XIV Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków – 12 kwietnia 2022 r.

Od 2005 r. Zespół Szkół Nr 2 im. Sybiraków organizuje Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków. Marsze te, organizowane są w kwietniu, w rocznicę drugiej, wielkiej wywózki na Syberię z 12 na 13 kwietna 1940 roku.  12 kwietnia, jest to także rocznica przyjęcia przez szkołę imienia Sybiraków – nasze Święto Szkoły.

Po przerwie spowodowanej pandemią udało się przywrócić tradycję Marszu. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele pw. Matki Boskiej Niepokalanej. Następnie uczestnicy przeszli w marszu, poprowadzonym przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej na Cmentarz Komunalny pod symboliczny grób Pamięci Sybiraków Ziemi Sądeckiej, w którym znajdują się również prochy z cmentarza w Katyniu. W Marszu, który odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Nowego Sącza oraz Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, udział brała cała społeczność szkolna, przedstawiciele Związku Sybiraków, Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir, Związek Strzelecki „Strzelec”, delegacje z sądeckich szkół, władze miasta, wydziału oświaty, kuratorium, organizacje kombatanckie, służby mundurowe, poczty sztandarowe i oczywiście sądeczanie.
Społeczność szkolna, w ten sposób stara się utrwalać pamięć o Sybirakach i zesłaniach. Przez lata był to temat tabu w Polsce Ludowej, nie wolno było o tej tragicznej karcie historii naszego narodu mówić, a tym bardziej pisać. Maszerując ulicami miasta w milczeniu, oddajemy cześć wszystkim Zesłańcom, pamiętamy o tych tysiącach mogił, rozsianych po bezkresach Sybiru, stepach Kazachstanu, po których już nie został żaden ślad, dlatego Pamięć o Nich jest naszym obowiązkiem i przesłaniem dla przyszłych pokoleń.
O przekazywaniu pamięci pokoleń, by nigdy nie musieliśmy przeżywać cierpień Sybiraków, wspominał prezes Związku Sybiraków pan Kazimierz Korczyński;

Sybiracy! W podziwie dla Was skłaniamy głowy za przykład Waszej wierności, męstwa i wielkiego, otwartego serca. Za Wasze świadectwo, jakie dajecie młodemu pokoleniu.

Opracowanie: Renata Skowron
Sekretarz szkoły