W Sanktuarium Golgoty Wschodu we Wrocławiu upamiętniono i modlono się za ofiary wieloletnich zsyłek na Sybir i do Kazachstanu. Na uroczystość przybyli świadkowie tamtych wydarzeń z całej Polski. Przybyłych przedstawicieli rządu, władz samorządowych, Sybiraków i kombatantów, wojsko polskie przywitał o. Witold Baran – proboszcz.  W ramach VIII Krajowego Marszu Golgoty Wschodu w parafii pw. NMP Matki Pocieszenia została odprawiona polowa Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. Dr Franciszek Głód, wieloletni kapelan Sybiraków, który wygłosił homilię:

Po nabożeństwie osoby zasłużone zostały uhonorowane Medalem Pro Patria: Prof. Antoni Kuczyński, Maria Kuczyńska, Leszek Wesołowski, Juliusz Woźny. Medale wręczyła w imieniu Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Anna Krakowiak-Pacholska
Medalem Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej uhonorowani zostali: Eugeniusz Kuszka, Jerzy Frydel, Antoni Tunkiewicz wręczenia dokonał Wicewojewoda Jarosław Kresa

Do uczestników uroczystości list skierował Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który dziękował za podtrzymywanie pamięci o martyrologii narodu polskiego. „Dziękuję Wam, że mimo swego wieku uczestniczycie w uroczystościach, że spotykacie się z młodzieżą, której przekazujecie pamięć o tej tragicznej historii i o losie narodu polskiego” – napisał do Sybiraków.

Ryszard Janosz, prezes wrocławskiego Oddziału Związku Sybiraków, przypomniał, że we Wrocławiu znajdują się cztery znaki pamięci o Zesłańcach Sybiru: pomnik Zesłańców Sybiru, Golgota Wschodu na Wittigowie, Kaplica Sybiracka w Bazylice Garnizonowej i ołtarz polowy na wrocławskich Złotnikach. Czynimy starania, aby te miejsca żyły i przynajmniej raz w roku odbywają się tam ważne dla Sybiraków uroczystości.
Do zgromadzonych zwrócił się Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko:

Wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa

pełnomocnik marszałka województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak

Po odczytanym Apelu Pamięci i salwie honorowej Sybiracy, kombatanci, delegacje rządowe, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacje patriotyczne i młodzież szkolna złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicą Panteonu Wschodu.
Asystę honorową wystawiła 25 kompania szkolna Akademii Wojsk Lądowych.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele rządu, samorządu, różnych instytucji, oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, kombatanci, dyrektorzy szkół i młodzież.

Opracował:

Kwiecień Miesiącem Golgoty Wschodu – zgromadzeni na Mszy świętej.

Galeria zdjęć: VIII Marsz Golgoty Wschodu we Wrocławiu

Odznaczeni:

Delegacje składają kwiaty.

 

Click to listen highlighted text!