Obchody Dnia Sybiraka w Lubaniu

W dniu 17 września 2021 roku w 82. rocznicę napaści Sowietów na Polskę i w Dniu Sybiraka, w kościele pw. Świętej Jadwigi Śląskiej w Lubaniu została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i Sybiraków. W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy Związku Sybiraków w Lubaniu i poczet sztandarowy z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu. Wartę przy „Wotum Dziękczynnym” pełnili uczniowie II klasy Liceum Proobronnego  Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej  w Lubaniu.

W uroczystości udział wzięli:  Wicestarosta Powiatu Lubańskiego Konrad Rowiński – jednocześnie Honorowy Sybirak,  Wiceburmistrz Miasta Lubania Mateusz  Zajdel, Dyrektor ZSZiO im. KZL Lidia Błażków, która także jest  Honorowym Sybirakiem, dyrektorzy i pedagodzy miejscowych szkół, członkowie Koła Związku Sybiraków  oraz  parafianie. Mszę św. odprawił ks. proboszcz Andrzej Fila, który w  bardzo przejmującej homilii podkreślił miłość i ofiarność dla ojczyzny, zaapelował o wzajemny szacunek i pamięć o Zesłańcach Sybiru. Zaprosił za rok na kolejną eucharystię. Po Mszy Św. rozpoczęła się część patriotyczna odśpiewaniem Hymnu Sybiraków. Wystąpienie okolicznościowe wygłosił Wicestarosta Powiatu Lubańskiego Konrad Rowiński. Następnie uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów przy „Wotum Dziękczynnym” w kościele.

Po Mszy św. Sybiracy udali się do „Symbolicznej Mogiły” na Cmentarz Komunalny w Lubaniu, gdzie złożyli wiązankę kwiatów, zapalili znicze i modlili się w intencji zmarłych Sybiraków

 

Sybiracy z Olszyny, Siekierczyna i Pisarzowic również złożyli wiązanki kwiatów przy sybirackich „Znakach Pamięci” które znajdują się na ich terenie.

Od lewej: Kazimierz Bętlewski, Danuta Biber, Zofia Bętlewska, Alfred Szarkowski, Romuald Karczewski, Maria Limanowska, Paweł Sawczuk, Aleksander Hreczecha.

Tekst: Regina Karczewska
Zdjęcia: Łużyckie Centrum Rozwoju