Jubileusz setnych urodzin Sybiraczki Katarzyny Załogi

Dodane przez: Agnieszka Munik - 1 kwietnia, 2020

Setne urodziny to wyjątkowa i piękna okoliczność, która nie zdarza się często. Sto lat życia to piękny wiek i tylko nielicznym dane jest doczekać tak zacnego jubileuszu. Tego niesamowitego daru doświadczyła Katarzyna Załoga – Sybiraczka, wieloletni członek lubaczowskiego Koła Związku Sybiraków, która 1 kwietnia 2020 r. obchodziła swoje setne urodziny.

Rodzina od dawna przygotowywała się na tę piękną i niepowtarzalną uroczystość. Z uwagi na fakt, iż Polska, podobnie jak inne kraje, boryka się z pandemią koronawirusa, zaplanowane uroczystości rodzina zmuszona była przesunąć na późniejszy termin.

Dostojna jubilatka swoje setne urodziny obchodziła bardzo skromnie, w otoczeniu synowej i wnuczki. Nie zabrakło tortu, szampana i toastu z życzeniami zdrowia i pogody ducha na kolejne 100 lat. Wieczorem o godz. 18 została odprawiona msza święta w intencji jubilatki.

W imieniu Terenowego Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie przedstawiciele naszego oddziału Teresa Mielnik – skarbnik i Barbara Janczura – członek Zarządu telefonicznie złożyły życzenia jubilatce.

Powiedziały: „Jesteśmy dumni, że wśród naszego grona Sybiraków jest osoba, która przeżyła tak wiele, w tym pobyt na dalekiej Syberii, i jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków. Gratulujemy tego pięknego jubileuszu, jednocześnie życzymy dużo zdrowia, by każdy kolejny dzień był radosny, pełen życzliwości i miłości. Niech każda chwila będzie dla Pani źródłem szczęścia i upływa w spokoju i zdrowiu. Wszystkiego najlepszego i 200 lat!”.

Przygotowany został także dyplom z okazji jubileuszu, który zostanie wręczony Jubilatce w późniejszym terminie.

Setne urodziny pani Katarzyny to piękny wiek wypełniony codziennymi radościami i troskami, ale także pracą i poświęceniem dla dobra bliskich. To właśnie praca i pogodne usposobienie są receptą na długowieczność.

W całym życiu wiodło się pani Katarzynie różnie, ale zawsze i wszędzie przyjmowała wszystko z wdzięcznością. Nigdy nie miała wygórowanego mniemania o sobie. Pozostała osobą skromną i miłą. Zawsze w wierze katolickiej, nigdy nie zwątpiła, mimo ciężkich przeżyć w latach II wojny światowej. Była i jest patriotką, a słowa „Bóg – Honor – Ojczyzna” były i są jej dewizą życiową.

Doczekała się trójki dzieci (dwóch synów i córki), pięciorga wnucząt i jednej prawnuczki.

Katarzyna Załoga to skarbnica wiedzy historycznej, a także żywy świadek wiekowej historii Polski. Spotkania z nią były i jeszcze nieraz będą dla wszystkich piękną lekcją historii i patriotyzmu.

W 2018 r. odznaczona została medalem Pro Patria, w 2019 r. Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków.

Jubilatka Katarzyna Załoga

Autor: Barbara Janczura, zdjęcia Beata Załoga

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik