W dniu 11 czerwca 2022r na Starej Kopalni w Wałbrzychu odbył się uroczysty koncert „TOBIE OJCZYZNO”  pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz  patronatem honorowym Marszałka na Sejm Rzeczypospolitej Polski, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych , Instytutu Pamięci Narodowej, Marszałka Dolnego Śląska, Prezydenta Miasta Wałbrzycha i patronatu medialnego TVP3Wrocław.

Podczas tej doniosłej i patriotycznej uroczystości swój program artystyczny zaprezentowały Szkoła Podstawowa Nr 26 z Oddziałem Integracyjnym z Wałbrzycha oraz Szkoła Podstawowa Nr 5 im A. i Cz. Centkiewiczów z Wałbrzycha. Pieśni patriotyczne i wiersz Wacława Kwiecińskiego obudziły wśród zebranych dumę z bycia Polakami i radość z wolnej i Niepodległej Ojczyzny. Okazją do spotkania się była również 40 rocznica powstania Solidarności Walczącej.
Została ona założona 13 czerwca 1982 roku we Wrocławiu przez działaczy stanowiących trzon tamtejszego, Regionalnego Komitetu Strajkowego „Solidarności”, którzy nie zgadzali się z kierownictwem RKS w sprawie metod i strategii działania. Jej przywódcą i główny ideologiem był Kornel Morawiecki.

W przerwach miedzy występami młodzieży szkolnej zostały wręczone medale Państwowe i Kombatanckie dla wielu osób i sztandarów. Wymienię tylko te przyznane na wniosek Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Wałbrzychu:
– Medal Pro Patria otrzymała dr Sylwia Bielawska Wiceprezydent Wałbrzycha
– Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Ewa Gratzke Dyrektor ZSP Nr 7 w Wałbrzychu
– Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Ewa Zimek Sekretarz Oddziału ZS w Wałbrzychu
– Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymał Wacław Kwieciński Sekretarz Koła ZS w Wałbrzychu.

Pragnę serdecznie podziękować inicjatorom tego wyróżnienia i zapewnić, że nadal będę kontynuować starania na rzecz społeczności sybirackiej w szczególności poprzez starania o zwiększenie ilości materiałów dydaktycznych w Szkołach by pogłębiać wiedzę o krainie w której człowiek człowiekowi odebrał człowieczeństwo.

Opracował:  Wacław Kwieciński
Sekretarz Zarządu Koła ZS w Wałbrzychu

Źródło: Wacław Kwieciński – https://www.facebook.com/111178650751124/posts/pfbid02PtdQF5MoATYvy1PfijLG7M8SgDu6iYKXJD2ryS8JkdcH3fk69sYCqHGZFdNcfpLcl/

Click to listen highlighted text!