Aby się Sybir nigdy nie powtórzył!

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Czerwiec 14th, 2019

W dniu 14 czerwca 2019 r. na cmentarzu przy ul. Żwirowej w Gorzowie Wielkopolskim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Sportowymi im. Szarych Szeregów upamiętnili kolejną rocznicę trzeciej i czwartej deportacji Polaków na Syberię, które miały miejsce w czerwcu 1940 i 1941 r., deportacji dokonanych przez komunistyczną Rosję Sowiecką.

W uroczystości wzięli udział: Ewa Rawa – lubuski kurator oświaty, jednocześnie wiceprezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim, Maria Dratwińska – prezes Zarządu Oddziału i Koła Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim, diecezjalny duszpasterz Związku Sybiraków ks. kanonik Henryk Jacuński, a także gorzowscy Sybiracy. Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe wielu gorzowskich szkół, którym bliskie są losy zesłańców Sybiru, oraz poczet sztandarowy Koła Związku Sybiraków.

Uczniowie przypomnieli przejmującą historię ludzi, którzy zostali zmuszeni do deportacji, przywołując słowa Marcina Markiewicza: „Scenariusz deportacji był zawsze podobny: łomotanie kolbą karabinu w drzwi, wyrywanie ludzi ze snu w środku nocy, straszenie, popędzanie w trakcie pakowania, bicie, płacz kobiet i dzieci, ujadanie psów. Ten obraz najczęściej pojawia się we wspomnieniach tysięcy deportowanych. W przypadku pierwszej zsyłki grozę sytuacji potęgował mróz, dochodzący w lutym 1940 r. do –40 stopni Celsjusza, podczas wywózki w czerwcu 1940 r. – potworne upały. W ciągu kilkunastu minut ludzie pozbawiani byli dorobku całego życia”.

Nie sposób pozostać obojętnym, patrząc na gorzowskich Sybiraków, którzy po dziesiątkach lat wciąż pamiętają nieludzki byt na wygnaniu. Dla młodych ludzi to naprawdę żywa lekcja historii, która powinna trwać nieprzerwanie.

Obchody rocznicy trzeciej i czwartej deportacji Polaków na Syberię przy pomniku Ofiar Stalinizmu w Gorzowie Wielkopolskim

Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe gorzowskich szkół

Poczet sztandarowy Koła ZS w Gorzowie Wielkopolskim

Zdjęcie pamiątkowe przy pomniku Ofiar Stalinizmu

Autor: Agnieszka Wroniak, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gorzowie Wielkopolskim

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kontakt telefoniczny z Biurem Zarządu Głównego

Uprzejmie informujemy, że od dnia 26 lipca br. numer telefonu 22 826 45 99 przestanie funkcjonować. Jedynym numerem kontaktowym do...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik