To spotkanie przełamuje – moim zdaniem – obiegową opinię o niechęci młodych do słuchania o martyrologicznej przeszłości narodu polskiego. Zaproszono mnie w lutym br. do Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Gorzowie Wielkopolskim na wyjątkową dla mnie lekcję historii z prośbą o relację z mojego pobytu na Syberii. Ponieważ wywieziono mnie z rodziną, gdy miałam niespełna 7 miesięcy (1940 r.), moja pamięć sięga przeżyć z lat 1943–1946. Mówiłam więc o tym, co pamięta dziecko. Odczułam wielkie zainteresowanie i skupienie młodych słuchaczy. Widziałam wilgotne oczy. Mimo że zadzwonił dzwonek, nikt się nie ruszał. Prezentowałam zdjęcia, wydawnictwa, czasopisma, artykuły. Na koniec odtworzyłam Hymn Sybiraków, którego wysłuchano na stojąco. Umówiliśmy się na ponowne spotkanie. Po spotkaniu razem z młodzieżą zapaliliśmy znicze przy pomniku Ofiar Stalinizmu na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim.
Składam serdeczne podziękowanie Dyrekcji Szkoły i pani Hannie Rudzińskiej za to wyjątkowe spotkanie w 72. rocznicę I masowej deportacji Polaków na Sybir.

Spotkanie z uczniami Gimnazjum Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców. W pierwszym rzędzie pośrodku Anna Makowska-Cieleń, pierwsza z prawej nauczycielka Hanna Rudzińska, organizatorka spotkania.

Oprac.: Anna Makowska-Cieleń, Prezes Honorowy Koła ZS w Gorzowie Wielkopolskim

Click to listen highlighted text!