W dniu 13 listopada 2018 r. do Sejmu trafił projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym dla osób przebywających w latach 1939–1956 na zesłaniu lub deportacji w ZSRR, zgłoszony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Po pierwszym czytaniu został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Sprawę dalszego procedowania projektu przedstawiciele Zarządu Głównego poruszyli 20 marca 2019 r. podczas rozmowy z szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michałem Dworczykiem, a następnie 11 czerwca w trakcie spotkania z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim (z udziałem dyrektor Departamentu Współpracy ze Stowarzyszeniami i Ewidencji Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Moniki Kalinowskiej).

W dniu 31 lipca 2019 r. prezes Zarządu Głównego Kordian Borejko wziął udział w spotkaniu przedstawicieli organizacji kombatanckich z premierem Mateuszem Morawieckim. W rozmowie, oprócz sprawy zadośćuczynienia, przedstawił problem przyznawania sybirakom statusu osoby represjonowanej i wynikającego z niego świadczenia rentowego przez lekarzy orzeczników ZUS. Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazane zostały wystąpienia Związku Sybiraków w tej kwestii i niezbędne materiały.

Utrzymywany jest kontakt z szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem, a także z Kancelarią Prezydenta RP. Nie udało się natomiast doprowadzić do bezpośredniego spotkania z minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zarząd Główny Związku Sybiraków, zdjęcie Krystian Maj/KPRM

Click to listen highlighted text!