sztafety polskich pokoleń, dla której ojczyzna, honor i patriotyzm są najwyższymi wartościami.

Po zakończeniu pierwszej części uroczystości jej uczestnicy, tworząc zwartą kolumnę, rozpoczęli 13. Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru i udali się na cmentarz Komunalny. Tam odśpiewano Hymn Sybiraków, po którym ks. kanonik Wojciech Skóra odmówił modlitwę za dusze tych, którzy spoczęli pod śniegami Syberii, na zawsze zasnęli na stepach Kazachstanu, oraz tych, którzy jako repatrianci z Kresów Wschodnich po wojnie osiedlili się w Kostrzynie nad Odrą i tu budowali nową ojczyznę.

Punktualnie o godz. 12.00 Dominika i Przemysław – uczniowie drugiej klasy liceum odczytali Apel Pamięci Sybiraków. Przywołano do apelu osoby oraz miejsca deportacji i cierpień tysięcy zesłańców, o których nie wolno zapomnieć i którym należy się wdzięczność za to, czego dokonali dla następnych pokoleń Polaków.

Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły symboliczne znicze pod pomnikiem Ofiar Terroru Stalinowskiego.

Kolejna żywa lekcja polskiej historii – Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, jak co roku zorganizowany przez Zespół Szkół w Kostrzynie nad Odrą, przeszedł do historii.

Uroczystość Dnia Sybiraka na pl. Wojska Polskiego w Kostrzynie nad Odrą

Odczytanie Apelu Pamięci Sybiraków

Ulicami miasta przeszedł 13. Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

Pomnik Ofiar Terroru Stalinowskiego na kostrzyńskim cmentarzu Komunalnym

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem

Autor: Mikołaj Nowek, klasa I HP w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystości Dnia Sybiraka i nadania imienia Zesłańców Sybiru Technikum nr 3 w ZSH w Jastrzębiu-Zdroju

17 września 2019 r. to Dzień Sybiraka, a także 80. rocznica napaści Sowietów na Polskę. Pierwsza część uroczystości z tej...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik