Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 16 w Legnicy

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Listopad 8th, 2019

Dzień 8 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 16 w Legnicy był szczególny. Wszyscy uczniowie, ubrani na galowo, wraz z nauczycielami i paniami dyrektor uczestniczyli w uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego o godzinie 11.11. Klasy VII i VIII spotkały się z przedstawicielką Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy – Wandą Puchałą, która w ciekawy i poruszający sposób opowiadała młodzieży, jak ważna i cenna jest wolność, jakich cierpień i represji doświadczali Polacy w czasie II wojny światowej na zesłaniu. Wspominała też powojenną rzeczywistość na Ziemiach Odzyskanych.

Z kolei klasy V i VI uczestniczyły jako obserwatorzy w Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej, przygotowanym z wielkim rozmachem, zaangażowaniem i profesjonalizmem przez Monikę Walczak-Szczerbińską i Małgorzatę Surmiak-Daniel. Warto podkreślić niezwykle wysoki poziom wykonania utworów wokalnych, instrumentalnych i recytowanych przez uczniów. Program przygotowany pod kierunkiem obu nauczycielek wywołał wiele wzruszeń i chwilę refleksji nad trudną przeszłością Polski. Zmagania artystyczne młodzieży oceniało jury w składzie: gość honorowy – Wanda Puchała oraz nauczycielka języka polskiego Beata Siek.

W obchody pięknie włączyli się uczniowie klas najmłodszych – przygotowali wspaniałą dekorację w holu szkoły ,,Kocham Cię, Polsko” – prace plastyczne prezentujące przywiązanie do Polski i Legnicy – małej ojczyzny. Pięknie też wyglądały dzieci z edukacji wczesnoszkolnej – każde z nich miało biało-czerwony kotylion.

To było piękne i niezapomniane święto, które uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 uczcili z wielkim zaangażowaniem i na pewno zapamiętają, jak wielką wagę należy przywiązywać do poczucia tożsamości narodowej, dumy z bycia Polakiem, bo przecież ,,Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo” (Jan Paweł II).

Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 16 w Legnicy z udziałem Sybiraczki Wandy Puchały (z prawej)

Występ uczniów w Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej

Wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy Wanda Puchała wręczyła zwycięzcom konkursu dyplomy

Wanda Puchała z laureatkami Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej

Autor: Beata Siek, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 16 w Legnicy

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Konkurs Piosenki Patriotycznej w Przemyślu

W dniu 6 listopada 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej „Z pieśnią do Niepodległości”, którego...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik