Pamięci mieszkańców Harty deportowanych na Sybir.

W poniedziałkowy poranek 20 września 2021 r. przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków Pani Stanisława Żak, Pani Teresa Paryna, Pani Krystyna Hańczuk, Pani Jadwiga Maszczak, Pan Mieczysław Tłuczek i Marian Boczar wzięli udział w uroczystościach upamiętniających deportację mieszkańców Harty na Sybir.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w intencji tych, którzy odeszli z tego świata z prośbą o dar życia wiecznego oraz o Boże błogosławieństwo dla żyjących Sybiraków i ich rodzin. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Tomasz Węgrzyński – proboszcz.

Po nabożeństwie zgromadzeni udali się przed budynek Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk Chłopskich i pod tablicą z nazwiskami deportowanych złożyli kwiaty i zapalili znicze. Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkoły. Uczniowie przygotowali wzruszający program artystyczny. Biorąca udział w spotkaniu Pani Teresa Paryna – przemyska poetka zaprezentowała swoje wiersze.

Organizatorem uroczystości był Józef Sieńko i Dyrektor Szkoły Krzysztof Kędzierski
Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/ownNiagvCtr7r4rV8
http://sybiracy-przemysl.pl/2021/09/20/76-rocznica-deportacji

Sztandar przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków
Kościół pw. św. Mikołaja w Harcie
ks. Tomasz Węgrzyński – proboszcz
Przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków. Od lewej: Mieczysław Tłuczek, Jadwiga Maszczak, Teresa Paryna, Krystyna Hańczuk, Stanisława Żak
Kwiaty składa dr Piotr Szopa z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Harcie
Społeczność szkolna podczas uroczystości
Teresa Paryna – przemyska poetka

Tekst i zdjęcia: Marian Boczar