Obchodzony 17 września Światowy Dzień Sybiraka to żywa lekcja historii oraz hołd dla Zesłańców, to dzień pamięci o dramacie rodaków skazanych na zsyłkę. Dzień, w którym wspomnienie o trudnej historii naszego narodu buduje w nas siłę i szacunek do wolnej Polski.

Samorząd Gminy Lubaczów z p. Wiesławem Kaplem, Wójtem Gminy Lubaczów, przedstawiciele Związku Sybiraków (Sybiraczka Adela Ślimak, Barbara Janczura członek Zarządu), dyrekcja oraz uczniowie ZSP w Baszni Dolnej, strzelcy, harcerze, strażacy oraz mieszkańcy sołectwa Basznia Dolna uczcili w piątek (17 września) Dzień Sybiraka, oddając  hołd ofiarom – mieszkańcom Gminy Lubaczów wywiezionym na Sybir  w 1940 roku, zmarłym na nieludzkiej ziemi i ocalałym.

Uroczystość rozpoczęła się Msza św.  w kościele pw.  Św. Andrzeja Boboli  w Baszni Dolnej, którą odprawili ks. dr Leszek Bruśniak, proboszcz oraz ks. Piotr Grzechnik, wikariusz.

Po zakończonym nabożeństwie i wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości pod tablicą złożyli kwiaty  i zapalili symboliczny znicz.

Tekst i zdjęcia: Barbara Janczura

Click to listen highlighted text!