„Ku Pamięci o Straconych” – ściana straceń w Przemyślu

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Wrzesień 17th, 2019

17 września 2019 r., w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i napaści Związku Sowieckiego na Polskę przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków – Marian Boczar, Krystyna Hańczuk, Edward Kroczek, Andrzej Stawarz wzięli udział w uroczystości patriotycznej, która odbyła się przed ścianą straceń w Przemyślu przy ul. Lwowskiej, a przygotowanej przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu.

Miejsce to upamiętnia zagładę mieszkańców Przemyśla i Żurawicy, członków ruchu oporu, ale też cywili. Przeprowadzona w tym miejscu egzekucja była zemstą Niemców za atak polskiego podziemia na znajdującą się tutaj fabrykę wozów, produkującą na potrzeby frontu.

Przybyłych powitał dyrektor szkoły Artur Mykita. Byli wśród nich: przedstawiciele Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, Stowarzyszenia Polaków i Osób Represjonowanych przez III Rzeszę, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Uczniowie w montażu słowno-muzycznym przypomnieli ważne wydarzenia z okresu II wojny światowej. Po programie głos zabrała Bronisława Bełtkiewicz, która reprezentuje poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką w okręgu podkarpackim.

Marian Boczar – sekretarz Zarządu przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków powiedział: „Po raz kolejny młodzież Szkoły Podstawowej nr 15 z Przemyśla, przygotowana przez nauczycieli, w krótkiej, zwięzłej formie przekazała nam wiedzę historyczną. Serce się raduje, gdy słyszymy, że są nauczyciele z pasją i szkoły z pasją, które tę wiedzę historyczną przekazują, a co najważniejsze patriotyzm wlewają w młode serca. Musimy pamiętać o historii naszej ojczyzny, o tym, czego doświadczyli nasi przodkowie, by nigdy więcej nie było wojny, byśmy mogli spokojnie w wolnej i niepodległej ojczyźnie żyć”.

Zaproszone osoby w podzięce za przybycie otrzymały z rąk uczennic symboliczne różyczki, które następnie zostały złożone pod ścianą straceń wraz zapalonymi zniczami.

Powitanie przez dyrektora Szkoły Podstawowej nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu Artura Mykitę

Sybiracy, kombatanci i uczniowie zebrani przy ścianie straceń

Występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu

Przemawia Bronisława Bełtkiewicz, reprezentująca poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką w okręgu podkarpackim

W imieniu przemyskich Sybiraków przemawiał sekretarz Zarządu Oddziału Marian Boczar

Uczennice wręczyły róże uczestnikom uroczystości

Zapalenie zniczy pod ścianą straceń

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez przedstawicieli przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków

Autor: Marian Boczar, sekretarz Zarządu Oddziału ZS w Przemyślu

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystości Dnia Sybiraka w Katowicach

W dniu 17 września 2019 r. w Katowicach odbyły się niezwykle uroczyste obchody Dnia Sybiraka. W ich organizacji uczestniczyli, poza...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik