Henryk Witkowski

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Czerwiec 8th, 2019

Henryk Witkowski, syn osadnika wojskowego Antoniego Wacława Witkowskiego i Anny z d. Haberzak, urodził się 3 stycznia 1936 r. w osadzie Poniatówka, w gminie Chorów, w powiecie zdołbunowskim. Ojciec Henryka – Antoni Witkowski w latach 1916–1917 służył w rosyjskim Korpusie Wschodnim, później w polskich legionach. Kierował akcją rozbrojeniową Niemców w Grajewie, był tam do listopada 1919 r. Komendantem Placu, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1919–1920, Po zakończeniu działań wojennych we wrześniu 1939 r. jako jeniec w stopniu kapitana trafił do obozu zbiorczego w Szepietówce w powiecie zasławskim (ob. chmielnickim). Tam po raz ostatni widzieli go syn i żona Anna. Z Szepietówki został przewieziony do obozu zorganizowanego w poklasztornych budynkach w Starobielsku, dla wziętych do niewoli polskich oficerów. Zamordowano go w 1940 r. w Charkowie, o czym rodzina dowiedziała się po latach.

W nocy 10 lutego 1940 r. Annę Witkowską z trójką dzieci, rodzicami i siostrą, razem z innymi rodzinami osadników z Poniatówki, leśników i polskich pracowników administracji załadowano do składu złożonego 55 bydlęcych wagonów i jako „specpieresieleńców przewieziono za koło podbiegunowe do Republiki Komi, do specposiołku „Lednia” nad Wyczegdą. Po zawarciu układu Sikorski–Majski i ogłoszeniu amnestii dla „specpieresieleńców” rodzina Witkowskich przedostała się do Archangielska, matka Anna Witkowska podjęła pracę w Delegaturze Ambasady RP. Latem 1942 r. rodzina Witkowskich razem z wojskiem ewakuowanym do Iranu wyjechała do Teheranu. Tu Henryk przez trzy lata uczył się w czeskiej szkole. W 1946 r. od attaché wojskowego ambasady w Moskwie dotarła do nich informacja, że ojciec Antoni został zamordowany przez Niemców w Katyniu. Do Polski rodzina wróciła w 1947 r., osiedliła się w Żyrardowie koło Warszawy.

Henryk ukończył Liceum w Ciechanowie, rozpoczął Szkołę Kadetów Chorążych. „Obciążony” pochodzeniem – syn uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, oficera, osadnika wojskowego na Kresach – służbę wojskową odbywał w kopalni Dębieńsko. Studiował kryminalistykę. Był biegłym sadowym. Został członkiem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Jako specjalista podjął pracę w Milicji Obywatelskiej. Przez kilka lat pracował w Olsztynie. Pozytywnie zweryfikowany, pełnił w latach 1975–1998 obowiązki naczelnika Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Ostrołęce.

Był jednym z inicjatorów założenia w Ostrołęce Związku Sybiraków, uwieńczonego powołaniem 31 marca 1989 r. Oddziału Związku, liczącego wówczas około 400 członków. Wielokrotnie wybierano go do Zarządu i na prezesa Zarządu Oddziału. Za wkład w utrwalenie pamięci lokalnej społeczności. o losach Sybiraków został odznaczony medalem Pro Memoria.

Był członkiem Stowarzyszenia Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych, brał udział w kolejnych jego zjazdach. Pielęgnował pamięć o swoim ojcu i przekazał ją wnukowi. W 1990 r. był w Katyniu świadkiem usunięcia kłamliwych tablic pamiątkowych zrzucających odpowiedzialność za mord polskich oficerów na Niemców.

Henryk Witkowski zmarł 8 czerwca 2019. W czasie uroczystości pogrzebowej obecna prezes Zarządu Oddziału, składając kondolencje jego rodzinie, w imieniu ostrołęckich Sybiraków pożegnała go, zdeklarowanego agnostyka, słowami: „Niech Cię przygarnie Chrystus uwielbiony… Niech na spotkanie w progach Ojca Domu po Ciebie wyjdzie litościwa Matka”. Henryk Witkowski został pochowany w Ostrołęce na Cmentarzu Miejskim.

Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Ostrołęce

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
V Piknik Sybiracki w Świętej Wodzie

W sobotę 8 czerwca 2019 r. spotkaliśmy się na V Pikniku Sybirackim w Świętej Wodzie koło Wasilkowa. Po mszy świętej...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik