Dnia 1 września 2019 r. dyrekcja Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie zaprosiła Sybiraków i mieszkańców Nowogrodu na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Po mszy świętej poczty sztandarowe, zaproszeni goście, nauczyciele i młodzież udali się do sali gimnastycznej. Tam wisiał duży napis ,,Przerwany Marsz” i wystawa przedstawiająca Nowogród przed wojną. A wszystko to dzięki ogromnemu zaangażowaniu Magdaleny Wasik, nauczycielki historii i jej męża Piotra Wasika. Trzeba dodać, że pani Magda od 15 lat jest aktywnym członkiem Oddziału Związku Sybiraków w Łomży. Młodzież przedstawiła montaż słowno-muzyczny. Sybiracy i mieszkańcy Nowogrodu opowiadali, że w 1939 r. nie mogli pójść do szkoły, gdyż wybuchła wojna, stąd napis „Przerwany Marsz”. Młodzież z uwagą wysłuchała wspomnień Sybiraków i mieszkańców Nowogrodu o tym, jak przetrwali okres wojenny. Spotkanie zakończyło się wspólną herbatką.

Następne ważne wydarzenie to wyprawa burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego do Kazachstanu śladami przodków w dniach 24–30 września 2019 r. Był to wyjazd rodzinny dwóch pokoleń ludzi, razem pięciu osób. Dojechali do Budapesztu, a stamtąd polecieli samolotem do Astany, stolicy Kazachstanu, określanej mianem drugiego Dubaju. Wypożyczyli auto i dotarli do miasta o nazwie Szczuczyńsk. Zatrzymali się u księdza, którego poznali przez Internet, w miejscowości Kokczetaw. Następie dotarli do celu podróży – wioski o nazwie Birlestik, w której przebywali ich dziadkowie. W wiosce, która liczy około 500 mieszkańców, pomimo upływu tylu lat z każdego zakątka wyziera bieda i groza. Mieszkańcy pokazali, gdzie grzebano Polaków, za wsią, na zakolu przepływającej rzeki. W Birlestiku, pośrodku cmentarza, na dużej brzozie burmistrz wyciął znak krzyża, tak żeby za mocno nie uszkodzić kory. Następnie każdy wkręcał wkręty mocujące jesionową podkładkę pod tablicę, którą wykonał tata Artura Kuczyńskiego. U podnóża drzewa wykopano dołek, w którym została umieszczona ziemia przywieziona z Polski. Burmistrz powiedział: „Zapaliliśmy znicze i wspólną modlitwą za dusze zmarłych z naszych rodzin dopełniliśmy całości naszej wyprawy, a historia naszych przodków stała się podstawą do przygody utkanej wokół ich tragicznego losu. Czuliśmy się niesamowicie spełnieni. Byliśmy wtedy i wciąż jesteśmy dumni i zadowoleni. Warto tu było być nawet przez krótką chwilę”. Uczestnicy wyjazdu zrobili pamiątkowe zdjęcie i udali się w powrotną drogę do Polski. Wyprawa „Śladem Przodków Polska – Kazachstan” na zawsze pozostanie w sercach burmistrza Artura Kuczyńskiego i jego rodziny.

W dniu 6 listopada 2019 r. odbyła się doniosła uroczystość w Olszynach – nadanie imienia Zesłańców Sybiru Szkole Podstawowej. Wydarzenie związane było z 40-leciem parafii, ufundowaniem sztandaru przez proboszcza i przekazaniem go szkole, a także poświęceniem tablicy pamiątkowej na frontonie szkoły. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, której przewodniczył ks. bp Stanisław Stefanek w asyście proboszcza parafii i innych księży. Mieszkańcy Gut wręczyli biskupowi bochen chleba. Po mszy świętej przed kościołem uformował się szyk – poczty sztandarowe, zaproszeni goście, nauczyciele i młodzież udali pod budynek szkoły. Ksiądz biskup poświęcił pamiątkową tablicę na frontonie szkoły, widnieje na niej napis: „W hołdzie Zesłańcom Sybiru”.

Po poświęceniu tablicy wszyscy przeszli do szkolnej świetlicy. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny. Chwytająca za serce była zaprezentowana rozmowa wnuka z dziadkiem, jak też wykonana przez chór szkolny piosenka o Sybirakach na melodię pieśni ,,My, Pierwsza Brygada”, która brzmiała: „My, polscy wygnańcy, Sybiru Zesłańcy, na stos rzuciliśmy nasz życia los, na stos, na stos”. Po występie młodzieży rodzice przekazali sztandar pocztowi sztandarowemu, po czym uczniowie złożyli przysięgę. Wójt gminy Piątnica odczytał uchwałę, na podstawie której nadano szkole imię Zesłańców Sybiru.

Wśród dostojnych gości byli przedstawiciele Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku: Jolanta Hryniewicka – sekretarz i prezes Tadeusz Chwiedź – długoletni prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie. W swym wystąpieniu prezes podziękował za zaproszenie i przypomniał w liczbach, ilu Polaków wywieziono na Sybir, a także co tam musieli przeżyć. Wielu z nich po powrocie i przejściu na emeryturę poświęciło się pracy społecznej w oddziałach Związku Sybiraków, by móc przekazywać młodemu pokoleniu prawdę o Golgocie Wschodu, by młodzi dążyli do tego, żeby te tragiczne wydarzenia nigdy się nie powtórzyły. Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Danuta Pieńkowska-Wolfart w swym wystąpieniu serdecznie podziękowała dyrekcji szkoły za trud, jaki włożony został w uroczystość. Powiedziała, że nadanie szkole imienia Zesłańców Sybiru to kolejny znak pamięci. Księdzu proboszczowi przekazała pamiątkową książkę „Polscy kapelani na zesłańczych szlakach”. Na zakończenie dyrektor szkoły podziękowała sponsorom, rodzicom i wszystkim tym, którzy pomogli zorganizować tak doniosłą uroczystość, gościom za przybycie, a szczególnie Sybirakom, i zaprosiła na wspólny poczęstunek.

Na placu szkolnym były rozstawione namioty, odbywał się rodzinny piknik. Gry i zabawy dla dzieci, dla gości przygrywała muzyka, a zapach potraw roznosił się po całym placu. Wyśmienicie smakowała babka z cukinii, grillowane kiełbaski, pierś z kurczaka, kaszanka i warzywa z grilla, były też gorące flaczki, pieczone kurczaki, polędwiczki, karkówka. Oczywiście nie zabrakło wspaniałych ciast pieczonych przez rodziców, kawy i herbaty. Ta uroczystość na pewno na długo zostanie w pamięci uczestników.

Sybiraczki Stanisława Nowocińska i Nina Żyłko w Zespole Szkół Samorządowych w Nowogrodzie

Wyprawa do Kazachstanu – burmistrz Artur Kuczyński z rodziną

Pamiątkowa tablica umieszczona na brzozie na cmentarzu w wiosce Birlestik w Kazachstanie

W Szkole Podstawowej w Olszynach przemawia prezes Danuta Pieńkowska-Wolfart

Goście zaproszeni na uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej w Olszynach (od lewej): prezes Danuta Pieńkowska-Wolfart, prezes Tadeusz Chwiedź, sekretarz Jolanta Hryniewicka, sekretarz Nina Żyłko

Sztandar szkoły ufundowany przez proboszcza parafii w Olszynach

Tablica pamiątkowa na frontonie Szkoły Podstawowej w Olszynach

Dyrektor szkoły Sylwia Pieńkowska przekazuje sztandar pocztowi sztandarowemu

Autor: Nina Żyłko, sekretarz Zarządu Oddziału ZS w Łomży, zdjęcia m.in. Artur Kuczyński, portal mylomza.pl/Karol Babiel

Click to listen highlighted text!