W dniu 25 września 2022 r. grupa Sybiraków wraz z przedstawicielami Wnuków Sybiraków została zaproszona na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w miejscowości Rudka.
Wygłoszona przez ks. prałata homilia była tak wzruszająca i obfita w realia życia na zesłaniu, jakby głoszący kazanie był świadkiem wszystkich losów Zesłańców.
Msza św. w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej uświetniona była zespołem orkiestry dętej z Siemiatycz. Niecodzienny wystrój ołtarza płodami jesieni wzbudził podziw.
Poczty sztandarowe, w tym z Oddziału białostockiego ZS, leśników z Nadleśnictwa w Rudce, strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej, młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka, uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.  Przedstawiciele Bractwa Kurkowego wzbogacili swoją obecnością uroczystość.
Po zakończonej mszy św. przeszliśmy do pomnika Krzyża Sybiraków, przy którym został umieszczony kamień z tablicą z nazwiskami wywiezionych w latach 1940, 1941, 1944 mieszkańcami Rudki.

Przed poświęceniem tablicy głos zabrała Ewa Sopel, córka Tadeusza Bobla, prezesa lokalnego koła Związku Sybiraków. W bardzo szczegółowy sposób nakreśliła przeżycia wszystkich deportowanych z podaniem nazwisk rodzin i ich losów. Omówiła tez mural znajdujący się na ścianie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II poświęcony bohaterskim Sybirakom – zesłańcom: „ Rudczanie na żołnierskich szlakach podczas II wojny światowej”. Upamiętnia pamięć o przodkach walczących w armii gen. Andersa i gen. Maczka. Odsłonięty 11.11.2021 r.
Następnie przeczytano wiersz Sybiraka, Józefa Panasiuka, który był wygłoszony w 2012 r. przy rekonstrukcji drewnianego krzyża na metalowy. Był też autorem projektu i wykonawcą tego Krzyża.
Tablica powstała dzięki staraniom wójta gminy Rudka Marcinowi Gawrysiak oraz Piotrowi Karpińskiemu i Ewie Sopel.
Po modlitwie i poświęceniu tablicy nastąpił ceremoniał składania kwiatów i zniczy przy wtórze werbli. Król Bractwa Kurkowego, syn Sybiraków, w obecności ks. prałata oddał wystrzał z armatki polowej na cześć wszystkich Sybiraków.

Po przejściu na halę sportową Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II Wójt Gminy Rudka Marcin Gawrysiak przywitał wszystkich obecnych i oddał głos uczniom w/w szkoły, którzy przedstawili program patriotyczno -religijny, rozpoczęty hymnem Sybiraków. Wiersze i utwory muzyczne przedstawiały naszą zesłańczą drogę.
Prawdziwą rewelację sprawił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” z Szepietowa, szczególnie jej najmłodsi uczestnicy. Barwnie i regionalnie ubrani tancerze, tańczący żywiołowe tańce, zachwycili wszystkich. Gromkie brawa nagrodziły schodzących ze sceny.
Piękna pogoda dopisywała, zorganizowany piknik sybiracki, przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich , przypadł wszystkim do gustu.
Wzbogaceni duchowymi przeżyciami i pamięcią o zesłańczych losach, swoich losach, wróciliśmy w zadumie do Białegostoku.
Zadanie finansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Opracowała: Jolanta Hryniewicka

Msza św. w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudce
Mural na ścianie SP – Rudczanie na żołnierskich szlakach podczas II wojny światowej
Tablica z nazwiskami mieszkańców Rudki wywiezionych w latach 1940, 1941, 1944
Złożenie kwiatów przez przedstawicieli ZS oddział w Białymstoku

 

Click to listen highlighted text!