16 marca 2012 r. odbyło się spotkanie członków Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu i przewodniczącej Przemyskiego Koła Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia z uczniami gimnazjum w Drohojowie.

Wspólne spotkanie ww. organizacji to wynik ścisłej współpracy Sybiraków i Rodzin Katyńskich. W ostatnim okresie w Przemyślu powstała Grupa Inicjatywna budowy pomnika Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia. Zamiarem Grupy Inicjatywnej jest upamiętnienie losów Polaków zesłanych na Sybir i losów oficerów Armii Polskiej wymordowanych w Katyniu i innych miejscach straceń trwałym znakiem pamięci w naszym mieście.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją filmu „Losy Zesłańców Sybiru”. Film, przygotowany przez Zarząd Główny i Oddział Warszawski Związku Sybiraków, zapoznał młodzież z historycznymi faktami dotyczącymi zsyłek Polaków na Sybir od czasów najdawniejszych po deportacje podczas II wojny światowej.

Druga część spotkania to wspomnienia gości z pobytu na zesłaniu oraz przybliżenie najnowszych faktów dotyczących badań nad mordem katyńskim. Pani Zofia Rutkowska, prezes Przemyskiego Koła Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia, zapoznała zebranych z projektem budowy cmentarza w Bykowni i odpowiadała na liczne pytania młodzieży związane z wyjaśnieniem stosunków polsko-rosyjskich w sprawie odkrywania dokumentów rosyjskich dotyczących mordu polskich oficerów.

Członek naszego Oddziału pan Bronisław Klepacki podzielił się przeżyciami z zesłania na Sybir, losem Sybiraków, którzy trafili do powstałej w ZSRR armii gen. Andersa, i pobytem rodzin polskich w Iranie i Afryce.

Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała wspomnień pana Klepackiego i losów jego rodziny. Pytania po spotkaniu i zainteresowanie materiałami dokumentalnymi z pobytu na Syberii i w Afryce świadczyły o tym, że fakty historyczne dotyczące losów Polaków w czasie II wojny światowej były mało znane zebranym.

Wspomnieniami z pobytu na zesłaniu w Chabarowsku podzieliła się z uczestnikami spotkania Sekretarz Zarządu Oddziału pani Stanisława Żak. Spotkanie odbyło się w atmosferze dużego zainteresowania słuchaczy prezentowanym tematem zesłań i mordu oficerów polskich przez NKWD.

Organizatorzy spotkania, od lewej: Jan Janusz, zastępca wójta gminy Orły, Zofia Rutkowska, prezes Przemyskiego Koła Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia, Stanisława Żak, Sekretarz Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, Jerzy Rożko, prezes Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu i Bronisław Klepacki, członek Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu

Młodzież Gimnazjum w Drohojowie

Oprac.: Stanisława Żak, Oddział w Przemyślu

 

Click to listen highlighted text!