Jeśli zapomnę o Nich – Ty Boże na niebie zapomnij o mnie!

Adam Mickiewicz

 

Polskie święto odbywające się corocznie 17 września w rocznice napaści radzieckiej na Polskę.
Pierwszy Światowy Dzień Sybiraków odbył się w 2004 roku zorganizowany przez Związek Sybiraków. Od 2013 roku ma status święta państwowego.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Sybiraka połączone z rocznicą deportacji Polaków na Syberię oraz 82. rocznicą napaści ZSRR na Polskę w gminie Rogoźno rozpoczęły się od upamiętnienia poległych Sybiraków na Placu Jana Pawła II pod krzyżem Katynia i Sybiru.

W uroczystości wzięli udział członkowie Koła Związku Sybiraków Rogoźno-Wągrowiec, przedstawiciele władz samorządowych: Tomasz Kranc – Starosta Powiatu Wągrowieckiego, Zofia Kotecka – Starosta Powiatu Obornickiego, Renata Tomaszewska – Przewodnicząca Rady Powiatu Obornickiego, Jarosław Berendt – Burmistrz Wągrowca, Roman Szuberki – Burmistrz Rogoźna oraz Marek Jagoda – Zastępca Burmistrza Rogoźna, Jarosław Łatka – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie oraz Henryk Janus i Paweł Wojciechowski – Radni Rady Miejskiej, delegacja Związku NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rogożnie z przewodniczącym Jackiem Waliszewskim, delegacja Rogozińskiego Centrum Kultury z kierownik Muzeum Angeliką Pilarską, przedstawiciele rogoźińskich szkół i harcerze.

W kościele św. Wita w Rogoźnie została odprawiona msza święta. Następnie na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji uczniowie Szkoły Podstawowej nr. 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie przygotowali część artystyczną z patriotyczną inscenizacją.

Prezes Koła Włodzimierz Sadłowski podziękował wszystkim obecnym za udział w uroczystości, mobilizując dalsze pokolenia do stania na straży pamięci o wydarzeniach dotyczących polskiej Golgoty Wschodu, dramatu polskich rodzin deportowanych do ZSRR i pamięci o zbrodni Katyńskiej.

 tekst :  Paweł Wojciechowski
foto  :   Małgorzata Skwisz , Paweł Wojciechowski

Click to listen highlighted text!