Dzień Sybiraka w Legnicy obchodziliśmy 19 września 2021 r. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. celebrowana przez Biskupa Legnickiego ks.  Andrzeja Siemieniewskiego w asyście Kapelana Sybiraków ks. Andrzeja Tracza.

Przed rozpoczęciem Mszy św. Kapelan wprowadził Poczty Sztandarowe, oprócz Sztandarów Zarządu Oddziału oraz Zarządu Koła Legnica była delegacja Kibiców Klubu Sportowego Miedzi Legnica – „STARA  WIARA”, harcerze ze swoim Sztandarem oraz Sztandary Organizacji Kombatanckich niesione przez uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego pod opieką Dyrektor szkoły pani Iwony Gorczycy.

Prezes Zarządu Związku Sybiraków Koła pani Alfreda Demska powitała wszystkich uczestników uroczystości szczególnie ks. bp Andrzeja Simieniewskiego i Kapelana Sybiraków ks. Andrzeja Tracza. Poprosiła o odprawienie Mszy św. w intencji Sybiraków zmarłych i żyjących. Podczas bardzo wzruszającej i pouczającej homilii ks. biskup powiedział o tragicznych losach Polaków na Kresach Wschodnich, którzy byli zesłani na Syberię.

W trakcie nabożeństwa odbyła się uroczystość przystąpienia chłopca do Pierwszej Komunii Świętej. Był to bardzo wzruszający moment dla wszystkich uczestników, a szczególnie dla chłopca i jego rodziny.

Po zakończeniu Mszy św. prezes Zarządu Koła podziękowała ks. Biskupowi i ks. Kapelanowi za odprawienie Eucharystii i wygłoszenie homilii, a przedstawiciele Zarządów Oddziału i Koła wręczyli im wiązanki kwiatów i zaprosiła wszystkich do wysłuchania piosenek o Syberii w wykonaniu zespołu wokalno – instrumentalnego z Białorusi, a następnie o przejście pod Pomnik Zesłańcom Sybiru, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Na Placu Sybiraków przy Pomniku Zesłańcom Sybiru powitał wszystkich prezes Zarządu Oddziału w Legnicy pan Ryszard Filipienko i krótko przedstawił rys historyczny obchodów Dnia Sybiraka.

Po powitaniu uczestników spotkania przez prezesa Oddziału prowadzenie uroczystości przejął  dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu pan Adam Sikorski. Na wstępie udzielił głosu przedstawicielce Zarządu Głównego pani Wandzie Puchale, która wspomniała losy Polaków na Kresach Wschodnich, Zesłańców Sybiru. Następnie zabrała głos Wiceprezydent Miasta pani Jadwiga Zienkiewicz, podkreśliła, że należy pamiętać i przekazywać historię Sybiraków oraz życzyła zdrowia Sybirakom i ich rodzinom. Na zakończenie Prezes Towarzystwa „Krajobrazy” pan dr Tadeusz Samborski powiedział, że bardzo ważne jest wychowywanie młodzieży w duchu patriotycznym i o tym powinniśmy pamiętać i przekazywać im naszą historię.

Pod przewodnictwem ks. Biskupa odmówiliśmy modlitwę w intencji tych, którzy zmarli na Syberii oraz po powrocie do kraju. Został odśpiewaliśmy Hymn Sybiraków i delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Pomnikiem Zesłańcom Sybiru.

Ks. Kapelan po uroczystości przy pomniku zaprosił Sybiraków i Księży z Biskupem na czele na plebanię. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej przyjacielskiej atmosferze, podczas rozmowy z biskupem  Sybiracy opowiadali skąd pochodzą i dokąd byli zesłani. Biskup opowiadał o swoich wrażeniach z  podróży na Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej.

Procesja na wejście. Biskup legnicki ks. Andrzeja Siemieniewskiego i Kapelan Sybiraków ks. Andrzej Tracz  
Poczty Sztandarowe w kościele pw. św. Trójcy w Legnicy.  
Poczty Sztandarowe przy Pomniku Zesłańcom Sybiru w Legnicy.  
Uczestnicy uroczystości obchodów Dnia Sybiraka przy Pomniku Zesłańcom Sybiru w Legnicy 19 września 2021 r.

Tekst i zdjęcia: Alfreda Demska

Click to listen highlighted text!